TAJVANEC ZA ŽVANEC!

Karel Sýs
11. 9. 2020

(Rozhovor s Radovanem Rybákem pro Čínský mezinárodní rozhlas CRI)

R.R. Jak vnímáte návštěvu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu?

K.S. Čím menší osobnost, tím drzeji se dere do popředí. Nemyslím na tělesnou výšku, ale na malost intelektu. Takový ke všemu ochotný snaživec si neuvědomuje si, že první řady vždy dopadly špatně, ať šlo o bitvy reálné, nebo intelektuální.

Inu, Tajvanec za žvanec!R.R. Jedná se z Vystrčilovy strany o odvahu nebo nezodpovědnost?

K.S. Ani o jedno, ani o druhé. Odvahu nepotřebuje, domnívá se totiž, že za ním stojí Velký Bratr a že ho podrží, až ho poženou s keserem. Jenže Velký Bratr má jiné plány a na nějakém skrčkovi mu nezáleží. Ukázal ses na moment na forbíně a teď táhni mezi odložené kašpárky.

Nezodpovědnost? Loutkovodiči ho určitě ujistili, že v případě maléru převezmou odpovědnost za něho. To se však v pimprlovém divadle nestává. Vystrčil se jistě domnívá, že když vystrčí na Čínu neoholenou tvářičku, celý svět strne údivem i obdivem. Nepochopil, že na Čínu vystrčil spíše svou zadní tvářičku. Takových tvářiček však Čína za tisíciletí viděla dost, aby ji nějaká figurka zaskočila.

 
R.R. Jak vnímáte českou zahraniční politiku a kdo ji vlastně řídí?

Nominálně to, co nazýváš českou zahraniční politikou, řídí Černínský palác. Ten už zažil ministrů! A mimo jiné právě z něj utíkal před Rudou armádou K. H. Frank.

Nitky samozřejmě vedou jinak. Kam? To by nám neřekl ani slavný loutkář Matěj Kopecký! 

R.R. Jak bude Čína reagovat na tuto návštěvu? Může to ČR ekonomicky poškodit?

K.S. Čína je a vždycky byla velmoc. Mistr Sun by možná poradil, ať na nějakého zbrojnoše v cizích službách vystrčí zadnici. Anebo naopak: aby vzala zemi, odkud byl vyslán, pod krkem.

Potíž je v tom, že naše země jako taková vždycky měla s Čínou nadstandardní vztahy. Vždyť jenom na Zpěvech staré Číny vyrostl nejeden český básník první velikosti! Poezie dnes v Česku, na rozdíl od Čech, už nic neznamená. Ale snad Česko dostane strach aspoň o fotbalovou Slávii, když už ne o automobilky, elektrárny a tvrdé juany. Snad si uvědomí, že v zápase na život a na smrt, který právě odstartoval, Česko nikdo nebude šanovat, natož bekovat. Nebo je tu pravděpodobnost, že Protektorát měl splnit jistou úlohu, o níž není radno hovořit nahlas. Ostatně nárazníkové státy patří k vyhledávaným artiklům mezinárodní politiky za všech dob a režimů.

Ať tak či onak, Čína stejně jako slon na nic nezapomíná. 

R.R. Na návštěvě Evropské Unie, mimo jiné v sousedním Německu, byl minulý týden čínsky ministr zahraničí Wang I. Německo si vážilo návštěvy čínského ministra zahraničí a projevovalo mu úctu.

K.S. Němci jsou a zůstanou Němci. Němci si dokonce i za Hitlera považovali Stalinova Ruska. A vůbec jakéhokoli Ruska. Buď byli jeho spojenci, nebo z něj měli setsakramentský vítr.

Velcí si váží velkých, jen pidimužíci se domnívají, že když kopají obry do kotníků, že je obři nezašlápnou. 

R.R. Jsou tedy Češi opět papežštější než papež?

K.S. Vždycky byli, jsou a bohužel i budou. Jen jednou ve svých dějinách se dokázali vzmužit a hnali papežence z českých luhů i hájů.

Ale jinak stačilo, aby papež, a nejen papež, mrkl jedním oken a hned se rozmrkali, až přestali vidět i svou vlastní ostudu.

Mistr Jan Hus strojí na Staroměstském náměstí bezmála jako na hanbě. 

R.R. Nebude znamenat Vystrčilova cesta nakonec politický hrob pro ODS v blížících se volbách?

K.S. Záleží na tom, jak dalece se například koronavirem a jinými metlami i metličkami podařilo vymést z českých lebek posledních zbytky vzdoru. Divák, který propadl ČT 24, už nepotřebuje nic víc než blábolivé mihotání obrazovky. 

R.R. Jak vnímáte současný Senát? Onu vznešenou horní komoru Parlamentu České republiky?

K.S. Jako penězožroutskou temnou komoru tzv. demokracie.