Zelenský se střetl s nacionalisty. A vyhrál.

Andrej Babický
23. 12. 2019 ukraina
Přítomnost prezidenta Vladimíra Zelenského na briefingu v případu o vraždě Pavla Šeremeta vůbec nevypadá jako náhodná událost. Když se totiž Arsen Avakov nenadále a bez sebemenšího důvodu ocitl v ukrajinské delegaci v Paříži na jednáních v rámci normandského formátu, bylo jasné, že byl pověřen nějakým posláním – buď zadržet Zelenského, nebo být garantem absence záměrů Zelenského působit v rozporu se zájmy Ukrajiny.


Když si vzpomeneme na stažení sil a prostředků u Zolotého a návštěvu hlavy ukrajinského státu, tak se nejspíše jedná o druhou variantu. Je zřejmé, že prostřednictvím Avakova se vládnoucímu týmu podařilo uzavřít s nacionalisty tichou dohodu o tom, že nebudou překážet stažení vojsk.

A po briefingu bylo jasné, že ministr vnitra začíná zrazovat své lidi. Vypadá to, že vyhlášené výsledky vyšetřování jsou zcela autentické a dobrovolníkům ATO, podezřelým z vraždy novináře, je určena role oběti, která má odzbrojit a zahnat na okraj politického života pravé radikály.

Za předchůdce Zelenského by takové vyšetřování nebylo možné. Orgány nejenom kryly hrdlořezy z nacionalistické organizace C 14 Denise Poliščuka a Andreje Medveďka, podezřelé z vraždy spisovatele a novináře Olesje Buziny, ale, pravděpodobně, byly i bezprostředním objednatelem atentátu.

Je známo, že za C14 bezprostředně odpovídá Služba bezpečnosti Ukrajiny. Poliščuk a Medveďko byli propuštěni na záruku přímo ze zasedací místnosti soudu.

Takže oficiální Kyjev garantoval nacionalistům absolutní beztrestnost, ať by se trestný čin uskutečnil kdekoli – na linii fronty nebo v centru Kyjeva, jelikož to byla sociální a politická opora moci.

Nynější situace je úplně jiná. Tým Zelenského a pravoradikální tábor (přesněji, ta jeho část, kterou nekontroluje Arsen Avakov) se dostaly do tvrdého střetu s Bankovní (na Bankovní ulici je kancelář prezidenta Ukrajiny, pozn. překl.). Prezidenta obviňují z kapitulace vůči Rusku a hrozí třetím Majdanem, který se může úsilím týchž veteránů a dobrovolníků ATO stát opravdovou krvavou lázní.

Po setkání v normandském formátu se situace ještě více přiostřila. Na tiskové konferenci po ukončení summitu Zelenský uvedl “červené linie”, které prý nepřekročil. V plném souladu s požadavky radikálů.

Ale z celkového komuniké je jasné, že “linie” byly ignorovány, jelikož “Steinmeierova formule” byla schválena všemi stranami, které vyjádřily věrnost normandskému formátu a Minským dohodám.

Ba co víc, zástupci frakce Sluha národa předložili Nejvyšší radě návrh zákona o zvláštním statusu Luganské a Doněcké oblasti. Takže veřejným odmítnutím kurzu, nazvaného nacionalisty kapitulací, Zelenský v podstatě pokračuje v postupu směrem k politickému urovnání.

Je pravda, že nazývat učiněné kroky významnými zatím nejsou důvody.

Aby splnil požadavky Paříže a Berlína a na následujícím setkání za 4 měsíce předvedl garantům normandského formátu, že je schopný dodržet dané slovo, musí hlava Ukrajiny podlomit pozice svých oponentů. A tak přešel do útoku.

Věc Šeremeta, která byla dlouhá léta mrtvou přítěží, vytáhli ze skříně právě proto. A právě Šeremeta, ale ne Buziny. Šeremet byl odpůrcem Ruska a podporoval proevropskou integrační politiku Ukrajiny.

Člověka s patriotickým názory zavraždili právě patrioti. A to znamená, že jsou vážnou hrozbou pro ukrajinskou společnost, jelikož jsou připraveni kvůli nepříliš jasným cílům sekat hlavy i nevinným, i vinným.

Myslím, že není náhoda, že na briefingu byly zveřejněny detaily, demonstrující naprostou nepříčetnost podezřelých a jejich chamtivost. Dvě dívky, pomáhající vojákům za války, nepochopitelným způsobem zbohatly a byly schopny získat ne levnou nemovitost.

Dětský chirurg Julie Kuzmenková, která, podle vyšetřovací verze, kladla výbušninu, navrhovala, aby se na Kyjev střílelo z GRADů. A projednávala možnost vraždy další dobrovolnice Marusi Zvirobijové. Druhá varianta – unést její dětí. Všechno to mělo pobouřit společnost a, je možné předpokládat, posílit pozice nacionalistů.

Zveřejněná fakta popisují kolektivní portrét aktivní menšiny – odpuzující a úplně podkopávající důvěru k těm, kteří se ještě nedávno zdáli být solí ukrajinské země, dobrovolníkům, kteří podporovali ukrajinské vojáky, chránící Ukrajinu na bojišti.

Pokud tyto osoby vyjdou na třetí Majdan, budou zesměšněny a bude se jimi pohrdat. Lehne na ně stín případu Šeremeta. Zdá se, že z prvního kola srážky s radikály vyšel Zelenský vítězně.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová