V Německém spolkovém sněmu označili hrozby vůči Nord Stream 2 za vrchol drzosti

Avatar
Původní autoři


9. 8. 2020  Sputnik

Hrozby amerických senátorů na adresu provozovatele přístavu Sassnitz kvůli Nord Stream 2 jsou přímo namířeny proti stejnojmennému městu a spolkové zemi  Meklenbursko-Přední Pomořansko, je to vrchol drzosti, řekl novinářům Klaus Ernst, předseda výboru Německého spolkového sněmu pro ekonomiku a energii.

„Tento dopis je v drzosti nepřekonatelný,“ prohlásil Ernst a dodal, že jde o „přímé vyhrožování městu Sassnitz a zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, protože 90 % trajektového přístavu patří městu Sassnitz a 10 % zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Dopis tří amerických senátorů provozovateli přístavu Sassnitz GmbH, který má Sputnik k dispozici, se týká sankcí připravovaných americkými orgány proti společnostem, které se podílejí na podpoře výstavby plynovodu Nord Stream 2. Dopis například uvádí, že v případě pokračování prací hrozí přístavu „finanční destrukce“.

„Akce tří senátorů ukazují, že protesty spolkové vlády proti americkým akcím neměly žádný účinek. Je jasné, že výše uvedení američtí senátoři budou pravděpodobně povzbuzováni ke zvýšení nátlaku,“ domnívá se Ernst.

Podle jeho slov „skutečnost, že stát nebo země jsou nyní pod přímou hrozbou amerických sankcí, je nesnesitelná“.

„Vyzývám spolkovou vládu, aby předvolala amerického velvyslance. Kromě toho je nutné konečně předložit účinná protiopatření a v případě nutnosti je uplatnit, například sankce proti americkému LNG. Rubikon je jasně překročen,“ dodal.

Jak již bylo dříve uvedeno na portálu Focus, v Baltském moři probíhají práce na plynovodu Nord Stream 2 s pomocí nových lodí. Jedná se zejména o loď Rossini, která se již několik týdnů nachází v přístavu německého města Sassnitz. Podle údajů médií tam Rossini dorazila začátkem června a je na ní asi 140 dělníků, kteří jsou denně přepravováni do přístavu Mukran, logistické základny Nord Stream 2. Podle místních novin Ostsee-Zeitung jsou dělníci občany Velké Británie, Ruska, Ukrajiny a Itálie a připravují se k výstavbě posledního úseku plynovodu, ale „ze strachu z hrozících amerických sankcí jednají všichni účastníci tajně“.

Nord Stream 2 předpokládá výstavbu dvou linek plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard krychlových metrů plynu ročně z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Proti projektu aktivně vystupují USA, které prosazují v EU svůj zkapalněný zemní plyn, a také Ukrajina a řada evropských zemí. USA v prosinci 2019 uvalily na projekt sankce a požadovaly, aby společnosti zapojené do pokládky okamžitě zastavily práci. Švýcarská společnost Allseas téměř okamžitě oznámila pozastavení pokládky plynovodu.