Rusko uvalilo na Německo a Francii odvetné sankce za otravu Navalného

Ivan David
13. 11. 2020

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera oznámil uvalení odvetných sankcí na skupinu vysokých německých a francouzských státních úředníků za otravu ruského státního občana Alexeje Navalného. V rozhovoru pro deník Ruskaja gazeta Lavrov uvedl, že Rusko nevylučuje, že Navalnyj byl otráven v letadle po cest do Německa nebo na berlínské klinice Charité.


Rusko podle ministra zahraničí doposud podalo ve věci Navalného 9 žádostí o spolupráci nebo o poskytnutí informací. Doposud ani na jednu z nich nedostalo řádnou odpověď. Místo toho EU 15. 10. 2020 bez jakýchkoli důkazů o jejich účasti na otravě Navalného uvalila sankce na 6 vysokých ruských státních úředníků – včetně šéfa tajné služby FSB a na Moskevskou univerzitu.

Rusko včera provedlo odvetná opatření a uvalilo sankce na vysoké státní úředníky z Německa a Francie, tedy zemí, které v Evropské radě prosadily zavedení sankcí proti Rusku. Jejich přesná podoba zatím nebyla zveřejněna. S jejich rozsahem bude veřejnost seznámena poté, kdy ruští diplomaté v příslušných zemích omezení projednají s francouzskými a německými úřady.

Komentátor ruské televize RT včera po tiskové konferenci Sergeje Lavrova uvedl, že „Rusko nehodlá být donekonečna otloukánkem, který je bez důkazů obviňován a šikanován. Takže nyní se ruská vláda rozhodla to otočit. Za otravu Navalného, jejíž pachatel nebyl zatím vypátrán, byly uvaleny sankce na Německo a Francii.“. A jde to i takhle. Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.