Otázky pro závislé Evropany

Fred Reed
29. 11. 2020 freed
Tento obdivuhodný sloupek dostává skromný pramínek pošty od evropských čtenářů, z nějakého důvodu hlavně ve Francii a Itálii, ale někteří i ze severských oblastí. Tito korespondenti jsou sice inteligentní a přemýšliví a občas si mé bláboly překládají do svých jazyků. Nepodávají ale ucelený pohled na to, co si Evropa myslí o Spojených státech – myslím o obyvatelstvu, ne o politicích, kteří si myslí, co jim přinese zisk, ale o skutečných lidech. Zvláště mě zajímá otázka, proč Evropa a Evropané snášejí Ameriku.

Zdá se například, že evropské země jsou téměř zcela podřízeny USA, vazalům, protektorátům, kterými Amerika tiše pohrdá. Copak vy v Evropě neplníte téměř všechna přání Američanů? Neděláte všechno pro jejich prospěch, ne pro svůj? Jak by vámi nemohli pohrdat?

Celý svět to vidí. Anglie chtěla Huawei použít ve své instalaci Pět G, ale máma Washington řekla ne. Boris Johnson se kroutil a svíjel jako vycvičený tuleň doufající, že dostane rybu … a pak poslechl. Evropa téměř vždy poslechne. “Jo šéfe. Jo. Co tomu říkáte, šéfe.“

Tohle je Anglie Nelsona a Churchilla a Bitvy o Británii? “Jo šéfe”? Jak to můžete vydržet?

Ano, já vím, vy Britové skrýváte svou podřízenost tím, že říkáte, že máte s Amerikou “zvláštní vztah”, jako byste byli jaksi sourozenci. Ve skutečnosti je ten zvláštní vztah jen vztahem nejservilnějšího vazala – otroka.

Toto smíření s ponížením však není v Anglii ojedinělé. To přece víš. Američané to jistě vědí. Celá Evropa chtěla obchodovat s Íránem, stejně jako Rusko a Čína, země představující mnohem více obyvatel a HDP než Amerika. A všichni jste podpořili jadernou dohodu. Když vám Matka Amerika dá rozkaz, všichni posloucháte jako cirkusoví psi – Proč to děláte? Kdy se Evropa stala pánským klubem patolízalů?

Je ve vašem zájmu nakupovat zemní plyn z Ruska, a ať je to ve vašem zájmu nebo ne, je to určitě vaše věc. Ale není. Washington říká, že nemůžete mít Nordstream II… a vy se převalujete, ano, s drobnými protesty, ale berete to. Musíte si koupit Americký plyn, dražší než ruský. Ale myslím, že víte, co Washington ve skutečnosti chce, a to učinit vás závislým na Americe, pokud jde o energii. A funguje to

Pokud ovládáte zdroje energie v určité zemi, ovládáte celou zemi. Vidíme, že po celém světě jde Amerika po ropě: Írán, Irák, Venezuela, Saúdská Arábie, Kuvajt, Sýrie, SAE. Příliš mnoho světa to toleruje, ale Evropa je horší. Když Trump Anglii nařídí, aby venezuelské zlato zkonfiskovala („ukradla“, srozumitelně anglicky), tak to udělá. Ano šéfe. A když Trump řekne Německu – Německu, proboha, zemi Fridricha Velikého, Bismarka, Guderiana – aby uznalo Guaida, Německo se překulí a uzná ho.

Zdá se, že všechno, co děláte, je pro dobro Ameriky, ne pro vaše. Bojo (Boris Johnson) poslušně zakazuje Pět gé od Huawei, což Evropě o několik let odkládá přijetí důležité technologie – ve prospěch Ameriky. Tak my Amíci dojíme naše kolonie. Chudým počůrat prsty.

Necháte Ameriku, aby vám tohle dělala. “ano šéfe.” Američané s vámi zacházejí téměř jako s nepřáteli, ale vy s nimi jednáte jako s přáteli. Richard Grenell přišel do Německa jako Americký velvyslanec a začíná štěkat rozkazy německým podnikům. Američtí senátoři bez obalu vyhrožují, že komerčně zničí přístav, pokud umožní vstup ruským lodím na kladení potrubí. Neuvěřitelné. USA předstírají, že jsou vašimi spojenci, vaším opatrovníkem, vaší matkou, a přesto na vás uvalí přísné sankce, pokud se nevzdáte plynovodu, do kterého jim nic není.

Proč posíláte Evropské vojáky bojovat Americkou válku v Afghánistánu, v zemi, ve které nemáte žádný zájem? Nebo Irák? Nebo někde jinde? Washington vás považuje za pěšáky, za své domorodé jednotky. Využívá vás jako fíkový list úctyhodnosti, který má zakrýt nekončící Americkou agresi. Ale děláte to pro dobro Ameriky, ne pro své vlastní. Jak milosrdné od vás.

Vaše podlézání nemá konce. Nepotřebujete NATO, Americkou vězeňskou stráž v Evropě. Státy nemohou být suverénní a nezávislé, když jsou na jejich půdě cizí vojska. Ať už je nazýváte okupačními silami nebo něčím méně upřímným, v desítkách tisíc, v desítkách základen jsou cizí přítomností.

Jsou tu pro Americké účely, ne pro vaše. Rozhodně je nepotřebujete k tomu, aby vás bránili proti Rusku, které je mnohem menší než Evropa v počtu obyvatel, HDP, vojenských výdajích a které, jak vám sdělují vaše zpravodajské služby, nemobilizuje. Ale abyste se ubránili tomuto vážnému, ale neexistujícímu nebezpečí, musíte utratit víc za armádu – což znamená koupit další Americké zbraně.

Samozřejmě, že vaše vlastní armády se drží NATO. Závisí na tom jejich práce a základny. NATO jim dává možnost jet do Afghánistánu a být jako skuteční vojáci a předstírat, že nejsou bezúčelní. Bary a restaurace v okolí základen v Evropě jsou závislé na vojenském dolaru. Vojáci jsou často loajálnější ke svým mezinárodním soudruhům než k vlastnímu obyvatelstvu. Jakmile se vojenské síly v zemi zakonzervují, je ďábelsky těžké je dostat ven, a vždycky si najdou nějakou rozpočtovou záminku, pošlou peníze.

Copak nevidíte, že si z vás Amerika ve svém plíživém obklíčení Ruska dělá blázny? Pak, pokud Amerika začne válku s Ruskem, bude vybojována v… Evropě. Kdy naposledy vedla Amerika Americkou válku v Americe? A to ani neovládáte vlastní armády. „Ano šéfe. Co říkáš, šéfe. Ty jsi šéf.” Bože všemohoucí.

Velmi rád bych slyšel, co si o tom všem Evropané skutečně myslí. Díky.

Přeložil I. Bubeník