Za co Spojené státy ve skutečnosti potrestají Rusko

Avatar
Původní autoři

Viktor Marachovskij 

6. 7. 2020  RIAOutsidermedia

Západní (i tuzemská) média věnují velkou pozornost tvrzením mj. New York Times o tom, že si ruská vojenská rozvědka už rok objednává u hnutí Tálibán vraždy amerických vojáků v Afghánistánu a následné výzvě „demokratické“ šéfky dolní komory amerického parlamentu N. Pelosi k okamžitému uvalení dalších šancí na Rusko, a to přesto, že americká bezpečnostní agentura NSA i viceprezident USA M. Pence vydali prohlášení, že nemají informace, které by to potvrzovaly.

Hlavními událostmi minulého dne se v pokrokovém světě stala prohlášení šéfky amerického Kongresu N. Pelosi o nezbytnosti urychleného uvalení dalších sankcí na Rusko, a také nové rekordy každodenního nárůstu počtu Američanů nakažených COVID-19.

Připomeňme si, že prohlášení Pelosi následovalo v rámci naprosto šílené historky o „spiknutí Ruska s Táliby proti Američanům“. Tato historka v podstatě ani není informací z amerických tajných služeb z jejích zdrojů, ale „závěr učiněný z výslechů Tálibů“ jakýmisi analytiky – o tom, že kdosi v Rusku, z nějakého hnutí mysli, se rozhodl platit Tálibům (kteří už řadu let zabíjejí americké vojáky) za vraždy amerických vojáků… se stejným úspěchem by mohlo Rusko platit Afričanům za porodnost.

Tento silný závěr nenalezl, podle prohlášení poradce pro národní bezpečnost O´Briana, potvrzení – a proto o něm ani neinformovali prezidenta. Zřejmě neinformovali ani o množství dalších nepotvrzených podvrhů a předpokladů, jejichž získávání a zpracování v podstatě také je přímou prací tajných služeb.

Vtip je ale v tom, že dnešní Amerika už nežije podle obyčejných zákonů fungování normálního státu („Ve Washingtonu se dnes odehrává mnoho nevysvětlitelného“ – poznamenal korektně Putinův mluvčí D. Peskov). Amerika žije podle zákona smrtelné vnitřní bitvy „hipů“, a tento zákon lze formulovat jako: “Žádné zákony“. A masmédia, která vypustila samu informaci do veřejného prostoru, se nevzrušovala její věrohodností a už viní stávajícího prezidenta USA z toho, že „nemá rád, když mu nosí špatné zprávy o Rusku“.

Proto šéfka dolní komory parlamentu jaderné mocnosti, jeden z nejvyšších představitelů země, která navíc vyhlásila za svou ideologii právo a spravedlnost, reaguje na výskyt ničím nepotvrzené „operativní informace“ jednoznačným a prakticky politickým závěrem: Je nutné uvalit sankce na jinou jadernou mocnost, a je nutné tak udělat neprodleně. Tím oživují nejednou vyvrácenou tezi „Trump je ruský špion”.

Pokud jde o druhou „zprávu dne“ o tom, že množství denně zjištěných případů Covid-19 v USA stouplo na rekordních 50 tisíc, tak tady je překvapivé, jak s touto informací americká masmédia nakládají.

Například Huffington Post píše: „Některé příčiny poslední exploze Covid-19 směřují k oslavám Dne paměti koncem května.”

CNN: „Křižácké tažení Trumpa proti maskám se vrátilo, aby ho uštklo.“

New York Times: „Průzkumy ukazují, že mnozí Američané považují nošení masky za příznak slabosti, i odmítnutí prezidenta Trumpa nosit masku předpokládá, že on sám to má za věc slabochů.“

Pokud se vám zdálo, že v těchto mohutných příkladech analytiky bylo něco zanedbáno, tak ne, nezdálo se vám. Je v nich naprosté tabu na to, že od konce května dodnes po celé Americe chodí mnohatisícové davy představitelů progresivního a správného hnutí Black Lives Matter, kteří kašlou na sociální distanci, výzvy, aby lidé zůstali doma atd. a provádějí mnoho hluboce socializovaných činností: rabují obchody, podpalují budovy, rozbíjí auta, zabíjejí lidi (v této chvíli má BLM podle těch nejskromnějších propočtů na svědomí více než 25 mrtvých), klekají na kolena a myjí nohy menšinám.

Statisíce, ne-li miliony Američanů rozhodně zapomněly na opatrnost a začaly se chovat, jakoby žádný koronavirus nebyl. Všichni vnější pozorovatelé poznamenávali, že to vše nemůže skončit jinak než pekelnou explozí nemocnosti, ale když ta exploze nastala, ukázalo se, že mluvit o ní pravdu zkrátka nelze.

Proto „progresivní“ analytici kritizují toxickou odvahu lidu (lid je nesprávný), nezodpovědnost Trumpovu a květnový Den paměti, ale úporně odmítají vidět zřejmou, slyšitelnou a z požářišť cítitelnou příčinu.

Jsou důvody k předpokladu, že tyto dva příklad jsou symptomy stejného jevu – rozsáhlého a děsivého. Krátce ho lze nazvat „ideologií emocionální bezpečnosti“. Podle této ideologie mají právo na existenci jen logika a fakta, které neraní emocionální komfort cílového auditoria a nejsou v rozporu s jeho názory. Pro cílové auditorium přece nemá žádný význam otázka, nakolik idiotským výmyslem je podvržená informace o „ruském placení za americké skalpy“. A otázka, proč došlo ve skutečnosti k explozi koronaviru v Americe, rovněž není důležitá…

Máme co dělat s jakousi zvrácenou emo-variací Occamovy břitvy, podle níž nemá smysl hledat skutečná vysvětlení jakýchkoli jevů, pokud existuje výklad emočně vyhovující a správný.

Proto „v jakékoli situaci nařkni Rusko a Trumpa“.

To, samozřejmě, ani trochu nepomůže vyřešit problémy reálně před Amerikou stojící – ztrátu slavného světového vůdcovství a neschopnost vypořádat se s pandemií. Zato to vyhoví bojovnému aktivu „progresivních“ sil uvnitř americké společnosti a umožní Trumpovým protivníkům svrhnout stávajícího prezidenta. Mimochodem, to vše se děje v zemi, kterou nám dosud kdekdo dává za příklad. Mimochodem, podle výsledků všelidového hlasování soudě, na Rusko magie „Jako v Americe“ už přestala působit.

Překlad: st.hroch 200704