“Líbí se vám přivážení fašistů do země?”: německé sociální sítě o Navalném

25. 8. 2020    eadaily
Německá blogosféra je plna pobouření ohledně přepravy ruského blogera Alexeje Navalného do elitní berlínské kliniky. Řadoví blogeři si kladou hlavní otázku: “Na čí účet je banket?”, když se tisíce nemocných Němců kvůli drahotě medicínských služeb roky nemohou dostat k lékařům. Někteří uživatelé internetu, když zjistili, že Navalný začínal svou kariéru v ultrapravicových “ruských pochodech”, se přímo ptají, proč Angela Merkelová na úkor daňových poplatníků přiváží do země fašisty? Redakce německých novin nestačí na svých fórech odstraňovat antimerkelovské komentáře.

Některá hodnocení německých občanů na internetovém fóru listu Die Welt zveřejnila publicistka, předsedkyně představenstva rusko-německé NKO Umění dialogu Natalije Janková.

“Německá čtenářská obec vyjadřuje nespokojenost s tím, že oni, plátci daní, celé měsíce čekají přijetí u lékaře, a Navalného hned a v Charité, kam se prostí Němci nedostanou tak snadno. Ptají se, proč ho s takovou okázalostí Německo přijímá? Je to prezident země nebo papež? Němce velmi zajímá i otázka krytí výdajů speciálu Bundeswehru, lékařů, pobytu v nemocnici, vyšetření, léčení atd . Kdo to všecko zaplatí? A ještě někdo se ptá, jak to bude u Navalného s dvoutýdenní karanténou kvůli koronaviru?”, napsala na své stránce na facebooku naše krajanka.

Později v diskusní části Janková upřesnila, že na internetové stránce listu Die Zeit “byly komentáře u článku hromadně odstraněny”. Korespondent EADaily doplňuje, že na oficiální stránce Die Zeit na Facebooku němečtí uživatelé aktivně diskutují o temných skvrnách v životopisu Navalného. Konkrétně ten fakt, jak je uvedeno v německojazyčné verzi Wikipedie, “že od roku 2009 do roku 2013 se účastnil ultrapravicových “ruských pochodů”. To je pouze příklad slovní přestřelky Němců ohledně Navalného:

“V Německu je dobré to, že je zde všem poskytována lékařská pomoc, dokonce i když jsou podezřelí ze zločinu. Nebo vy to nepovažujete za dobré?”

“Vám se líbí přivážení fašistů do země? V Omsku by byl také ve spolehlivých rukou”.

Podle názoru vedoucího Evropského informačního centra pro práva člověka (Rakousko) Garri Moureie se jedná podle nepřímých příznaků o “speciální operaci Německa na stažení svého agenta”.

“Za prvé, podívejte se, jací lékaři za Navalným přiletěli. Nejsou to prostí lékaři, stačí se podívat na jejich zevnějšek. Jsou to dvoumetrové skříně se sportovní postavou. Jsou to lékaři Ministerstva obrany Německa a jeho speciálních služeb. Bez slovního balastu, jsou to lidé, pracující pod krytím. Za druhé, v této zemi čekají desítky tisíc lidí na operace, a tisíce nestačí dát dohromady peníze, aby se vyléčili ve “velkém Německu”, a umírají. Za třetí, připomenu, co bylo s úředníky SRN, kteří náhodou použili státní vozy. Bylo to svého času i s kancléřem Kohlem, i s prezidentem Gauckem. Ti potom z vlastní kapsy platili obrovské peníze a veřejně se omlouvali. A tady – ticho po pěšině. Zde nějaké soukromé fondy financují léčení Navalného, a přebírá ho speciální letoun Bundesweru. To jsou už totiž peníze německých daňových poplatníků. Ani Červený kříž, ani Lékaři bez hranic se neúčastní této frašky. Je to zjevně speciální operace Německa na stažení svého agenta. Jedinou otázkou je proč? To ukáže čas”, komentoval Mourei pro EADaily.

EADaily připomíná, že Alexej Navalný ztratil vědomí 20. srpna v letadle Tomsk -Moskva, načež letoun uskutečnil nouzové přistání v Omsku. Okolí blogera hned začalo šířit verzi o otravě, i když žádná potvrzujicí fakta pro to nejsou. Podle výsledků provedených vyšetření jedy v krvi nebo moči Navalného nebyly zjištěny. Podle posledních informací se bloger stále nachází v kómatu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová