Geniální speciální operace, kterou nenápadně provedl Putin v těchto dnech

25. 8. 2020  yandex
Stále si nemohu zvyknout, že když se Rusko střetá s velkými hrozbami a Putin mlčí, tak to znamená, že probíhá další speciální operace, o níž se dozvíme až poté, co utichne informační rozruch. Ne nadarmo nazval Trump v těchto dnech Putina geniálním šachistou na geopolitickém poli.
Připomeňme si chronologii důležitých událostí v Bělorusku.

1) Lukašenko všemožně brzdí rozvoj svazových vztahů s Ruskem a pokouší se udržet na dvou židlích, když nadbíhá Západu a vytlouká nové subvence z každé strany.
2) Svým typickým způsobem se pokouší začistit politické pole před volbami. Přičemž Moskva vidí připravovanou revoluci po volbách a aktivitu západních speciálních služeb. Všechno to primitivně a podle metodiky Gene Sharpa.
3) Bělorusko se střetává s nejrozsáhlejšími protesty v historii země a podřízení Lukašenka stále více přecházejí na stranu opozice.
4) Vláda začíná ztrácet kontrolu nad základními prostředky správy. Dokonce žurnalisté, kteří mnohá léta sloužili moci, ji opustili.
5) USA a EU zavádějí sankce proti Bělorusku a zástupcům vlády.

Ve výsledku

Pouze za tři dne se opozici podařilo rozhoupat lidí tak, že celkově asi 10% obyvatelstva vyšlo na protesty, desítky největších provozů zastavily svou práci, západní "židle", kterou si už nahřál Lukašenko, vykopli z pod něho samotní západní "partneři" tím, že zavedli sankce a nepřiznali výsledky voleb.

Opozice tlačila na bankovní sektor výzvami, aby lidé vybírali peníze ze svých vkladů a vyměňovali je za dolary, kvůli čemuž klesal běloruský rubl a cena půjček se zvýšila na enormních 11%, a obligace se přestaly kupovat.

Počínaje tímto okamžikem úřady neví, co mají dělat a jednoduše se pokoušejí hasit požár, ospravedlňují se a nevědí jak zastavit proud provokaci. Lukašenko se ztrácí a neví, co má říkat, jeho podřízení vidí jeho slabost a začínají víc podporovat opozici.

Rusko mezi tím říká, že jsou známky vnějšího vměšování, ale je to vnitřní záležitost Běloruska a my se nebudeme vměšovat.

Začátek speciální operace

Po uplynutí pouze několika dnů Lukašenko telefonuje Putinovi, přičemž po telefonátu řekl, že ho překvapilo, nakolik je v Rusku dobře chápána situace. Není známo o čem hovořili, ale po uplynutí půldruhé hodiny vzlétla směrem k Minsku první dvě letadla. V těchto letadlech létají úředníci vyšší úrovně.

A dále pak celý týden do Běloruska přilétají další letadla i FSB i obyčejná. V pátek začíná aktivní práce na potlačení protestních nálad. Zapíná se internet, jsou propouštěni zadržení, v TV se objevují noví novináři (převážně z Ruska, jak se později zjistilo), shromažďují se mnohotisícové mítinky na podporu Lukašenka aťsi i s dobrovolně-nuceně shromážděnými lidmi, Lukašenko hostuje ve stávkujících továrnách.

Na všech frontách začíná práce na vytlačování opozice z informačního prostoru a diskreditaci jejích vůdců. Přesněji, úřady jim samotným umožňují se diskreditovat tím, že se domáhají publikace programu změn, které jsou vyloženě podobné na ukrajinské reformy:
 zákaz ruského jazyka
 dekomunizace
 směřování k EU
 privatizace

No a tak dál. Smysl programu jste pochopili. Dále jej začínají rozebírat v médiích, a nyní už se opozice začíná ospravedlňovat a urychleně odstraňuje program ze svých internetových stránek a prohlašuje, že to všechno jsou žvásty a že oni nic takového neříkali.

Protesty začínají splaskávat a na opozičních telegramových kanálech říkají, že to není pravda a že lidé se prostě unavili nebo že počasí je špatné, ale že už už režim padne.

Nejzjevnějším faktem ruského vměšování byla rada, aby byli vyznamenáni vojáci za perfektní službu, čímž bylo dáno najevo, že vojáci nebudou opuštěni, protože vojáci se báli surového vypořádání, a mnozí si mysleli, že budou vydáni na rozsápání lidu, aby se uklidnily protesty.

Mnozí proto začali přecházet na stranu protestujících, protože opozice uveřejňovala jejich údaje a údaje rodin, takže ti se obávali o svou bezpečnost. Okamžitě se také objevily nálepky ve prospěch Lukašenka v telegramu.

Ve výsledku

Putin vyčkal, až Lukašenko pozbude podpory Západu a nebude mít jiné verze kromě rozvoje Svazového státu, takže nyní se Lukašenko místo ospravedlnění znovu cítí velmi jistě, avšak vydatně se do něj pustili ruští politici, neboť nyní je nejlepší doba na uzavření dohod, dokud jsou jeho pozice slabé, a samotný běloruský prezident nyní prohlašuje, že svazové vztahy jsou dobré a správné. Spolu s běloruskými vlajkami jsou nyní i ruské, a v TV znovu běží pozitivní zprávy o Rusku, a ne naopak (to je důležité pro přípravu lidí na sblížení). Protesty téměř vyčpěli pouze za několik dnů práce ruských speciálních služeb.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová