Vystrčilův tchajwanský deal

Avatar
Původní autoři

vlkp
6. 6. 2021 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Předseda senátu Vystrčil je mužem jediného okamžiku. Z kterého politicky žije a  němž evidentně hodlá žít celou budoucí politickou kariéru – své návštěvě Tchajwanu. Kterou si prosadil přes všelijaká doporučení Zemana, Babiše, Hamáčka, a  podobných oficiálních politikářských papalášů. Za mne tehdy naprosto správně, protože nikdo, ani velmoc typu Číny nám nemá co přikazovat, kam smí, či nesmí naši politici oficiálně cestovat a kam nikoliv. A  navíc mimořádně velkopanským způsobem.


Proto jsem jsem Vystrčilův tchajwanský výlet podporoval. Ovšem jen do chvíle, než si tenhle jinak zcela nevýrazný politický nýmand ze své návštěvy na Formose udělal štít, který mu má zajistit věčný politický život až do konce jeho dnů a  snad nejlépe v pozici prezidenta republiky. Vždycky je od něj slyšet jen Tchajwan, Tchajwan, Tchajwan. Ve všech možných i nemožných souvislostech.

Nejčastěji, v obě vrcholící pandemie nás do omrzení zásoboval story, jak Tchajwanci z vděčnosti za zcela mimořádnou politickou a  diplomatickou podporu nám jsou neskonale vděčni a  hrdé a Čínou nezastrašené České republice poskytli recipročně okamžitě přímou protipandemickou podporou ve formě DARU PĚTI LINEK NA VÝROBU RESPIR8TORÚ!

Že pak byly nějaké trable se zprovozněním jsem zaregistroval. Ale teprve nyní se ukázalo, co vlastně Vytrčtchajwan dostal darem a jak to tchajwanské reciproční ocenění, opravdu zcela ojedinělé z hlediska diplomacie doopravdy vypadá! Věřím, že budete zírat stejně nevěřícně jako já!

Navíc informace v  tomto případě přicházejí ze serveru Neovlivní.cz Sabiny Slonkové.

Respektive z textu

Dar z Tchaj-wanu nebyl darem

dovolím si z něj ocitovat informačně nejhutnější část:

Také jste žili v přesvědčení, že nám Tchaj-wan daroval pět linek na výrobu respirátorů a díky tomu teď na nich šijeme ochranné pomůcky pro hasiče, doktory nebo policisty zdarma? Omyl. Z pěti linek nakonec zbyla jedna. A tvrdě zaplacená. Příběh, který zprvu v médiích vypadal jako velkorysé ocenění principiální protičínské politiky, dnes vyznívá úplně jinak.

Tchajwanský dar jako poděkování českému lidu za kritické postoje vůči komunistické Číně. Tak se na konci loňského roku prezentovalo pět linek na výrobu ochranných pomůcek, které do Prahy měly zamířit z Tchaj-wanu.

Z těch pěti linek je dnes jedna. A je navíc pronajatá. Zbývající čtyři jsou v držení soukromých firem, s nimiž stát nemá nic společného.

Čeští politici si navíc ani u jedné z pěti linek nezavázali smluvně firmy k tomu, že část jejich produkce musí jít zdarma do kritické infrastruktury.


A TEĎ JSME ZA PITOMCE


Odkazu na automatizovanou výrobu respirátorů lze už několik měsíců pořídit v přepočtu do milionu korun. Jejich ceny brutálně spadly poté, co se po loňském výpadku celosvětový trh s ochrannými pomůckami zasytil.

Zlínská rodinná firma SPUR za jednu takovou linku platí státu podle informací Neovlivní.cz milion korun. Jako roční pronájem. A platit bude ještě další dva roky. Celkem se zavázala zaplatit tři miliony korun.

Společnost SPUR, která vyrábí jedny z nejkvalitnějších respirátorů a nosí je i premiér Andrej Babiš, totiž po vleklých tahanicích převzala jednu z darovaných tchajwanských linek. Je to jediný stroj, který se politikům a úředníkům nakonec podařilo předat do rukou státu a ten jej pak pronajal soukromé firmě. Zbývající čtyři linky skončily v privátu.

Nepochybuji, že Slonková nějak zdůvodní, že jde o selhání vlády. Jenže v  placeném vydání…. Snad se dozvím, jak to vymyslí. Nicméně z uveřejněného souhlasím s  tím, že že u tohohle povedeného daru opravdu vypadáme jako pitomci. Jestlipak Vystrčtchajwan zná přísloví – pro dobrotu na žebrotu?! Tchajwan nám to předvedl plasticky.