Forbes: Sblížení Pekingu a Moskvy drtí americkou energetiku

Ken Silverstein a -kou-
8. 10. 2020 ForbesPrvníZprávy

Ještě před zahájením obchodní války s Trumpem hleděla Čína na Rusko, ale nepřátelský postoj amerického prezidenta tento trend jen urychlil.

Jak píše Forbes, ve snaze uspokojit svůj energetický hlad se třetina jeho dovozu Pekingu vázaného na ropu stále více obrací k Moskvě a přemýšlí o přerušení vazeb s americkými společnostmi.

Jak se zhoršují vztahy mezi USA a Čínou, Rusko hromadí další výhody, které poškozují americké podnikání. Jak píše Forbes, nyní se Čína ve snaze uspokojit svůj energetický hlad stále více obrací k Rusku a přemýšlí o přerušení vazeb s americkými ropnými a plynárenskými společnostmi.

Jak noviny uvádí, asi třetina veškerého čínského dovozu je vázána na ropu. Nyní je na trhu přebytek ropy a zemního plynu a Čína je může koupit od koho chce. Ještě před začátkem obchodní války s Trumpem se Čína dívala na Rusko, ale Trumpovo nepřátelství tento trend jen urychlilo. A Rusko je jen rádo, že se s Čínou setkává na půli cesty, protože doplňuje 60% svého národního rozpočtu z uhlovodíků, přičemž ropa a plyn nyní tvoří téměř třetinu jeho HDP.

Rusko „zlomilo jednu ze tří nohou židle“ břidlicového průmyslu USA!

Ve výsledku prudce poklesl objem amerického vývozu ropy do Číny, zatímco ruský vývoz se zvýšil. V roce 2005 zajišťovalo Rusko 5% čínské spotřeby ropy, ale tento podíl významně vzroste díky nové dohodě o dodávkách ropy v hodnotě 270 miliard dolarů, která byla uzavřena na 25 let. Ve výsledku se Amerika ukázala jako třetí a nepotřebná.

Čínský a ruský prezident si rozumějí

Pokud je však současné sblížení mezi Čínou a Ruskem založeno na ropě a plynu, nemusí to trvat dlouho, doufá americký tisk. Čína se zavázala, že se do roku 2060 stane uhlíkově neutrální zemí, přičemž tvrdí, že vyrábí největší počet solárních panelů na světě a disponuje zásobami vzácných zemin, které se používají k výrobě dílů elektrických baterií pro automobily. Čínská ekonomika je navíc mnohonásobně větší než ruská ekonomika – je devětkrát větší svým objemem.

Nyní Čína, píše autor článku, potřebuje ruské organické palivo, ale nepotřebuje o nic menší dovoz ze Spojených států. Amerika také potřebuje Čínu, protože s touto zemí provádí 5% veškerého zahraničního obchodu. Americké nadnárodní společnosti jsou dobře zastoupeny v Číně, kde zavedly výrobu. A Číňané si dobře uvědomují, že navzdory všem Trumpovým hrozbám nebude schopen tento vztah zničit.

Jak autor materiálu uzavírá, americké vztahy s Čínou nebyly po několik desetiletí tak špatné, ale ruské přátelství s Čínou je silnější než kdy dříve. Pokud tedy USA chtějí, aby se americké společnosti vrátily do normálu, musí obnovit své mezinárodní pozice.