Vážné zostření na Donbasu: nepřítel zasazuje údery DLR a LLR

24. 5. 2020   rusvesna     rusvesna

Denis Pušilin, hlava DLR, oznámil, že armáda DLR byla uvedena do zvýšené bojové pohotovosti na pozadí pokračujících provokací OSU. Stále četnější ostřelování vede k ničení obytných domů a civilní infrastruktury. Ale nejsmutnější je, že 1., 4. a 7. května se pod úmyslnou palbou OSU ocitli obyvatelé obcí Spartak, Sachanka a Alexandrovka, v důsledku čehož zahynula žena a bylo zraněno pět dětí. Pouze za 19 dnů května zahynula žena a 11 osob bylo různě těžce zraněno.

Vojenští kronikáři Donbasu Maxim Fadějev a Sergej Bělous hovoří o napjaté situaci na frontách DLR a LLR.

“Pokud po nás střílejí, budeme odpovídat, ale jako první střílet nebudeme … […] Nestřílíme na Ukrajince, odpovídáme teroristům”, prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský, aniž by se začervenal.

I když podle zprávy UVKPČ OSN bylo 81% obětí (zabitých a zraněných) za rok 2019 zaznamenáno mezinárodními pozorovateli právě na straně republik”, píší vojenští korespondenti na svém Telegram- kanálu Realdoc.

“Předsedkyně Monitorovací mise OSN pro práva člověka na Ukrajině Matilda Bogneová dokonce byla nucena soustředit pozornost na odpovědnost velení OSS (Operace sjednocených sil Ukrajiny, pozn. překl.) ve své nedávné výzvě (8. května) k zastavení palby a učinění prioritou bezpečnost civilistů”, připomínají autoři.

“Přitom se ale situace na několika úsecích fronty a v blízkých obcích vážně přiostřila. A pokud, například, o Gorlovce, Alexandrovce, Sachance je možné se něco dozvědět z novin, pak eskalace na úsecích poblíž Berezovského a Golubovského (LLR) zůstává médiálně ve stínu.

Již více než týden je Kirovsk bez vody, neboť OSU přerušily vedení elektřiny, které zásobuje vodárnu, a zahajují palbu po opravářích, kteří se ho neúspěšně pokoušejí opravit.

A v předvečer Dne vítězství ukrajinští “rytíři” originálně “poblahopřáli” poslednímu veteránovi Velké vlastenecké války v Golubovském, když zasáhli protitankovou raketou civilní ZIL s uhlím, které mu přivezl (viz fotografie), řidič zázrakem zůstal naživu. Sergej Ignaťjevič – tak se jmenuje veterán – v souvislosti s touto situací pouze zaizonizoval: “Tehdy jsem sloužil na hranici (s Japonskem) a nyní jsem se ocitl na hranici uprostřed války “.

Na nejpřednější linii (v okolí výše zmíněných obcí LLR) je situace ještě více deprimující: na pozice přilétá za den 60 až přes 200 nábojů ráže 120 mm a 152 mm.

Ale paradoxní je něco jiného – OSU dokonce předčily svého vrchního velitele a svalují se zvláštní lstivostí a cynismem veškerou vinu na lidovou milici: dříve než zahájí střelbu, odesílají stížnost do Společného centra pro kontrolu a koordinaci OBSE za “porušení příměří teroristy”.

“Přičemž tato finta se prováděla už mnohokrát i v DLR, i v LLR, a docházelo až na absurdity: granát rozbíjí pozici, těžce poraní bojovníka, je evakuován (a proto neodpovídají – i když rozkaz právě zní “nepodléhat provokacím”), a ještě i od nejvyššího velení “přilétá”zdrcující pokárání (s dalšími nejednoduchými následky), jelikož nadřízení uvěřili ukrajinským zástupcům ve Společném centru.

A tato nevysvětlitelná důvěřivost nejvyššího velení se projevovala několikrát, což působí na mužstvo velmi demoralizujícím způsobem. Proto se na přední linii u vojáků utvrdila správná předzvěst: pokud do Společného centra přichází stížnost od OSU, čekej minometné ostřelování”, zdůrazňují vojenští korespondenti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová