Cenzura na veřejných serverech

Avatar
Původní autoři

Luděk Mazurek
18. 1. 2021  blog autora

Dne 16.12.2020 jsem na svém zdejším blogu napsal článek s názvem “Jsme znovu před rokem 1989? Kde je svoboda a demokracie, po které jsme tehdy volali?”, ve kterém jsem popisoval současnou tvrdou cenzuru na Novinkách.cz.Tehdy jsem položil v názvu uvedené otázky – tedy zda po cca 30 letech od tzv. “sametové revoluce” stále ještě žijeme ve svobodné a demokratické zemi a zda se můžeme svobodně veřejně vyjadřovat k věcem veřejným.

Každý nechť si učiní obrázek a odpoví na si na ně sám. Já na ně za sebe mohu svým způsobem odpovědět dnešním příkladem, kdy mně byl na Novinkách.cz zablokován účet pro údajné “porušení pravidel diskuzí”.

Proč a za co?

Dovolil jsem si totiž napsat na Novinkách.cz pod jejich článkem s názvem “Bidenovu inauguraci tíží obavy z násilí” svůj názor zhruba v následující podobě: “Bidenovu inauguraci hlavně tíží pochybnosti o správnosti a pravdivosti výsledků voleb, na základě kterých byl Biden zvolen prezidentem”. A dodal jsem k tomu ještě, že jeho samého či jeho nohsledy (uvedl jsem jejich příklady) to zdá se vůbec už ani nezajímá.

To je tedy dnes naprosto “nepřípustný názor”, za který se blokuje účet a jste vyloučeni z veřejných diskusí jako naprosto nežádoucí osoba!

Přitom jsem evidentně vůbec nepsal o nějakém zfalšování amerických prezidentských voleb (což bych si ani nedovolil, protože o něčem takovém nemám žádné důkazy). Napsal jsem jen, že tyto pochybnosti dnes tíží Bidenovu inauguraci – nic víc, nic míň. A na tom trvám a považuji to za evidentní pravdivý důvod, proč se dnes v USA čekají jakési “nepokoje”, o kterých článek na Novinkách.cz psal.

Pamatuji si, jak před rokem 1989 byly jakékoli “nepřípustné názory a otázky” také umlčovány a namísto možná nepříjemných otázek byly lidem v televizi ukazovány idylické obrázky “s koťaty v košíku”. A stěžovat si každý mohl (jak se říkalo) někde “v lampárně na nádraží” (tedy nikde).

Někdo tady možná poukáže na to, že tehdy bych si nemohl dovolit o této věci veřejně ani napsat tento blog, takže je dnes u nás vlastně “obrovská svoboda”.

Odpovím asi takto – ale mohl. Lidé tehdy psali kde co a vydávali sami třeba tzv. “samizdatem”, jen případné následky si pak každý nesl sám. Dnes v době internetu sice (zatím ještě) nechodíme do vězení, ale jsme dle libosti a mnohdy zcela účelově a naprosto bezdůvodně umlčováni úplně stejně.