Ladislav Petráš: Nepoučitelní nebo pokrytci?

Ladislav Petráš a -rp-
22. 10. 2020   PrvníZprávy

Na neděli 18. 10. 2020 byla občanským spolkem Hnutí občanské nespokojenosti (HON) svolána demonstrace. Měla se uskutečnit v Praze na Staroměstském náměstí.

(Na snímku Ladislav Petráš)

Což o to, nic proti demonstracím nemám. Jen by měl být dodržován zákon a ti, co tuto akci svolávají a povolují musí nést také odpovědnost za její výsledek. Otázka však zní, zda tito lidé vědí, co to odpovědnost je. Pojďme se podívat na některé souvislosti s touto demonstrací, píše Ladislav Petráš v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Předně je nutné zdůraznit, že je vyhlášen nouzový stav a ten vyžaduje dodržování přísnějších pravidel, než která platí v běžném životě. Vláda, v níž je i ministr Hamáček, který je zároveň předsedou krizového štábu, přijala opatření, které definují, že na demonstraci může být maximálně 500 osob rozdělených do sektorů po 20 lidech a mezi lidmi musí být dodržována vzdálenost alespoň 2 m. Já si dovedu představit, že takovéto pokyny možná dodrží akorát vláda, která svolá demonstraci za zvýšení svých platů. Pro tu nedělní a jí podobné další to však neplatí. Takže v případě demonstrace na Staroměstském náměstí nesou spoluodpovědnost za porušení zákona také ti, co schválili taková idiotská pravidla.

Již delší dobu před termínem výše uvedené demonstrace bylo známo, a to i z vyjádření svolavatele této demonstrace, že se jí zúčastní i “fotbaloví chuligáni”. Ti jsou známí svým násilnickým chováním na stadionech a v jejich okolí. Ministr Hamáček dokonce v pátek 16. 10. vyjádřil svoji obavu z účasti těchto fotbalových chuligánů na demonstraci. Primátor Prahy Z. Hřib musel na základě těchto informací předpokládat, že nebudou dodržována stanovená pravidla. Přesto nezasáhl a neučinil žádná opatření k tomu, aby přijal preventivní opatření, včetně nepovolení této demonstrace. Proto politici, kteří nevzali v úvahu všechny souvislosti s jejím povolením nesou minimálně politickou odpovědnost. Myslíte si, že se k této odpovědnosti přihlásí? Že ponesou minimálně politickou odpovědnost za škody napáchané v rámci této demonstrace, včetně škod na zdraví poraněných osob? Klidně se s vámi vsadím, že se budou bít v prsa, jak všechno zvládli. Ale přesto, nestálo by za to, aby veškeré náklady na policejní zásah, léčbu zraněných a spáchané majetkové škody nesla Praha (když už ne primátor Hřib a ministr Hamáček) ze svého rozpočtu?

V den svolání demonstrace policisté prováděli preventivní prohlídky fotbalových chuligánů, kteří přijeli na pražské nádraží. Zjistili, že někteří z nich mají u sebe pyrotechniku, obušky nože a dokonce i funkční střelnou zbraň. To jsou důvody, které umožňují v souladu se Zákonem o právu shromažďovacím ukončit, případně nepovolit demonstraci, a to i mimo nouzový stav. Přesto ministr Hamáček, i když musel být informován o těchto skutečnostech nekonal. Jako předseda krizového štábu a jako ministr vnitra mohl a měl předpokládat, že se některým demonstrantům podaří tyto zakázané prostředky na Staroměstské náměstí propašovat. Přesto nepřijal žádná opatření k rozpuštění této demonstrace. Obdobně můžeme hovořit o činnosti zástupce magistrátu města Prahy, který byl na místě a měl právo (a povinnost) zakázat organizátorovi tuto demonstraci. Je to výraz neschopnosti, alibismu, nebo pokrytectví těchto osob?

Vrchol arogance, alibismu a neodpovědnosti bylo vystoupení organizátora demonstrace, představitele občanského spolku HON, Ivana Sochora. Ten, po více jak hodině, ukončil demonstraci se slovy, že v souladu se zákonem demonstraci rozpustil a vyzval účastníky k tomu, aby se rozešli. “Už nemám zodpovědnost za lidi …”, dodal. Jaroslav Hašek to krásně vyjádřil ve své knize slovy feldkuráta Katze: “To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou”. Prostě – spekulant a vyžírka.

Štefec: Na Staromáku to vypadalo jako cvičení policistů proti policistům

V průběhu potyček policie ČR s agresivními demonstranty se na kameru ČT vyjádřil i 1. náměstek policejního prezidenta brig. generál Mgr. M. Vondrášek. Ten i přesto, že na demonstraci bylo okolo 2000 osob (povoleno 500), přibližně 2/3 z nich nemělo nasazeny roušky, účastníci nedodržovali stanovené sektory a vzdálenosti, tak prohlásil: ” …sama skutečnost, že někteří, zdůrazňuji někteří z účastníků tohoto shromáždění nedodržují krizové opatření vlády, nebylo důvodem k rozpuštění shromáždění.” Co k tomu dodat? Je to nedostatek profesionality, nebo politická slepota? Policista by ale neměl politickou slepotou trpět. Já jsem asi viděl jinou demonstraci, než generál Mgr. M. Vondrášek. Panu generálovi za jeho slova jistě těch 25 zraněných policistů poděkuje.

Vlastní zásah policie odpovídal úrovni řízení zásahu. Doufám jen, že do 28. 10. na nějž je svolána do Prahy další demonstrace, přijme generál Mgr. M. Vondrášek opatření, která povedou k profesionálnější přípravě zasahujících policistů, pokud jejich zásahu bude potřeba.

V posledním roce řeším sám se sebou dilema: je jednání ze strany ministra Hamáčka výrazem jeho neschopnosti, nebo chce zopakovat listopad 1989 a shodit v této složité době vládu? Nebo chce touto činností “získat zásluhy” u nových spojenců? Třeba taková koalice: Piráti, STAN, TOP 09 a ČSSD? Bez ohledu na to, jaké náklady ponesou občané?