Když volí v Rusku, když volí ve Francii

Lidové referendum v Irkutské oblasti (Sibiř)

VlkP.
6. 7. 2020 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Ve čtvrtek večer našeho času skončilo v Rusku celotýdenní hlasování o nové ústavě. A  vzhledem k tomu, že po sečtení cca  75% volebních okrsků výsledky hovořily velmi jednoznačně – 77,6 % voličů pro změny v Ústavě Ruské federace a 21,59 % jich hlasovalo proti, spustila se propagandistiká mašinerie v  českém mainstreamu. Respektive v  tom, který už stihl reagovat.Takže jsme se dozvěděli očekávané:

1 – jde víceméně o trik, jak zajistit Putinovi, aby vládl dalších 16 let a tedy doživotně

2 – samozřejmě nešlo o svobodné hlasování ,nýbrž o předem připravené divadlo, plné podvodů

3 – Kreml chtěl demonstrativně vysokou účast, ale k urnám došlo jen ani ne 68% voličů, přesto, že se mohlo hlasovat celý týden

Tohle si z celého toho hlasovacího maratonu vybral a vybírá /nejen/ český informační mainstream. Nic jiného jako by nebylo.

Jádrem – o čem se vlastně hlasovalo a co má být v Rusku nyní nově, či jinak, se nikdo zrovna moc neobtěžoval. Jde o jediné – dokázat, že Putinova temná říše opilých mužiků je zkrátka a dobře stále ještě onou říší zla. A že tam není nikdy nic dobře, ať se jedná o cokoliv.

Velmi dobře pamatuji dobu, kdy to minimálně v našich zeměpisných šířkách bylo přesně naopak – v Rusku/Sovětském svazu/ vše vynalezli první, snad ještě v době kamenné, kdy tahle země, co v ní zítra znamenalo včera, představovala proponovaný ráj na zemi a nedostižný vzor a náš cíl. Cpali nám ho horem dolem, až se Rusko/Sovětský svaz, nehledě k srpnu 68, všem dokonale zprotivily, takže se dostavil listopad 89 jako logický důsledek.

Dnes, jak už uvedeno je všechno v opačném gardu – v Rusku, té podivné zlozemi opilých mužiků, kgbáckých vrahů a rozvracečských trollů v čele s mocí posedlým carem, není dobře vůbec nic. A když se něco tak tváří, pak jde samozřejmě, v lepším případě o Potěmkinovu vesnici, v tom normálním o podvod.

Tak takhle to máme. A mít budeme. Jestliže nasloucháme jen oficiálnímu mainstreamu.

Mám to trochu jinak. Sovětský svaz mne a mou generaci kdysi připravil o nejlepší léta našich životů. Tohle nešlo ani odpustit ani zapomenout. Jenže zmizel i se svým mocenskoideologickým instrumentáriem v propadlišti dějin. A Rusko s ním má jen máloco společného. Vyjma historie.

Logicky se jí nemůže a ani nechce zříci. Ještě totiž nedospělo do stavu v němž jsou současné Spojené státy a podstatná část západního světa, kde značná část obyvatelstva velmi radikální formou předstírá, že tyhle bašty demokracie ve své dnešní podobě nemají vůbec nic společného například s Unií z dob před občanskou válkou a ani to nejmenší s průběhem a důsledky válek indiánských nebo dobou otrockého a nelidského kolonialismu. Stačí k tomu zničit pár pomníků, zříci se pár velkých jmen minulosti a jsme čistší nejčistší. Obrazborectví, chaos a plivání na svou minulost je vydáváno za vrchol liberální demokracie. Přesně ve smyslu onoho mimořádně trefného epigramu Karla Havlíčka Borovského: “Tak to chodí na tom světě každou chvíli jinak, dneska ctí tě za svatého, zejtra budeš sviňák!” Lze jen ocenit Havlíčkovu naprostou nadčasovost a genialitu!

Ano, pánové Washington, Jefferson, Kolumbus, Lincoln, abych jmenoval ty ještě včera úplně nejsvětější a dnes naopak největší sviňáky, které je potřeba co spolu například s celou vážnou hudbou, protože ta je prý moc bílá a málo etnická, tím nejtvrdším způsobem odsoudit, zostudit a odstranit – nám názorně ukazují, jak si věci stojí. Rusko se na nic takového sebeméně nechystá, což tedy dokresluje, že jde o naprosto zvrhlý a nedemokratický režim. A stejně to nejspíš je s městskými bouřemi a žhářskými pogromy a střelbou silových složek do demonstrantů. Prostě – nedostatek demokracie přímo ukázkový!

Ale to jsem se nějak moc rozmáchl – zpět k dnešní materii – změnám ruské ústavy a především onomu všelidovému hlasování o nové ústavě.

Z všech stran se na nás valí, že šlo jen o dobře zinscenovanou formalitu. Jejímž cílem není nic jiného,než vyrobit pro Putina a jeho kohortu rádoby všelidové krytí účelových změn základního zákona Ruské federace, které slouží jen a jen zduřelé touze po moci ruského samovládce.

Takže se podívejme na pár nejzákladnějších faktů. Začnu tvrzením, které ve čtvrtek večer /zprávy ve 23 -čas 1:36-5:33 min/ zaznělo z ČT. Tam nějaký Polák, který zjevně zaskakoval za Míru Karase, na přímý dotaz ze studia prohlásil, že Putin musí být zklamán z účasti. Chtěl ji co nejvyšší a  přesto, že se mohlo hlasovat celý týden a  poslední volební den připadl dokonce na státní svátek, se dostavilo JEN 67,97% zapsaných voličů…. No a  že nad Ruskem je potřeba zlomit hůl, protože změny ústavy zakonzervovávají dnešní /bezútěšný/ stav….

Hmmmm…. skoro 68% … Málo? Ten Polák taky říkal, že šlo o volby, které v obyvatelstvu nerezonovaly… Protože ústavu již stejně schválila Duma a tudíž , že šlo o formální akt .

Takže znovu -68%…. málo?

Napadlo mi podívat se na účast voličů ve volbách v našem dokonalém liberálně demokratickém světě. Vybral jsem,abych nemohl být obviněn z účelové manipulace ty úplně TOP hlasování našeho světa. A  srovnal je s tou trapnu ruskou hlasovací epizodkou:

prezidentské volby v USA 2016 – 55,6%
parlamentní volby v Británii 2019 – 67,3%
prezidentské volby Polsko – 64,4%
parlamentní volby ČR 2017 – 60,84%
parlamentní volby Slovensko 2020 -65,8%

Ještě pořád se někomu účast 67,97% ve všelidovém hlasování v  Rusku zdá malá???

Ano šlo, o takzvané votum II.řádu. Ústava sice ještě nevstoupila v platnost, nicméně de jure už její aktivaci nemohlo nic zabránit. Ale zkouším si představit, ten celosvětový uragán, kdyby urny zjevily opačný výsledek! Samozřejmě, že nyní ti jedině správní vyrazí do útoku – to se nemohlo stát, to měl Putin dobře ošéfované!!!! Všemi prostředky!!!

Vážně? Asi jako poslední volby gubernátora v Chabarovsku?

Ale vraťme se na chvilku ještě k té volební účasti. Ve Francii se před pár dny konaly také volby II. řádu. Do obecních zastupitelstev. A účast? Hrdých 44,7%…. A Macron, který si od nich sliboval posílení své poněkud otřesené pozice, zjistil, že jeho stranu podporuje sotva nějakých 40% došlých voličů.

Putin získal pro svou ústavní reformu více než 3/4 hlasujících…. a účast v druhořadém hlasování měl o polovinu vyšší než Macron… Přesto prý musí být zklamán. Nemohu se ubránit dojmu, že český mainstreamový divák, posluchač a čtenář je na tom, s výjimkou jednoho písmenka jako ten kágébacký černokněžník – není zklamán, nýbrž klamán….

Jo, abych nezapomněl – nízká čísla účasti ve Francii se přirozeně vysvětlují CoVidovou epidemií a strachem voličů z nákazy. Zvláštní je, že při komentářích z Ruska tohle nikdo ani nevzpomene. Vlastně vzpomene – ten úžasný polský vševěd, zaskakující pro ČT v Moskvě místo Karase konstatuje, že naopak virová pandemie pomohla Putinovi zvýšit účast, protože mu umožnila roztáhnout hlasování na celý týden a tudíž přišli i lidé, kteří by se kvůli obavě z nákazy jinak zůstali doma….

No nic, žijeme ve světě, kde je holt, tak jako před 89 na jedné straně straně všechno skvělé a úžasné a na té druhé naopak vše špatné a hrozné. Jen se nám azimuty vyměnily. Ale člověk je považován za úplně stejného duševního prosťáčka tehdy i dnes.

Ale je nanejvýš na čase se začít trochu zajímat o to, co nová ruská ústava vlastně obsahuje. S tím se mainstream jaksi příliš neobtěžuje. Jemu, v naprosté většině, stačí, ačkoliv zásadních změn je prý přes 200 ta, pro Putina otevřená možnost, že se může ucházet o další dva prezidentské mandáty… Tohle prý byl jediný a pravý cíl, vše ostatní prý více méně nepodstatná vata. Co že jsem to právě napsal?

…. ta, pro Putina otevřená možnost, že se může ucházet o další dva prezidentské mandáty…

Sám po sobě to radši čtu hned 3x, abych získal jistotu, že je vše ok. Takže skutečně – současný ruský prezident disponuje nyní možností se ucházet o dva další mandáty.

Klíčovým slovem je ucházet se!!! Což vůbec neznamená, že ho Rusové nutně musí zvolit. Jeho popularita, jak se průběžně dovídáme, prý soustavně klesá na naprostá a dříve pro něj neznámá minima! Podle sondy nezávislého centra Levada z konce dubna hodnotí Putinovu práci kladně 59 procent Rusů, pro ruského prezidenta nejhorší skóre od nástupu k moci v roce 2000. V sondě státní agentury VCIOM jmenovalo Putina jako politika, kterému věří, jen 28 procent respondentů.

Je-li tomu tak, není potom náhodou vytrubování, že si Putin nechal vyhotov, musí jej nejdříve Rusové do úřadu ještě 2x zvolit. A podpora mu při tom, jak čteme, bezprecedentně klesá, jak nás stále a stále ujišťují….. Nehovoříc o takové drobnosti jako je zdraví, věk a pomíjejíc nálety černých labutí typu koronavir, které se určitě objeví i v budoucnu a mohou ze dne na den zmařit jakékoli šance v nejbližších volbách – Donald Trump je exemplárním příkladem. V prosinci bezpečně kraloval průzkumům a jeho znovuzvolení představovalo skoro formalitu a dnes na jeho druhé funkční období vsadí jen naprostý hazardér. Takže kdo tady s čím manipuluje?

Který ze současných západních politiků by podstoupil dobrovolně test všelidového hlasování, když už mu, údajně pro něj speciálně připravené ústavní změny legislativně prošly? Vlastně otázka stojí jinak – který z našich politiků by dnes vůbec risknul nějaký typ všelidového referenda?

Ale nechme těhle úvah. Myslím že je čas se podívat na to, co je v ruské ústavě nového, alespoň zhruba.

Je nutné vykompilovat informace z různých zdrojů, protože dohromady už dají určitou použitelnou referenci, že by nás někdo „obtěžoval“ celistvou informací lze v klidu zapomenout:

Český rozhlas:
Lidé v klíčových funkcích, včetně hlavy státu, měli mít pouze ruské občanství a nesmí mít trvalý pobyt v zahraničí.

Prezidentem by se mohl stát pouze ruský občan, který v zemi žil po dobu nejméně 25 let a nikdy neměl jiné občanství.

Má posílit postavení ruských poslanců při vytváření vlády.

Rusko by ale nadále mělo zůstat silnou prezidentskou republikou – v pravomoci prezidenta má mimo jiné zůstat právo hlavu kabinetu odvolat a držet kontrolu nad vojenskými a bezpečnostními složkami země.

Prezident by také měl mít se souhlasem Státní dumy pravomoc jmenovat šéfy „silových“ resortů, tedy například ministry vnitra, obrany a šéfa ministerstva pro mimořádné situace.

Senátoři by zase měli mít právo navrhovat prezidentovi odvolat federální soudce a členy ústavního a nejvyššího soudu.

Všichni žáci prvních čtyř ročníků budou ve školách dostávat teplou stravu bezplatně.

Česká televize
Dodatky Putinem navržené v lednu mají posílit pravomoci parlamentu při vytváření nové vlády nebo například zakázat vysokým státním činitelům dvojí občanství či trvalý pobyt v cizině. Kromě toho se v základním zákonu objeví zmínka o Bohu, o sňatcích jako svazku muže a ženy či o státotvorné roli ruského národa a jazyka.

Já dodávám, že státní a volení představitelé nesmějí vedle toho mít ani konta v zahraničí.

Aktuálně.cz
Dodatky Putinem navržené v lednu mají posílit pravomoci parlamentu při vytváření nové vlády nebo například zakázat vysokým státním činitelům dvojí občanství či trvalý pobyt v cizině. Kromě toho se v základním zákonu objeví zmínka o bohu, o sňatcích jako svazku muže a ženy či o státotvorné roli ruského národa a jazyka.

Znovu Česká televize
Kreml také nově může vyhlásit region nebo kus regionu federálním územím a zavést tam přímou federální správu.

Ústavní balík obsahuje i celou řadu deklaratorních změn typu,, že úcta k obráncům vlasti nesmí být nijak zpochybňována

Sputnik
z ruštiny se stal oficiální jazyk v Rusku, jako jazyk státotvorného národa.
Je navrhováno, aby v hlavním zákoně bylo ukotveno, že Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu.

Je uvedeno, že Rusko sjednocené tisíciletou historií zachovává památku předků, kteří jim „předali ideály a víru v Boha“.

V navrhovaných úpravách je také bod, který zakazuje zabrání území země.

Kromě toho je předkládána úprava, která určuje manželství jako svazek muže a ženy.

v hlavním zákoně zaznamenána indexace důchodů minimálně jednou ročně.

Zdůrazňuje se, že v Rusku je garantováno povinné sociální pojištění, adresná sociální podpora obyvatel a také indexace sociálních podpor a dalších sociálních výplat.

A já ještě dodám, že ústava explicitně nadřazuje platnost ruských zákonů všem ostatním právním závazkům Ruské federace.

Na závěr si dovolím položit jednoduchou otázku, na místě řadového Rusa byste hlasovali pro uvedené změny ústavy nebo proti nim? Odpovězte sami sobě.

Nebo ještě lépe, kdyby stejné změny změny ústavy se mohly hlasovat všelidovým referendem v České republice, jak byste volili?

Já osobně mám celkem jasno. A to i v případě, že by jaksi hrozil Zeman na dalších 12let. Ten už by mne věru fyzicky neděsil.