Zveřejněné telefonické rozhovory Joe Bidena a Porošenka zvedly Trumpovy šance na znovuzvolení

Ivan David
20.5. 2020
 Ukrajinský poslanec Andrej Děrkač, jinak syn šéfa tajné služby SBU z doby prezidenta Leonida Kučmy, uspořádal tiskovou konferenci, na které odprezentoval záznamy telefonních rozhovorů mezi Petrem Porošenkem jakožto ukrajinským prezidentem a Joe Bidenem jakožto Obamovým viceprezidentem. Velmi výživné na obě strany. To, že Biden Porošenka vydíral, aby se zbavil generálního prokurátora Šokina kvůli kauze „Burisma“ se sice už dlouho v podstatě ví, ale jedna věc je něco vědět a  docela jiná věc je mít o tom nezvratný důkaz. 

Pro připomenutí: Burisma Holdings je firma se sídlem v Limassolu na Kypru, která odkrývá a těží ukrajinské zásoby plynu.
Směrem k veřejnosti je Burisma zastoupena poradenskou a PR společností “Bell Pottinger Private” se sídlem v Londýně patřící britskému baronovi Timothy Bellovi.
Na začátku ukrajinské krize v roce 2013 Burisma zintenzívnila lobbistické aktivity ve Washingtonu. Ministr zahraničí John Kerry najal dva blízké spolupracovníky jako lobbisty pro Burismu. V  roce 2013 zahájila Burisma Holdings zásadní restrukturalizaci řízení, která měla být uvedena v „novém období růstu“. V rámci toho byl do funkce předsedy představenstva přijat americký investiční bankéř Alan Apter, který má rozsáhlé odborné zkušenosti z aktivit ve východní Evropě a bývalém Sovětském svazu.

Dne 12. května 2014 Burisma oznámila, že v správní bylo vytvořeno další křeslo pro Huntera Bidena – syna viceprezidenta USA Joe Bidena.
To vše vyvolalo v době kolem Majdanu různá podezření, včetně obvinění nepotismu.
Podle zpráv z médií zaplatila Burisma v letech 2014 a 2015 celkem 3,4 milionu dolarů společnosti Rosemont Seneca Bohai LLC, která platila Hunteru Bidenovi až 50 000 dolarů měsíčně. Hunter Biden byl spoluvlastníkem Rosemont Seneca Partners spolu Christopherem Heinzem, nevlastním synem US ministra zahraničních věcí Johna Kerryho.

Hunter Biden po řadě mediálních obvinění rezignoval ze správní rady Burismy v roce 2019 předtím, než jeho otec zahájil kandidaturu v  amerických prezidentských volbách.
Na začátku roku 2018 bývalý viceprezident USA Biden pro rádio Voice of America řekl, že rezignace generálního prokurátora Ukrajina Šokina je podmínkou úvěru na Ukrajinu ve výši 1 miliardy dolarů. Během panelové diskuse pořádané Radou pro zahraniční vztahy se Biden podělil o to, jak přesvědčil prezidenta Porošenka a poté premiéra Jaceňuka, aby propustili generálního prokurátora Šokina.
Biden dal Porošenkovi a Jaceňukovi ultimátum pouhých šesti hodin s tím, že pokud by nebyl generální prokurátor Šokin propuštěn včas, nedostali by od USA půjčku v hodnotě 1 miliardy dolarů.Copak to tak asi generální prokurátor mohl vyšetřovat, že to tak vadilo viceprezidentovi Bidenovi?

V rozhovoru, který přikládám, je možno vyslechnout si „úkolování“ Porošenka Bidenem a „hlášení o  plnění úkolu“ Porošenkem. Prezidentem údajně suverénního státu, který si od US viceprezidenta nechá “radit”, i kdo má být nový ukrajinským generálním prokurátorem.

-7:25