Vysvětlení k článku o norcích a bojovnících za práva zvířat

Ivan David

15. 1. 2021
Ano, bylo mi řečeno, že nemám používat ironii, že dnes všichni umějí číst, ale velmi mnozí mají problém s chápáním textu jinak než doslovně, že se ztrácejí v složitějších souvětích, že naopak jasně rozpoznají, a ostře kritizují myšlenky, které článek vůbec neobsahuje. Mnozí nutně potřebují okopávat kotníky, protože výš nedosáhnou a trpí životem ve směsi nenávisti a závisti. A velmi mnozí bez kritiky přijímají návody, co si mají myslet, od novinářů a politiků, kteří uvěřili svojí vlastní nenávistné ideologii. Pokládají ji za jedině správný výklad světa a nejlepší návod jak dál. Přesto odmítám psát pro blbce, i když jich je hodně, a jejich přízeň se počítá.

Co článek ve skutečnosti obsahoval? Napsal jsem, že ve Výboru proběhlo slyšení, kdy jsme se dozvěděli podrobnosti o vztahu koronaviru a norků. Z toho mohl někdo správně pochopit, že to asi není nejdůležitější problém zemědělství, a právě proto se to „řeší“. Zřejmě jde o to, aby vstoupilo ve známost, že chovatelé utrpěli škody a všichni to budeme muset zaplatit z „unijních peněz“ jako když prší nebo neprší, nebo nepřijeli sezónní dělníci, atd. Nebýt informace o plošném vybíjení norků, možná by o tom někdo pochyboval. 
Bystřejším čtenářům mohlo dojít, že v ČR jsme vybití norků platili „ze svého“ a teď ho budeme zřejmě platit ještě jednou. A podobná situace nenastala poprvé. Dále jsem chytrému čtenáři přinesl informaci o tom, že zatímco v ČR byli iniciativou ochránců přírody norci vybiti, v jiných zemích je v miliónech chovali dále, a byli by tak činili stále, kdyby nebyl důvod je vybít. To jsem tam doslova nenapsal, ale chytrý čtenář si to domyslí.

Nevím, jak komu, ale mně se zdá bizarní, že zvířata mají být zabita, aby netrpěla. Možná není daleko doba, kdy budou kapesní zloděje věšet, aby chudáci netrpěli ve vězení. Možná se naopak trestnost kapesních krádeží zruší, neboť slouží k obživě osob, které pracovat nechtějí, a musíme to přece pochopit. To jsou jen dvě z desítek možností dalšího vývoje, kdy bizarní ideologie trousí nesmyslné argumentace, a nutí ostatní, aby je přijali.

Vůbec nikde jsem nepropagoval chov norků v klecích ani nikde jinde. Prostě jsem se k tomu nevyjadřoval, jen jsem se ze zvědavosti ptal moudrých, jak si to představují dále. Přesto jsem byl dvěma čtenáři na FB fakticky obviněn z propagace chovu norků. Jeden argumentoval, že 83% dotazovaných kožešiny zvířat nepotřebuje. No a? Mohli by být zase trestáni homosexuálové, protože 96% lidí nepotřebuje homosexuální styk… Trochu mi to připomíná případ, o kterém mi kdysi řekl kolega z Akademie věd. Podal žádost, aby mohl jet na světový kongres do Vídně. Žádost byla zamítnuta. Zjistil, že negativní stanovisko dal předseda organizace KSČ, pracovník Akademie, který tam byl zaměstnán jako údržbář topení. Na dotaz kolegy, proč žádost zamítl, řekl prostě: „Já taky nikam nejezdím.“ Jan Werich: „Malí český člověk strašně rád všechno řídí.“ A nejen český. Jakmile svět řídí tento typ „údržbářů“, je to špatně, stejně tak, jako když ho řídí ti, kteří jezdí a soudí, že nikdo další jezdit nemusí.

Naznačil jsem na příkladu severoamerického norka, že šelmy nohou páchat škody, tedy například, že nemnozí (ale ve věci rozhodující) mají velkou radost z reintrodukce vlků a vyder, protože se zvyšuje „biodiverzita“. Expert na jiném slyšení v Bruselu na otázku, kolik by těch vlků mělo být, aby jich bylo dost, odpověděl: „Co nejvíc!“ Jenže vlci a vydry jsou masožraví. Vlci napadají ovce protože je to nejsnadnější kořist, likvidovat přemnoženou spárkatou zvěř, která dělá škody na lesních porostech, jak se od nich očekává, neberou za svůj úkol. Vydry pečlivě vyhubí všechny ryby reintrodukované do horských roků, například pstruhy a lipany. Nevytvoří se „přirozená rovnováha“, protože vydry se přesunou jinam, ryby utéci nemohou. „Ekologům“ se líbí velké množství sojek a strak, které byly v době mého mládí vzácné. V posledních letech dramaticky ubývá drobného plactva. Prý za to mohou zemědělci. Ti ale hospodaří stále stejně, za to sojky a straky spolykají stále více drobných ptáků, většinou už v hnízdech. Letos už na krmítku skoro žádné nevidím. A tak úsilí o biodiverzitu vede k poklesu biodiverzity a také k hospodářským škodám. Zabité ovce platíme my – ze státního rozpočtu, jeden vlk tak přijde během svého života asi na 12 miliónů korun. Sláva!

Z každého článku se dá vyčíst mnohem víc, než kolik je v něm napsáno. Chce to rozum a trochu vtipu. Nikoho nenutím, aby se mnou souhlasil. Vážím si korektních oponentů, a je mi líto, že jich není víc. A počítám s tím, že mi zapšklí trpaslíci budou dál okopávat kotníky.

Není vůbec nic příjemného sedět mezi tupými fanatiky a zkorumpovanými přisluhovači těch, kteří právě platí. Ostatních je tak asi 10%. Přijal jsem úkol, za který jsem velmi dobře placen. Tím úkolem je informovat veřejnost o tom, co se skutečně děje v unijních institucích. Alespoň ten zlomek, který dokážu obsáhnout. Rád bych pomáhal dobrým věcem a bránil škodám, ale na to většinou chybí potřebná většina.