26. 5. 2020
Je libo zážitky z fronty? Navrátilci z milicí ISIS vám rádi v rámci deradikalizace – co to přesně je, si neumím představit – povypráví své zkušenosti s řezáním hlav, genocidou a femicidou a dalším nakládáním se zajatci a ženami, což jejich soukmenovci právě předvádí v Libyi, kde byl nedávno jednotkami LNA zatčen jeden z vedoucích operativců ISIS…
Po návratu ze Sýrie a Iráku žije v Německu znovu více než 300 džihádistů teroristické milice ISIS. (Těch, o kterých se ví.) Podle mluvčího spolkového ministerstva vnitra má více než 100 z nich bojové zkušenosti nebo absolvovalo odpovídající výcvik. Na tyto navrátilce ISIS se zaměřuje „policejní a soudní vyšetřování“. Počet odsouzení je „ve středním dvojciferném rozsahu“.
Podle ministerstva vnitra německé orgány předpokládají, že v posledních letech opustilo Německo směrem na území bývalého ISIS více než 1060 islamistických extremistů. Podle ministerstva je asi jedna třetina z nich zpět v Německu poté, co ISIS ztratil své teritorium, ale pochopitelně nezanikl. Zejména v Africe, nejen v Libyi, ale i Nigérii a dalších zemích, nabývá na síle celkem za nezájmu světa. Oběti milicí Boko Haram a dalších, masakrujících zejména křesťanské obyvatelstvo, jdou do tisíců.
Spolkové úřady v Německu sledují „holistický přístup“, který podle zpráv zahrnuje trestní stíhání a pozornost bezpečnostních orgánů, včetně deradikalizace a reintegrace.
K nejznámějším zločinům ISIS patří genocida Jezídů, prastarého národa s prastarým náboženstvím, sahajícím daleko před křesťanství i islám. Pro příslušníky ISIS a radikální muslimy jsou Jezídové, kteří v rámci svých obřadů uctívají oheň, vyznavači ďábla. V létě 2014 takzvaný „Islámský stát“ obsadil velké části severního a východního Iráku. 3. srpna 2014 se teroristické milice dopustily genocidy v Jezídy osídlené oblasti Shengal (Sinjar) v severním Iráku a pobily asi 10 000 lidí. Bylo uneseno více než 7 000 žen a dětí, více než 400 000 lidí bylo vyhnáno ze svých domovů a dodnes jsou tisíce pohřešovány. Dodnes se otvírají další a další masové hroby. Z obklíčení na hoře Shengal tehdy zbytky Jezídů doslova vysekali bojovníci HPG, což je vojenská struktura zakázané kurdské strany PKK, jejich ženské oddíly YJA-Star, spolu s dalšími kurskými bojovníky z YPG tím, že jim otevřeli únikový koridor.
Dodnes žijí Jezídi v táborech pro „vnitřně vysídlené osoby“ a několik tisíc jejich žen, otrokyň IS, je stále pohřešováno.
V Německu nesměle začínají první soudní procesy se zločinci proti lidskosti a válečnými zločinci. Mezinárodní tribunál, o který se snaží jak Kurdové, tak Jezídi prostřednictvím svých zástupců a právníků, zůstává spíše nesplněným snem.
Ani Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC), se zřejmě souzení neujme. Důvodů je mnoho – například by „zbytečně“ přišla na přetřes podpora ISIS a jeho struktur zejména Tureckem, ale i děsivá pasivita mnoha evropských zemí.
Co se Německa a jeho politiky přijímání uprchlíků týče – už několikrát se stalo, že jezídská žena se v zařízení pro uprchlíky či na ulici setkala se svým mučitelem. Nejznámější je příběh Jezídky Ashwaq, který se objevil i v našich médiích.