Videa pohotově jako důkaz

Jiří Jírovec
11. 1. 2020
Obrazové záznamy, dokládající zločin, mají vlastní historii. Některá se objeví okamžitě – jako to z předměstí Teheránu naznačující, že ukrajinské letadlo bylo sestřeleno raketou. Dokonce existují dvě videa ZDE. Obě jsou natáčena z ruky.


Obratem je získala americká media, CNN a The Washington Post. Jejich autentičnost prý potvrdilo několik osob, jimž pouze skromnost brání, aby vystoupily z anonymity.

Fascinující… řekla by Tereza Spencerová o rychlosti s jakou videa získaly zpravodajské služby, a předaly politikům k vypustění do veřejného prostoru.

Již den po 24 havárii je zmínil Justin Trudeau. Vystoupení kanadského premiéra nahrálo Trumpovi, který situaci odlehčil konstatováním, že nejspíš šlo o chybu, kterou lze připsat nervozitě ohledně možné americké reakce na 16 raket vypálených na dvě americké základny v Iráku.

Metodu “my Američané (občas) spoléháme na informace od přátel” použil Bush jr., když se před válkou v Iráku odvolával na Tony Blaira.

Člověk by tomu všemu i uvěřil, kdyby neexistoval film Vrtěti psem, který ukazuje, jak lze ve studiu natočit ženu prchající s dítětem v náručí z hořící vesnice, kdyby se od reportérky ČRo, nedozvěděl, že reportovala z hotelu, kde byl na dvoře obrněný transportér, kolem kterého bylo možné sehrát tím bohatší bojovou scénu, čím víc agentury mohly za představení zaplatit.

Opačný vrchol manipulace s informacemi představuje útok na Pentagon z 11.9. 2001. Americká vláda byla až v roce 2006 přinucena uvolnit video ze zásahu budovy. Není třeba pochybovat o tom, že Pentagon je obšancován možná stovkami kamer. Video, které bylo na soudní příkaz zveřejněno je ZDE. Je ze vzdálené kamery, umístění u vjezdu na parkoviště. Není na něm nic vidět.

Za připomenutí stojí, že po sestřelení malajsijského Boeingu 777 (let MH17) nad Ukrajinou, američtí představitelé druhý nebo třetí den oznámili, že mají důkazy o tom, že to udělali Rusové. Dosud nikdo ale ty důkazy neviděl.

Něco naznačí černé boxy, ale i s těmi se musí opatrně.