Dopis předsedkyně TOP09 do NATO potvrzuje spolupráci s ČT 09

Lukáš Dolanský dotazy eskaluje ve studiu
v Bruselu do zahraniční politiky Česka

-ps-
22. 5. 2020  ČT_Události…,  PrvníZprávy
„Soudruzi, existují dva druhy náhod. Jsou náhody připravené a nepřipravené. Hádejte, kterých je více?” zeptal se v době hlubokého socialismu jeden politruk v jednom vojenském útvaru vojáků, ale pozor, jeho otázka je stále aktuální. Náhody ve zpravodajství České televize to potvrzují.

„V Česku máme případ pražského primátora, který je pod policejní ochranou. Došlo k exkalaci vztahů mezi Prahou a Moskvou … ” tuto návodnou otázku položil redaktor ČT Dolanský generálnímu tajemníkovi NATO Stoltenbergovi na závěr rozhovoru s ním.

Pokud to hned v tu chvíli sledovatelé zpravodajství pořadu Události, komentáře 7. května 2020 nenapadlo, proč ta otázka vůbec padla, je nutno si připomenout, že rozhovor pořízený v Bruselu ze studia v Praze avizovala redaktorka Daniela Písařovicová právě upozorněním na otázku a odpověď z NATO na policejní ochranu pražských regionálních politiků?

Neuplynul ani den a předsedkyně strany TOP09 Markéta Pekarová Adamová se ujala poděkování do Bruselu neuvěřitelným dopisem …

Vážený pane generální tajemníku,

dovolte mi, abych Vám touto cestou poděkovala za slova podpory v časech, které více než kdy jindy zkouší pevnost charakterů v naší zemi, jež se před třiceti lety zbavila okovů bezpodmínečné poslušnosti k Sovětskému svazu. Považuji za naprosto nepřijatelné, abychom se hlasitě neozvali ve chvíli, kdy je v naší zemi ze strany Ruské federace oficiálně vyhrožováno demokraticky zvoleným politikům pouze za to, že mají jiný politický názor. Bezprecedentní mlčení čelních představitelů českého státu v této otázce je pak cynickým obrázkem servility k autoritářskému režimu v Kremlu. O to více si vážím Vašeho postoje, který jste v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil veřejně a který mnozí občané přivítali.oučasná doba nám opakovaně ukazuje, že hodnoty, na nichž vyrostla v 90. letech demokratická Česká republika, nejsou tak samozřejmé, jak jsme si možná ještě nedávno mysleli. Podpora demokracie, svobody slova a aktivní občanské společnosti jsou totiž pro některé cizí mocnosti zásadní překážkou k tomu, aby zde efektivně prosazovaly své zájmy a krok po kroku znovu získávaly vliv. Neměli bychom tedy podceňovat jejich snahu udělat vše proto, aby nás oslabily a tohoto cíle dosáhly.

I proto považujeme za klíčové aktivně podporovat naše členství v Severoatlantické alianci. Rozpočet na obranu se nesmí stát nejjednodušší obětí škrtů v době, kdy se ekonomika propadá do recese. Zároveň si uvědomujeme, že Severoatlantická aliance má také svůj politický a hodnotový rozměr. Musíme proto být připraveni na nové nevojenské výzvy, které jsou možná nenápadnější, ale o to nebezpečnější. Hybridní formy války včetně kybernetických útoků na kritickou infrastrukturu, jsou zásadní bezpečnostní hrozby, které se staly fenoménem doby a na které musíme adekvátně reagovat. —-u-uu-A to i přesto, že proti nám stojí plíživá východní propaganda, které svými kroky a prohlášeními aktivně pomáhá i nemalá část tuzemských politiků.—-u-u-u-u-

Je pravděpodobné, že máme před sebou boj o samou existenci liberální demokracie. Boj, který by nám ještě před dvacet lety přišel nemyslitelný. A pokud v něm selžeme, čeká nás opět doba temna, se kterou má již naše země velmi bolestné zkušenosti.

Vážený pane generální tajemníku, ještě jednou mi dovolte Vám poděkovat, že se k celé záležitosti nestavíte zády a že Vám není lhostejná.

Markéta Pekarová Adamová
předsedkyně strany TOP 09

Slov váženého generálního tajemníka Stoltenberga si tehdy všiml místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura, když celou připravenou náhodnou akci vyhodnotil jako vměšování do vnitřních záležitostí našeho státu.

Okamura: Stoltenberg se nesmí vměšovat do vnitřních záležitostí našeho státu