M. Bryza byl velvyslancem v Baku a býval náměstkem pro energetiku zodpovědným za prosazování amerických zájmů v Evropě. Stál za zrušením ruského projektu South Stream – plynovodu, který měl vést po dně Černého moře přes Řecko, pro které by to znamenalo získání značných příjmů z tranzitu. Řecký premiér Papandreou souhlasil se zrušením projektu. Místo toho Bryza (v jednání zastupoval Obamu) prosadil ázerbájdžánský ropovod přes Řecko se souhlasem řeckého premiéra A. Samarase, ovšem bez poplatků za tranzit.
Bryza prohlašuje 78letého Bidena za vítěze amerických voleb: „Myslím, že to půjde velmi dobře, protože J. Biden je velmi zkušený politik se strategickou mentalitou. Pod novým vedením bude Washington pokračovat v soudržné politice v oblasti jižního Kavkazu. Biden si je dobře vědom strategického významu Ázerbájdžánu i jižního Kavkazu. Je fantastické, že turecké jednotky budou na území Ázerbájdžánu. Za poslední dvě století, od doby Osmanské říše, si Turecko přálo mít své jednotky na jižním Kavkaze. Ale to bylo nemožné. Nyní to dokonce i Rusové byli nuceni přijmout.“
A pokračuje velmi zajímavou analýzou konfliktu v Náhorním Karabachu a porážky Arménů: „Rád bych zdůraznil, že Ázerbájdžán v posledních týdnech předvedl světu efektivní využívání nových vojenských technologií ve spolupráci s Tureckem a Izraelem, jakož i taktické dovednosti při provádění vojenských operací v horách. Ázerbájdžánská armáda také použila americkou vojenskou taktiku v Afghánistánu. Zkušenosti, které byly použity ve světě, umožnily Ázerbájdžánu efektivně využívat bezpilotní letadla, speciální síly a dělostřelectvo k provádění přesných útoků proti nepříteli,“ uvedl v rozhovoru pro Ázerbájdžán SalamNews.
“Nyní konečně na Kavkaze nastane rovnováha. Obrovská geostrategická rovnováha. Je pravda, že Washington a Paříž obviňují Turecko z agresivního chování, které přispívá k takzvané „agresi“ Ázerbájdžánu. Nesouhlasím s tím, ale tyto názory jsou zatím (v Trumpově administrativě) ve Washingtonu. To není fér. Existují velmi podivné názory, že Ázerbájdžán válku nechtěl, ale že Turecko údajně přesvědčilo Baku tím, že na něj naléhalo, aby se obrátilo k vojenskému řešení konfliktu v Náhorním Karabachu. Věřím, že Ankara nevyvíjela žádný nátlak, že Baku samo chtělo válku vyhrát a dokázalo přesvědčit Turecko, aby hrálo diplomatickou a vojenskou roli, kterou Ankara v Ázerbájdžánu nikdy nemohla hrát.“
To jen pro představu, jací lidé přicházejí s Bidenem.