Americké sliby byly lži. Vojenská biolaboratoř v Almatě musí být okamžitě uzavřena!

Ajnur Kurmanov
2. 8. 2020   news-front.info
Ještě na začátku května ministerstvo zahraničí Kazachstánu prohlašovalo, že Centrální referenční laboratoř (CRL), postavená za peníze ministerstva obrany USA v Almatě, je údajně zaměřena na boj proti COVID-19 a významně přispívá na snížení rychlosti šíření onemocnění. Ba co víc, podle vyjádření diplomatů se místní specialisté zabývají zkoumáním koronaviru za účelem zpracování tuzemské vakcíny a výroby PCR testů. 

Dvě třetiny kazašských podníků patří zahraničním korporacím.

MZV, vláda i prezident Kazachstánu se tvářili a tváří, že CRL v Almatě je ryze místní rozpočtová organizace, jako i další vědecko-výzkumné ústavy, pracující na základě amerických výzkumných programů a kontraktů, jež mají zajistit epidemiologickou bezpečnost země. Že je to mýtus, jsme se všichni nyní přesvědčili v praxi, ale nikdo z úředníků nechce přiznat, že v průběhu všech těchto měsíců klamali jak Kazachy, tak i své sousedy.

V dubnu prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev odeslal pozdravný dopis kolektivům Národního vědeckého střediska zvláště nebezpečných infekcí M. Ajkimbajeva (NNCOOI) a Národního střediska biotechnologie, kam patří CRL, které vyvíjely testovací systémy pro zjišťování koronaviru COVID-19, odpovídající mezinárodním standardům.

Dokonce poznamenal, že tento úspěch demonstruje vysokou konkurenceschopnost tuzemského biomedicínského odvětví. “Jsem přesvědčen, že vypracované testy pomohou uchovat život a zdraví tisícům Kazachů”, je uvedeno ve zdravici hlavy státu vědcům. Samozřejmě, že to bylo podáno jako nebývalý úspěch biologů, kteří uskutečnili opravdový průlom na laboratorním vybavení, dodaném Pentagonem.

V rozhovoru pro noviny Kazachstanskaja Pravda z 15. dubna letošního roku generální ředitel NNCOOI Ajkimbajeva doktor lékařských věd Toktasyn Jerubajev, když poukazoval na čistě občanský charakter svého ústavu, také zmínil nebývalý úspěch pracovníků laboratoře: “Takže CRL našeho vědeckého střediska, když potvrdila svou důležitost a nutnost v systému zajištění biologické bezpečnosti země, se stala jedinou laboratoří v Kazachstánu, která, po přijetí prvního úderu epidemie, se chopila provádění diagnostického výzkumu COVID-19”.

Nejen to, veřejně prohlásil, že nebude nedostatek vyvinutých kazašských PCR testů! Na otázku novináře, kdy bude zavedena hromadná výroba tuzemských testovacích systémů, aniž by zapochyboval, odpověděl: “Experimentální série jsou již vyráběny a používají se pro laboratorní potvrzení diagnózy COVID-19. K dnešnímu dni výrobní kapacity CRL NNCOOI MZ RK (MZ RK – Ministerstvo zdravotnictví Republiky Kazachstán, pozn. překl.) umožňují provádět každý den 1 000–2 000 vyšetření. Už v květnu plánujeme zvýšit výrobu testovacích systémů na 50 tisíc kusů měsíčně. Pokud všechno půjde podle plánu, budeme s to zajistit testovací systémy pro všechny podniky, podřízené ministerstvu zdravotnictví a vytvořit strategickou zásobu pro případ hromadného rozšíření infekce na území země”.

A na otázku o tom, jaká je cena tuzemských testovacích systémů, doktor lékařských věd bez uzardění poznamenal, že bude desetkrát levnější v porovnání s ruským analogem! Nevěříte? Zde je jeho odpověď novináři: “Definitivní cena bude určena později, až bude zahájena jejich komerční výroba. Dnes můžeme pouze konstatovat, že experimentální tuzemský testovací systém je levnější než analogický ruský přibližně 10x”.

Pokud bychom měli věřit doktoru lékařských věd Toktasynu Jerubajevu a novinám Kazachstanskaja Pravda, tak nyní by země měla být zavalena vlastními PCR testy. A jestliže máme věřit kazašským diplomatům, pak vynikající medicínští biologové by už stihli k dnešku vyvinout vakcínu na COVID-19. Ale zdá se, že něco nevyšlo. Nebo ministerský předseda, který nevyslyšel blahopřejné dopisy prezidenta, nevyčlenil prostředky na výrobu zázračných a mimořádně levných tuzemských testů, takže ve výsledku musí úředníci reálné PCR testy nyní nakupovat v zahraničí nebo je dostávat v podobě humanitární pomoci.

Skutečná katastrofa kazašského systému zdravotnictví, kdy v nemocnicích někdy nejsou dokonce základní léky a dokonce teploměry, a u lékáren se tvoří kilometrové fronty, nebo lidé si nemohou dlouhou dobu nechat udělat placené PCR testy, ukázala všem názorně absurdnost a lživost oficiální propagandy, pokoušející se skrýt skutečný charakter americké CRL. Vždyť už je zjevně všem jasné, že žádné testy nevyráběla, a to, že se zabývala tři roky zkoumáním nejrůznějších koronavirových infekcí, očividně však ne kvůli vytvoření vakcíny.

Nejen to, čínští diplomati na začátku července odhalili existenci v zemi tisíce zemřelých na novou ne zcela prozkoumanou atypickou pneumonii. Ve výsledku bylo vedení státu nuceno přiznat tento fakt a spojit statistiku počtu nemocných touto chorobou s “běžným” COVID-19. Dokonce bývalý poradce prezidenta Olžas Chudajbergenov před týdnem prohlásil, že celkový počet nemocných v zemi už dosáhl hranice dvou milionů osob!

“Nyní je oficiální počet nemocných koronavirem 67 tisíc a pneumonií asi 234 tisíc (od 1. ledna do 15. července). Pokud máme vzít čistý přírůstek nemocných pneumonií, tak to bude kolem 163 tisíc. Celkem 67 + 163 = 230 tisíc nemocných koronavirem. A to je minimum. Kdybychom nebrali přírůstek, ale celkový ukazatel, tak to bude nikoli 230 tisíc, ale 301 tisíc nemocných/těch, kteří nemoc prodělali. Přinejmenším těch, které zahrnulo PCR testování, kteří se obrátili sami na nemocnice. Přirozeně, existují ti, kteří prodělali nemoc doma, ale u nich zatím není jasno, jaká čísla máme očekávat. Když vezmeme v úvahu, že na nemocnice se obraceli pouze ti, kteří měli symptomy, ale že 85% stoná bez symptomů, tak nemoc prodělalo nebo jí trpí asi 2 miliony Kazachů. Někde se mohu mýlit, ale důležité je, že nyní Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu zahrnuje do koronaviru všechno, co spadá do jeho kompetence”, prohlásil na své stránce na Facebooku Olžas Chudajbergenov, a následující den byl odvolaný.

V této velmi těžké situaci právě Rusko dodalo první humanitární pomoc v podobě 18 tisíc testů, používaných pro zjištění COVID-19, a také 44 tisíce reagentů. V nejbližší době bude odesláno dalších 50 tisíc testů, i když tolik, a dokonce ještě 10 krát levněji, měla vyrábět americko-kazašská CRL v Almatě. Celkově bylo odesláno kazašskému lidu léků, prostředků ochrany a potřebných aparatur v hodnotě víc než 800 milionů tenge, do čehož však není zahrnuta pomoc ruských nekomerčních organizací.

Ze své strany ministerský předseda Askar Mamin poděkoval Rusku za poskytnutou pomoc v boji s COVID-19 – za léky, ochranné prostředky a výsadek tří desítek mediků. “To nejdůležitější je, že jsme získali zkušenosti ruských lékařů, kteří přijeli, pracovali a pracují v různých regionech Kazachstánu”, konstatoval premiér Kazachstánu.

Kromě toho si pospíšil požádat svého ruského kolegu o vakcínu proti koronaviru, u níž proběhlo úspěšné testování. “V souvislosti s tím, Michaile Vladimíroviči, počítáme s tím, že, jakmile bude zahájena průmyslová výroba vakcíny, bude mít Kazachstán možnost získat dávky vakcíny pro obyvatelstvo mezi prvními zeměmi. Je to velmi důležité”, řekl.

Chce se v souvislosti s tím Askaru Maminovi položit otázku ohledně vlastní “tuctové” vakcíny, vytvořené na vybavení dvojího určení, “darovaném” Pentagonem, nedošla cíle? Kolikpak životů zachránili biologové lékaři, pracující za americké prostředky? Vždyť bylo černé na bílém v tiskové zprávě ministerstva zahraničí Kazachstánu napsáno, že CRL v Almatě “je zaměřena na boj proti COVID-19 a je významným přínosem pro snižování rychlosti šíření onemocnění”.

Není tak velké množství nemocných v podobě dvou miliónů osob důsledkem činnosti oné laboratoře, která byla údajně postavena pro mírové účely? A není existence nové neprozkoumané atypické pneumonie záležitostí rukou amerických “přátel”, kteří ve skutečnosti řídili a řídí alma-atinskou laboratoř a činnost údajně rozpočtových vědecko-výzkumných ústavů?

Jedno je jasné, že nám celou tu dobu nestydatě lhali, protože žádným zpracováním vakcíny a výrobou 50 tisíc PCR testů měsíčně se velmi nebezpečná vojenská americká laboratoř nezabývala! Oficiální prohlášení úředníků byla pouze přikrytím pro zabezpečení další práce CRL a vojensko-biologických objektů Pentagonu na území Kazachstánu. Nyní se tato lež stává zjevnou pro všechny, ale žádné závěry se z tohoto nedělají.

Taková lehkomyslnost a ledabylý vztah jak k vlastnímu lidu, tak i ke svým nejbližším spojencům a sousedům snižuje síly a může přijít celému Kazachstánu draho. V nynějším okamžiku prudkého zostření vztahů mezi Čínou a USA se země může stát polygonem otevřeného čelení a linií fronty budoucí války. Psal jsem o tom již před několika lety, kdy u někoho z kazašského vedení byly ideje na rozmístění americké vojenské základny v Kaspickém moři.

Ani Říše středu nebo Írán nebudou čekat, kdy na ně bude z území Kazachstánu zasazen biologický úder novým modifikovaným “nábojem” v podobě ještě smrtelnějšího kmenu koronaviru nebo jiné infekce. Pokud Moskva zatím působí diplomatickými metodami domluvy, tak Peking, když mu bude hrozit skutečné nebezpečí, nebude ztrácet čas a zasadí úder na CRL a dalších pět podobných objektů v Kazachstánu.

USA a EU sotva odešlou v takovém případě své armády na ochranu Nur-Sultanu a proto, aby zabezpečily své sliby. Podobná avantýra může právě tímto pro Ak Ordu (prezidentská rezidence v Kazachstánu, pozn. překl.) skončit, když bude dřívější politika zahrávání si s americkými vojáky pokračovat. Jestliže už nyní dvě třetiny ekonomiky patří zahraničním korporacím a republika je de facto rozdělena na sféry vlivu, tak už nikdo nemůže v měnícím se světě poskytnout záruky zachování země jako takové.

V zájmu národa Kazachstánu je nyní nutno bez meškání zavřít tyto objekty a zastavit práci na programech Pentagonu. Je třeba se vzdát tohoto smrtícího neokoloniálního kurzu, jinak nás očekává nevyhnutelná katastrofa!

Ajnur Kurmanov je vůdce Socialistického hnutí Kazachstánu