Porošenko: Výměna moci ve Washingtonu je možností pro vstup Ukrajiny do NATO

Avatar
Původní autoři

12. 2. 2021 argumenti
Exprezident Ukrajiny, předseda strany Evropská solidarita Petr Porošenko zveřejnil výzvu prostřednictvím videa, v níž je krok za krokem plán euroatlantické integrace pro nynější úřady. Poukázal na to, že příchod do Bílého domu Jo Bidena dává Ukrajině šanci pro vstup do NATO už v dohledné budoucnosti. Píše o tom agentura “Interfax Ukrajina”.

Porošenko vyzval, aby se “zastavil rozklad antikorupční infrastruktury, realizovala soudní reforma, prohloubila sektorová integrace s EU, obnovila důvěra partnerů a aby se úporně pracovalo na získání MAP” (MAP, akční plán členství v NATO). Rovněž připomněl, že přesně před dvěma roky Nejvyšší rada hlasovala pro nevratnost evropského a euroatlantického kurzu Ukrajiny.

“Čas ukázal, že jsme se nezmýlili. Úřady se alespoň formálně drží strategie, vyznačené v Ústavě. Slova, přinejmenším, říkají správná. Ale činy jsou často v rozporu s vysloveným. Ukrajina ztratila tempo a naše vztahy s Evropskou unií se dostaly do krize, kterou je už těžko možno skrývat”, poznamenal exprezident.

Porošenko soudí, že úřady musí realizovat plán soudních a antikorupčních reforem, který odpovídá kriteriím Evropské unie a NATO. “Vláda sama žádala “velkou sedmičku”, aby jí poskytla tento plán, ale, když ho získala, působí přesně naopak”, podotknul.

Politik také radí, aby byla prohloubena sektorová integrace ve sféře energetické, digitální, celní, šengenské. “Existence ambiciózních integračních projektů umožní přilákat investice na Ukrajinu, vytvořit nová pracovní místa a zvýšit životní úroveň lidí”, je přesvědčen. Ve skutečnosti zatím ani jeden z jeho manévrů nevedl k požadovanému výsledku.

“Výměna moci ve Washingtonu otevírá Ukrajině možnosti aktivizovat vlastní snahy při přiblížení se Ukrajiny k NATO. Biden na této cestě určitě nebude Zelenskému činit překážky. S akčním plánem členství v NATO nikdo za námi běhat nebude”, zdůraznil Porošenko.

Podle slov 5. prezidenta právě MAP spouští mechanismus připojení Ukrajiny k alianci. “Svého času jsme plánovali získání MAP k roku 2023. Zda se nám podaří vejít se do tohoto harmonogramu, to nejvíce záleží na Zelenském, na schopnosti ukrajinské diplomacie přesvědčit všechny západní partnery o nutnosti neohlížet se na Rusko”, prohlásil.

Porošenko podrobil kritice práci nynějších ukrajinských silových struktur: “Vyšetřování předání Rusům informace o speciální operaci ohledně zadržení vagnerovců. Svého času jsme nejeden rok usilovali o to, abychom přesvědčili naše západní partnery, včetně zpravodajského společenství, že tajemství už od nás “neodtékají” do Moskvy. A tu takový kiks, který to všechno škrtá a podkopává důvěru”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová