Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Vítězslav Jandák zpovídán aktivistickou “novinářkou” z ČT

29. 2. 2020  ParlamentníListy
Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle neziskové organizace Člověk v tísni na této debatě zazněly i věty, které nebyly pravdivé. Člen Rady ČRo Vítězslav Jandák si v reakci na vyjádření neziskové organizace začal dělat z Člověka v tísni žerty, což zjevně nepochopila redaktorka ČT. Naše dva zdroje však přidaly, že celé události předcházely ještě další zajímavosti.

Nezisková organizace Člověk v tísni se ohradila proti výrokům, které zazněly na debatě o mediální gramotnosti. Debatu uspořádala sama Rada ČRo a zúčastnili se jí například publicista Ondřej Neff, člen Rady ČTK Petr Žantovský nebo člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov.

Radní Vítězslav Jandák debatu uvítal a z výtek neziskové organizace si těžkou hlavu nedělal. V pořadu Newsroom ČT24 si z neziskové organizace spíš tropil legraci, když se neustále ptal, jaký člověk je konkrétně v tísni.

„Kterej člověk? Kdo je v tísni? Počkejte, ale já nevím, jaký člověk. Vy jste nikoho nejmenovala. A kteří lidé? Ve které tísni? Já vám nerozumím. Já je neznám, tak se vám omlouvám, tak nemůžu komentovat, jestli jsou v tísni, nebo nejsou. Skutečně, nemohu to komentovat,“ řekl.

Naší redakci se ovšem podařilo zjistit, že Česká televize pojala čekání na někdejší celebritu ČSSD velkolepě. Na jednání rozhlasové rady se podle svědectví vypravila hned ve čtyřech lidech, což si soukromá televize vzhledem k nákladům prakticky nemůže dovolit. Stejně tak se námi oslovení aktéři podivili nad počtem hodin, které lidé z ČT na místě trávili.

„Byli tam celou dobu za dvě hodiny jednání Rady, dorazili už předtím, takže to počítám, že čtyři lidi z ČT si udělali tak tři hodiny času, aby natočili pár desítek vteřin,“ uvedl zdroj.

Vítězslav Jandák během rozhovoru, jak už bylo řečeno, na téma české humanitární, rozvojové, vzdělávací a lidskoprávní organizace Člověk v tísni spíše žertoval. Jak se nám také podařilo zjistit, celý rozhovor začal jinak, než jak jej prozatím Newsroom zpracoval a nabídnul divákům.