Pro Lukašenka začíná permanentní majdanová dřina

Rostislav Iščenko (rozhovor vedl Kirill Kurbatov)
13. 8. 2020 Ukraina

Nehledě na vítězství ve volbách hlavy státu, pro běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka historie s majdanem nekončí, domnívá se dopisovatel MIA Rusko dnes Rostislav Iščenko.

Rostislave, prezident Lukašenko prohlásil, že volby hlavy republiky proběhly jako svátek, ale ti, kteří ho chtěli pokazit, “zazářili ještě jasněji”. Jak lze traktovat tento jeho výrok?

Já to nemohu nijak traktovat. Je to výhradně názor Lukašenka. Někdo se domnívá, že polévka je dobrá, někdo si myslí, že ne. Proč mám komentovat každý výrok Lukašenka?


Proč se podle vašeho názoru předpovědi o tom, že se proti Lukašenkovi chystá majdan nebo palácový převrat, nenaplnily, a volby proběhly poměrně klidně?

Cože, proč se nenaplnily ? Majdan proti Lukašenkovi začal. Jiná věc je, že se mu povedlo ho rychle potlačit, ale možná ani ne. Ještě uvidíme. V nejbližší dvou dnech to bude jasné. V noci se ta vystoupení skutečně zastavila, ale je zjevné, že šlo o pokus začít majdan. O tom, mimochodem, mluví i Lukašenko, přičemž často. Říkal, že se proti němu roztáčí majdan. Dnes obvinil z rozpoutávání majdanu konkrétně Polsko, Česko a Velkou Británii. Řekl, že z jejich území se uskutečňuje řízení běloruské opozice.

Prostě na jakémkoli převratu jsou dvě strany. Janukovič také mohl potlačit majdan, ale nepotlačil, protože neměl dostatek silné vůle. Lukašenko může potlačit majdan, ale zdá se, že vše utichlo. Opozice se pokouší obnovit projevy. Uvidíme, zda se jí je podaří obnovit, a pokud se podaří, tak v jakém rozsahu. Uvidíme, jaká bude další reakce úřadů. Uvidíme, jaká bude reakce těch západních zemí, které nyní na Lukašenka tlačí. Uvidíme, jak bude reagovat Lukašenkovo okolí. Je tam velké množství zrádců, ale jelikož zatím na ulicích nejsou davy lidí i neteče krev, ne vždy se mohou projevit i bojí se projevit. Ale když se situace změní, je možné, že se projeví.

Celkově všichni říkali, že Lukašenkovi se podaří i vyhrát volby, i potlačit majdan. Ale tlak na něj bude sílit. I Tichanovská dnes řekla, že je to pouze začátek. A kdopak je Tichanovská? Tichanovská nemá vlastní názor. Tichanovská předává názor jiných lidí. Lukašenkovi dávají najevo, že je to pouze začátek, že stejně budou bojovat za jeho odchod i týdny, i měsíce, i půl roku, i rok. Pro něj začíná permanentní majdanová dřina. To neznamená, že trvale budou na ulicích stát lidé. Ale budou se proti němu stále hledat důvody k uspořádání majdanu.

Máme nyní očekávat zostření protiběloruských sankcí ze strany Západu?

Západ i tak trvale používá ohledně Běloruska tvrdé sankce. Ohledně Lukašenka sankce nezrušil, ani proti jeho okolí sankce nezrušil. I hospodářské sankce proti Bělorusku působí, i personální působí. Možná, že uloží ještě nějaké, možná, že neuloží, jaký je v tom rozdíl?


Vladimír Putin už poblahopřál Lukašenkovi k vítězství. Vyjádřil naději, že jeho činnost napomůže dalšímu rozvoji vzájemně výhodných rusko-běloruských vztahů. V čem se vám jeví, že spočívá pozice Ruska ohledně Minska? 

 Mně se zdá, že Rusko nezastává jednoznačnou pozici. Lukašenko je pro Rusko, samozřejmě, také pěkný dáreček, ale všichni, kteří tam jsou kromě Lukašenka, jsou ještě horší. Místo Lukašenka je v Bělorusku možný chaos, ale Rusko chaos nepotřebuje. Proto, nesporně, Rusko nebude příliš aktivně podporovat Lukašenka, ale potlačovat svůj majdan mu také bránit nebude.


A bude Rusko nějak reagovat na zadržení 33 Rusů a další protiruská prohlášení a činy Lukašenka?

Rusko už reagovalo na tato prohlášení. Nyní je už neopakuje. Nyní začal s tvrdými prohlášeními naopak, směrem k Západu. Když pronášel tvrdá prohlášení vůči Rusku, Rusko reagovalo a bude reagovat, pokud se tato prohlášení budou opakovat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová