Německý fyzik o „Avangardech“: Iluze bezpečí protiraketové obrany!

Start „Avangardu“ pro zkušební let v prosinci 2018:
Podle ruských informací pokryla hypersonická zbraň
4000 kilometrů 

Julie Merlot a -kou-
19.1.2020  DerSpiegel a PrvníZprávy
Schopnosti systémů protiraketové obrany jsou přeceňovány, uvedl v rozhovoru s Der Spiegel profesor fyziky na Institutu pro mír a bezpečnost na Univerzitě v Hamburku Götz Neuneck.

Mohou být snadno oklamány a nové ruské hypersonické střely „Avangard“, schopné manévrování při návratu do atmosféry, jsou dobrým příkladem, poukázal expert.

Rusko představilo hyperzvukové střely „Avangard „s velkými fanfárami“, a to je oprávněné, protože hovoříme o relativně novém druhu zbraní, řekl profesor fyziky na Institutu míru a bezpečnosti na univerzitě v Hamburku Götz Neuneck v rozhovoru s Der Spiegelem. K „velké revoluci“ však nedošlo. Tyto rakety budou jednoduše schopny lépe obejít americké systémy protiraketové obrany, které jsou ve svých schopnostech velmi omezené, vysvětlil expert.

Ve skutečnosti s příchodem nových raket se rovnováha moci mezi USA a Ruskem nezměnila. S tím souvisí i smlouva START III, která omezuje strategický jaderný potenciál obou zemí. To znamená, že mluvíme o nahrazení stávajících hlavic novějšími. Vytvoření takových zbraní je však pro zemi nepochybně významným úspěchem, připustil expert. V tom Rusům napomohly zkušenosti s vývojem kosmických technologií.

Rychlost “Avangardů” překračuje 20x rychlost zvuku, řekl Neuneck. Hlavní novinkou však není, ale schopnost raket manévrovat, při návratu do atmosféry. Usnadní se tím obcházení systémů protiraketové obrany. Takže „pocit bezpečí, který vyplývá z přítomnosti protiraketové obrany, je iluze“, zdůraznil profesor.

Zpráva o vytvoření „Avangardů“ by mohla vést k novému závodu v zbrojení, vyslovil obavy Neuneck. Kromě toho smlouva START III končí v roce 2021. Washington a Moskva by ji tedy měly prodloužit. Putin to opakovaně navrhoval. Ale hlava Bílého domu, Donald Trump, na to ještě nereagovala. Domnívá se, že se jedná o špatnou dohodu, protože byla uzavřena jeho předchůdcem demokratem Barackem Obamou. „Pochybuji, že Trump má potřebné znalosti, aby mohl řádně posoudit situaci, nemluvě o budování dlouhodobé strategie kontroly zbraní,” uvedl fyzik.

V USA však existují odborníci a vojáci, kteří se zasazují o prodloužení smlouvy. To by se mělo stát, pokud se demokraté dostanou k moci. „Jestli k tomu nedojde, zrychlí se závod v jaderných zbraních a zúčastní se ho další,” varoval Neuneck.