Vítejte v ostudném českém Dezinformátorsku!

Jiří Kouda
6. 6. 2020     prvnizpravy
Nyní lze české politické prostředí opovržlivě označit slovem „ukrajinizace“, což je mnohem horší, než kdysi znamenalo slovo „balkanizace“. Ukázalo se, že případ „ricin“ a ohrožení na životech tří komunálních politiků je dezinformace. Nebo chcete-li fake news, kterou ochotně šířil za pomoci české Bezpečnostní informační služby (BIS) jakýsi Kundra na stránkách plátku s názvem Respekt. Jehož majitel se pro jistotu nechce ani v Česku objevit za své machinace na severu Moravy jak s uhlím, tak byty, a jemuž lze soudním rozhodnutím říkat „grázl“.


Příběh o „kufříku s ricinem“, kde měl do Prahy tehdy a tehdy přiletět z Ruska a odvezlo ho diplomatické auto ruského velvyslanectví, aby následně vykonal popravu tří českých komunálních rusofobních šašků, byl od samého počátku směšný, podezřelý, nevěrohodný, nesoucí všechny znaky dezinformace. Přesto všechna česká média o této pitomosti mocně referovala, aniž by se pokusila (kromě skandalizace jména ruského diplomata) zjistit, zda je na tom něco pravdy. Naopak fake news dobarvovala skazkami o politických vraždách až po naprostý paskvil údajného atentátu „novičokem“ v Salisbury.

Z vulgárních rusofobních komediantů na radnicích se pak vytvářeli hrdinové, kteří se musí skrývat před ruským jedovatým nebezpečím a mít bezpečnostní ochranu.

Po pár týdnech se vyhřezlo, že se jednalo o dezinformaci, šířenou „únikem“ z české tajné služby a ochotným rusofobem ve výše uvedeném podúrovňovém, kanálovém médiu.

Zacharová: Ani nevím, jak mám tu dezinformaci v Česku popsat!Zbořil: Kdo jsou ty zdroje, kterými se zaštiťuje pan Kundra a Respekt?
Štefec: Ricin pro Pavlíka z Řeporyjí není? To bych se na jeho místě urazil

Největší bojovníci s prokremelskou, ruskou a vůbec dezinformací a fake news ve veřejném prostoru se dnes omezují na jakousi podivnou – a stejně tak nevěrohodnou – fabulaci, kterak jeden ruský diplomat hodil kost BIS na druhého ruského diplomata, popřípadě na náznaky, že se jedná o – stejně nevěrohodnou fabulaci – vnitroruský boj tajných služeb. Více s jejich ztvrdlou kožovinou v jejich hlavě ostatně nelze čekat.

Zvláštním způsobem se do dezinformační hry zapojila i vláda – respektive premiér a ministr zahraničí. A to když kromě vyvrácení falešné zprávy rozhodla o vyhoštění dvou ruských diplomatů.

Připomíná to případ na Ukrajině, kdy patrně nejprolhanější tajná služba světa – SBU – přišla s bestiální „vraždou“ novináře Babčenka, který se za den „zázračně vzkřísený“ s úsměvem objevil na tiskové konferenci. Přičemž se již svět zalykal rozhořčením nad odpornou vraždou, jejíž stopy vedou do Kremlu, aby se zarazil a zmlkl, když zjistil, že ze sebe nechal udělat pitomce.

Nyní se něco podobného odehrálo v České republice. Bez ohledu na to, že se k této kaši nechtějí a nebudou místní dezinformátoři a tvůrci fake news přiznávat, na stoje leží hned několik otázek: Dovede si někdo představit spikleneckou hru jednoho ruského diplomata proti druhému, údajných příslušníků tajných služeb, v Česku (kde se nic neutají) s hrozbou odhalení a exemplárního trestu v Rusku? I kdybychom připustili, že BIS tuto dezinformaci přijala, jak to že organizace věc neprošetřila dříve, než došlo k „úniku“? A proč došlo k „úniku“, který vedl k zhoršení vztahů s Ruskem? A bude BIS potrestána za svoji činnost? Proč vláda vyhostila oba diplomaty? Vždyť jeden z nich byl přece podle verze BIS a vlády vlastně obětí svého kolegy.

Víme jen, že se vláda katastrofálně ztrapnila a spolu s tajnou službou předvedla blamáž, jejíž velikost se snad nedá ani charakterizovat slovy „světová ostuda“.