Bezduchost Merkelové. Analytik Štefec jen zírá. Kdyby se tak choval Babiš, tak už prý plníme márnice

Jaroslav Štefec

Jaroslav Štefec
21. 3. 2020  ParlementníListy a FB profil Jaroslava Štefce
Bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec hodnotí televizní projev německé kancléřky Angely Merkelové, v němž promluvila k situaci, s níž se kvůli koronaviru potýká celý svět. „Něco tak bezduchého a prázdného jsem absolutně nečekal,“ dodává kriticky a popisuje, co to dle jeho mínění vypovídá o samotném Německu


„Přiznám se, že opravdu netuším, co vlastně chtěla Merkelová Bavorům, Sasům, Turkům, Pákistáncům, Konžanům a dalším obyvatelům území Německa říct. Něco tak bezduchého a prázdného jsem absolutně nečekal,“ píše Štefec ve své reakci na projev Angely Merkelové k německým občanům.

Její projev podle něj „dokonale odpovídá nejen současnému stylu její vlády, ale i naprosto zoufalému stylu chování rádoby vládnoucího vedení EU, které za současné krize vlastně úplně zmizelo. Zanechalo za sebou ovšem hodně nepříjemný smrádek v podobě těžce arogantního projevu své šéfky Ursuly von der Leyenové, bývalé ministryně obrany Německa, jímž zřejmě hodlala mobilizovat národy Evropy k boji s pandemií koronavirové infekce“. Štefec řekl, že von der Leyenová se v něm tvrdě obula do států EU za to, že se pod hrozbou totální ztráty kontroly nad šířením infekce na svých územích bez jakéhokoliv náznaku podpory ze strany EK chopily iniciativy a začaly situaci řídit samy.

Projev Merkelové vyvolává pocit beznaděje, odevzdanosti a frustrace, života bez výhledu a bez budoucnosti, konstatuje Štefec. „Politicky korektní, pro lidi znalé německé historie by mělo být varující opakované zdůrazňování demokracie. Laciné apelování na rodinu, volání po solidaritě. Nic motivujícího, ve vazbě na předešlý ‚optimistický‘ projev o vývoji onemocnění Covid-19 v Německu totální pesimismus a dekadence,“ myslí si.

Přesto si všímá a diví se, že se najdou lidé, kteří se v jejím proslovu našli. „Například šéfredaktor Fora24 Pavel Šafr. Ten ho dal dokonce za vzor premiéru Babišovi, kterého samozřejmě neopomněl řádně poplivat. V souvislosti s tím si neodpustím malou poznámečku: kdyby se premiér Babiš choval v této krizi stejně jako kancléřka Merkelová, jak mu pan Šafr doporučuje, je dost pravděpodobné, že by nám v současnosti už nestačila nejen místa na JIP a ARO, ale dokonce ani v márnicích,“ prohlásil Štefec a pokračuje:

Zato prezident Zeman mě nepřekvapil skutečně ani trochu. Postavil se ke svému projevu s obvyklou bodrostí a žoviálností, za nimiž se ale podle mých zkušeností skrývá logicky uvažující mozek, pečlivě prokalkulovaný záměr a chladný smysl pro realitu. 
Prezident řekl přesně to, co mělo být řečeno, co chtěli lidé slyšet a na co čekali, bez ohledu na příslušnost k té či oné straně pomyslné prozemanovsko-antizemanovské barikády. Žádné fňukání, beznaděj a defétismus. Připomněl nám, občanům, co jsme, kde žijeme, co se od nás čeká a že víra v budoucnost a optimismus jsou nejlepší motivací pro příští měsíce přežívání epidemie a roky odstraňování jejích následků. Za to mu můžu jako občan a člověk, kterému není jedno, co se děje s jeho zemí, jenom upřímně a ze srdce poděkovat.

(redakcí mírně upraveno)