Pokud by Česká republika byla suverénním státem, mrtvých pravděpodobně mohlo být méně.

Avatar
Původní autoři

Jan Žižka

10. 1. 2021 Outsidermedia

Pokud by Česká republika byla suverénním státem, mrtvých na kovid možná mohlo být méně.

Dnes se Televize Nova odhodlala k tomu, k čemu se Česká televize ani rozhlas neodhodlaly nikdy, a to, optala se prof. Prymuly, jak kvalitní je ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. Ten odpověděl, že „po medicínské stránce je jistě velmi kvalitní – má vyšší účinnost než britská vakcína vyvinuta společností Astra Zeneca“, která možná proto požádala ruské vědce o spolupráci. Při porovnání s látkou od společnosti BionTech se dá skladovat i při dostupných teplotách a nikoli při – 70.
Nikdo z české vlády ani médií se dosud neodvážil zmínit se veřejně jinak než s despektem o látce Sputnik V. I přesto, že jistě věděli o kvalitách, použitelnosti i dostupnosti ruské vakcíny. Proč?

Domnívám se, že důvody jsou dva. Jako nesuverénní stát prostě musíme zaprvé pomlouvat vše, co přichází z Ruska a ostatních neposlušných států (což zajišťují v míře vrchovaté Česká televize a ostatní média) a zadruhé musíme finančně saturovat země, kterým podléháme.

(Pfizer Inc. is a world-leading biopharmaceutical company based on research and development of its own drugs. The company was established in 1849 with global headquarter in New York, USA.)

(BioNTech SE, plným názvem Biopharmaceutical New Technologies, je německá biotechnologická společnost sídlící v Mohuči.)

Pokud by byla Česká republika suverénním státem, mohla mít k dispozici již dávno vakcínu Sputnik, která se k nám asi dokonce bude moci dovážet, ale až potom, co začne úzce spolupracovat s koncernem AstraZeneca.

(AstraZeneca je britská mezinárodní farmaceutická společnost se sídlem v Cambridge ve Spojeném království).


Je nutné ale uvést i to, že Maďarsko, které se pokouší zachovat si samostatnost, se dostalo pod nevídaný politický i ekonomický tlak EU, která se snaží zabránit použití jiných vakcín než těch dnes „jedině správných“.

Když si uvědomíme, jaká je zdravotní situace v České republice, kolik obětí máme, jak jsou na tom nemocnice – personál a postižení lidé, myslím, že se jedná o neuvěřitelně cynický čin. Možná, že to vypovídá o našem postavení víc, než dlouhé a většinou smyšlené komentáře o výhodách našeho takzvaného spojenectví.

Není mým cílem jakkoli snižovat či zpochybnit výsledky práce firmy či týmů, které se zasloužily o vznik účinné vakcíny, jejich práce si cením – pozn. aut.