Jiří Paroubek, bývalý premiér a předseda ČSSD |
Jiří Paroubek13. 5. 2020 VašeVěc
Když bych to přirovnal ke starému Egyptu, pak takovými investicemi, které zajistily obživu obyvatelstva a prosperitu celé země i ve starověku, byly investice do vodohospodářských projektů. Tedy zejména do zavlažovacích systémů. Naopak investicí, která byla jen plýtváním prostředků a pracovních sil, byla výstavba pyramid. Ty samozřejmě dnes každý kulturní člověk na naší planetě obdivuje, ale tato ohromná investice po dobu deseti až dvaceti let výstavby de facto vysávala veškerou sílu celé země. V situaci kdy vláda přemýšlí o tom, jakým směrem se vydat v ekonomice, dožadují se naši „militaristé“ zejména v Senátu, v tomto slepém střevě české politiky, pokračování v obřích (a já dodávám zbytečných) nákupech zbraní pro armádu. V této disciplíně vyniká zejména senátor Pavel Fišer, který prosazuje zachování těchto nákupů pro radost zbrojařům ber, kde ber.
Ve středu v Senátu z 56 přítomných senátorů, podpořila naprostá většina z nich pokračování v šíleném vyhazování nákladů na zbrojení. Letošní rozpočet ministerstva obrany přitom dosahoval 76 mld. Kč. Ještě před čtyřmi lety rozpočet na obranu nedosahoval ani 50 mld. Kč a obrana jej nebyla schopna ani vyčerpat. V tomto roce, po koronavirové krizi „obětovalo“ ministerstvo obrany z původního ročního rozpočtu 2,9 mld. Kč. Víc prý opravdu nemůže být sníženo, neboť by v armádě nebylo ani na ponožky. Naši „militaristé“ se neštítí použít ani takových argumentů jako je ten, že vlastně výdaje na obranu můžou rozhýbat celou českou ekonomiku. Jediné realistické hlasy, které v Senátu v této diskusi zazněly, představovala vystoupení dvou sociálně demokratických senátorů Dienstbiera a Štěcha. Ti jediní upozornili na nesmyslnost takového záměru, tedy pokračovat ve vynakládání ohromných částek na armádu.
Já jen nechápu, kde jsou naši nepřátelé, proti kterým bychom se takto těžce měli vyzbrojovat. Má prý vzniknout, coby hlavní priorita, brigáda těžkého typu a s tím související projekty. Tedy zejména nová pásová bojová vozidla (prý ta dosavadní, něco přes deset let stará, nestačí), dále dělo ráže NATO se systémem řízení palby, americké helikoptéry a také pořízení nového protiletadlového komplexu SHORAT. Jsou to všechno více méně nesmyslné nákupy.
To už je lepší přistoupit k tomu, jak to dělají v některých velkoměstech v Číně, že vydávají svým občanů vouchery, které mohou být použity k nákupům v maloobchodě, v restauracích, v kulturních či sportovních zařízeních apod. Tomu bych ještě rozuměl. Tedy, rozumněl bych snaze podpořit koupěschopnou poptávku českých občanů, která se v důsledku pandemie a z ní plynoucího snížení příjmů obyvatelstva (ošetřovné, přerušení práce v průmyslu, obchodě i v dalších oborech), snížila.
Česko potřebuje investovat např. do dokončení dálniční sítě, neboť takové výdaje související s výstavbou nových dálnic vyvolají hospodářské oživení v celé řadě českých a moravských regionů. Životazáchovné budou také investice do boje proti suchu, tedy výstavba nových rybníků, mokřadů, přehrad apod.
Česko potřebuje změnit také svůj daňový systém. Omezit nejrůznější výjimky, prostě provést revizi zejména zákona o dani z příjmů. A k urychlení technologické revoluce, digitalizace a robotizace zavést stoprocentní odpisy modernizačních investic při jejich uvedení do provozu.
Prostě Česko potřebuje něco úplně jiného nežli militarizaci své ekonomiky po vzoru Spojených států. Česko nemá a nikdy nebude mít schodky svého státního rozpočtu kryté přílivem kapitálu do země jako Spojené státy. Spojené státy jsou v jedinečné pozici v důsledku jedinečné pozice své měny. Jinak řečeno, když bude nejhůř, roztočí FED rotačky a vytiskne potřebné množství dolarů.
Bohatství České republiky a jejich občanů spočívá jen A jen v jejich práci. Nemáme ani zlaté doly, ani naftové vrty ani neprodukujeme plyn či jiné suroviny, které by vylepšovaly fiskální situaci země. Prostě všechno si musíme odpracovat. Pokud Fišerové a spol. budou někdy v budoucnu součástí pravicové vlád, budou mít takovou možnost, dávat desítky miliard navíc na zbrojení, pak ale budou tyto peníze chybět ve školství, zdravotnictví, vědě a výzkumu, kultuře atd. je dobře strhnout těmto rádoby „přátelům lidu“ škrabošku a mluvit otevřeně o takovém nebezpečí. I kdyby současná vláda byla horší, než je, tak je pořád lepší v realistickém přístupu svých nejvyšších představitelů, předsedů obou koaličních stran, Babiše a Hamáčka, k omezení zbrojních programů. Alespoň do doby, dokud se republika nedá ekonomicky dohromady.