Pohádka o Dukovanech, raději ne před spaním

Avatar
Původní autoři

František Sentenský

26. 5. 2021 přišlo mailem

Aneb jak dalších 50let získávat miliardy z podrobené země. Mohu tady napsat pouze pohádku, protože kdybych napsal pravdivý příběh, tak bych dopadl stejně jako pan Kellner. Takže se Vám v této pohádce pokusím v kostce vysvětlit dění v ČR. 

ČR chce přistavět další blok k JE Dukovany, vyhlásí tendr na dodavatele a do něj se mimo jiné přihlásí USA (Westinghouse a spol.) a Rusko (Rosatom), nicméně jedna firma je schopná vše dodat spolehlivě se spoluúčastí českých firem za mnohem nižší cenu a hlavně mnohem modernější. 
Vysvětlím na malém příkladu – ruské palivo do reaktoru je několikrát levnější (asi 5x), vydrží celý cyklus (neohýbají se palivové tyče jako u amerického) a dá se třikrát recyklovat za přijatelnou cenu. Navíc reaktor (a související technologie), dodaný Rosatomem, je mnohem modernější a daleko účinnější, než od konkurenční americké firmy. Navíc Rosatom zařízení předá ČR, zaučí naše odborníky a už nám dodává pouze kvalitní palivo podle potřeby. Ale americká firma si dodá kompletně veškeré (technologicky zastaralé zařízení), bude nám ho za nekřesťanské peníze plně servisovat a dovážet veškeré díly z USA za tučný peníz (a že jich bude při této překonané technologii hodně, to je jasné). A to vůbec ani ještě nemluvím o nekvalitním palivu, které se klidně v půlce cyklu ohne a musí se odstavit reaktor, dát nové (předražené) palivo, to staré nejde recyklovat, takže se musí zase složitě skladovat (za tučné peníze) atd. 
(Analogicky by se to dalo přirovnat k autům, máte dvě auta poslední model Octavie a americké velké osobní auto. Tak Octavie vám bude plně sloužit za 4,5 litru na 100km, americké auto je koncepčně zastaralé má karburátor, objem přes pět litrů, se spotřebou necelých 25 litrů na 100km, při lehké noze. Tak to je tak zhruba obrazné srovnání použitých technologií.)
Ale vraťme se k Dukovanům, teď už je všem jasné že není šance, aby v poctivém tendru na dostavbu Dukovan vyhrála americká firma. Proto do hry vstoupí tajná služba USA (třeba CIA) a vysvětlí našim pánům politikům, že pokud nechtějí dopadnout stejně jako pan Kellner, tak budou dělat přesně to, co se jim řekne. A výsledek je na světě, všichni jsme to včera četli o tom nesmyslu s tajnými agenty z Ruska, kteří budou řešit pět nákladních vozů munice někde v ČR. To je úplná hloupost, to přeci musí každému soudnému člověku dojít. A teď ještě k těm Dukovanům, životnost jaderného bloku (reaktoru a spol.) je cca 50 let. No a teď se dostáváme k jádru věci. ČR bude po dobu životnosti kupovat (několikanásobně předražené a nekvalitní) palivo z USA a platit za provoz a servis daného bloku. Což je v současných cenách okolo desíti a víc miliard ročně. Takže si to vynásobte cca 50x a ještě k tomu přičtěte inflaci. Tak doufám, že jsem vám v kostce vysvětlil o co se hraje na současné politické scéně. 
Jo a nezapomeňte, že tohle je pouze pohádka ….