Zákon o potravinách: Zpráva dezinformačního webu Seznam Zprávy

Ivan David
21. 1. 2021
V případě některých politiků a novinářů, protože je blíže neznám, váhám, zda je zařadit do kategorie „lajdák“, „blb“ nebo „darebák“, nebo dokonce patří do průniku těchto množin. Nejinak je tomu v případě Filipa Horáčka a jeho článku „55 procent prodaných lanýžů musí být z Česka. Potravinové kvóty v praxi“ ZDE. Buďto návrh novely „Zákona o potravinách…“ nečetl (lajdák), nebo bylo nad jeho síly ho pochopit (blb), nebo ho pochopil a přesto o něm uvádí nepravdy (darebák). Pokud jde o portál Seznam Zprávy, ten je dezinformační v každém případě, protože uvádí zásadní nepravdy. Na příčině nezáleží.

Základní nepravda tkví v tom, že každá jedna z komodit uvedených v příloze zákona by měla být zastoupena v roce 2022 z 55% procent českou produkcí. Zákon však jasně a jednoznačně uvádí, že se sčítají „hmotnosti“ všech druhů potravin uvedených v seznamu za kalendářní rok, „přidaná voda, koření a sůl se nezohledňují“. Tedy k hmotnosti jablek se přičítá hmotnost vepřového masa…, atd. Součet hmotností všech vyjmenovaných položek za rok 2022 má činit minimálně 55%, a v každém následujícím roce o 3% více až do roku 2028. Potřebné údaje mají provozovny už dnes. Povinnost se týká každé provozovny nad 400m2.

Lživý je už nadpis, a to tuplovaně. Nejenže nemusí být dosaženo 55% v položce „lanýže“, ale lanýže na seznamu vůbec nejsou. Jednou ze 131 z celkového počtu asi 130 000 druhů potravin na seznamu jsou „houby“. Jejich hmotnost za rok se přičítá k hmotnosti dalších položek. Toť vše.

Úvaha pana Filipa Horáčka (dříve A2, Svobodné slovo, iDnes, Lidové noviny), že „českých potravin je málo“ a „může chybět vepřové maso, zelenina i ovoce, protože zemědělci neumějí tak rychle zvýšit produkci“, je nesmyslná, protože jde o „součet hmotností“ a procenta jsou stanovena tak, že zemědělské organizace dobře vědí, že je s přehledem naplní. Problém je totiž s odbytem, nikoli s produkcí. Místo českých potravin zahraniční obchodní řetězce nakupují vysoce dotované západoevropské a polské přebytky a zámořské zboží často pochybného původu a kvality. S touto nekalou konkurencí v cenách hluboko pod výrobními náklady nelze soutěžit. Nejpozději do 10 let by Česká republika byla zcela soběstačná a ještě by mohla vyvážet, kdyby bylo kam. Rusko vyhlásilo odvetné sankce na potraviny z Evropské unie, ale nevypukl hlad, naopak do pěti let se stalo největším vývozcem obilí. Problém není s produkcí, ale s odbytem.

Bláboly pana Filipa Horáčka, že „v příštím roce nastane problém“ jsou zcela mimo mísu. Jestli předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka novelu zákona nepřečetl, nebo Hovorka význam jeho slov zkomolil, těžko říci. Soběstačnost „v cibuli“ nerozhoduje, položky se sčítají. Stejně nesmyslný je i v dezinformačním portálu Seznam Zprávy uvedený sloupcový diagram, protože nijak nesouvisí se schválenou novelou. Jestli to Horáček neví, nebo lže, těžko říci. Takže novela zákona zelinářům neuškodí, jak se údajně obává Petr Hanka. Jestli je proti zákonu, který nepochopil, je lhostejné.

Také mluvčí Globusu Lutfia Volfová si nemusí dělat starosti z „nedostatečnou soběstačností“. Zisky z prodeje při stejných obchodních přirážkách jsou samozřejmě vyšší u dumpingových cen nekalé konkurence. Paní mluvčí je najata na to, aby v médiích obhajovala cokoli, co vede k vyššímu zisku jejího zaměstnavatele. Pokud by došlo ke zdražení, bude to jedině rozhodnutím Globusu, který si obchodní přirážku stanovuje zcela libovolně. Peníze, které nestydatě navíc vytáhne z peněženek českých spotřebitelů poputují nezdaněné k zahraničním akcionářům. Když jde o zisky v řádu miliard, nějaké milióny na motivaci manipulátorů se jistě najdou.

Ve Francii jsou přirážky omezené na 25% + DPH, u nás běžně přes 100%, někdy i několik set procent. Vedení obchodu to tak dělat musí, aby ho akciovka nevyhodila. Ale my to trpět nemusíme, když to nemusí trpět Francouzi. Ceny pro spotřebitele by klesly. To SPD, na rozdíl od Pirátů, ODS a dalších, zajímá mnohem více, než zisky zahraničních dovozců a prodejců.

To, že někteří čeští producenti nesplňují u svých produktů definici české potraviny je jejich problém. Nevím, proč by se nám mělo líbit, když potravinář balí polská kuřata a prodává je jako česká, protože ví, že 73% českých spotřebitelů dává zásadně přednost českým potravinám.

Že je soběstačnost ve víně jen 29% je irelevantní, víno není na seznamu. Stejně ubohá manipulace autora článku je tvrzení, že lanýže se v ČR nepěstují. Nejsou na seznamu.

Pochopitelně řetězce ochotně nakupují vysoce dotované a hluboko pod výrobními náklady prodávané vepřové ze Španělska. Čeští producenti pod výrobní náklady jít nemohou, stávají se z nich neproducenti. Jenže prase z kvalitního chovu lze vykrmit za 120 dní i méně, produkci lze zvýšit velmi rychle.

Předseda „Asociace soukromých zemědělců“ Jaroslav Šebek návrh zákona také nečetl, a nebo prostě lže, že „někdy bude přetlak, jiny prázdné regály“, protože prodejci chtějí mít tržby celý rok a pokud v zimě nebudou české jahody, tak je bez problému dovezou. V „celkové hmotnosti“ to nehraje roli.

Firma Seznam je od počátku v cenzuře ve spolupráci s neziskovkami velmi aktivní. Pokud budete na jejím vyhledávači hledat náš web „Nová republika“, objeví se nápis „Pozor na obsah: Web se podílí na šíření konspiračních teorií“ Kliknete-li na „více informací“, objeví se trvale prázdný bílý obdélník. Žádný příklad konspiračních teorií nenajdete. Za to Seznam Zprávy, jak jsem právě doložil, je dezinformační portál. Doporučuji ignorovat.