Porošenko do vazby?

17.6.2020 VašeVěc


Ukrajinská generální prokuratura chce vazebně stíhat bývalého prezidenta Petro Porošenka. Současně jako alternativní možnost uvádí složení kauce ve výši v přepočtu téměř 9 milionů korun

Ilustrační foto: Porošenko je vyšetřován také v souvislosti s působením syna amerického viceprezidenta  Bidena na Ukrajině a bránění vyšetřování  korupce.

Včera to oznámila Kancelář Generální prokuratury Ukrajiny s tím, že k tomuto kroku se přistupuje v souvislosti se stíháním bývalého prezidenta a dnešního poslance parlamentu Porošenka z důvodu zneužívání moci. Soudní jednání se má konat ve čtvrtek a podle Porošenkova advokáta Ilji Novikova bývalý prezident k soudu dostaví. 

 V aktuálním případu jde o to, že jako prezident měl Porošenko přimět tehdejšího šéfa ukrajinské rozvědky Jegora Božka k vydání nezákonného rozkazu a  jmenování Serheje Semočki zástupcem ředitele rozvědky. Připomeňme, že P. Porošenko je vyšetřován i v dalších případech, povětšinou ale s orgány činnými v trestním řízení nespolupracuje a využívá poslanecké imunity.