Aliance NATO vykreslila moře v černých barvách

 

Pepe Escobar
9.7.2021  ICH, překlad Zvědavec

USA usilují o obnovení koncepce z dob po 1. světové válce o Intermariu – prostoru mezi Baltským a Černým mořem – jako studené válce 2.0, železné zdi proti Rusku

Vítejte v nejnovější show NATO: cvičení Sea Breeze (Mořský vánek) začíná dnes a potrvá až do 23. července. Spolupořadatelé jsou šestá flotila USA a ukrajinské námořnictvo. Hlavním protagonistou je stálá námořní skupina 2 aliance NATO.

Show je v řeči NATO jen nevinnou ukázkou „zesíleného odstrašování a obrany“. NATO to interpretuje tím způsobem, že cvičení „získává na popularitě“ a nyní se ho zúčastní přes 30 zemí „ze šesti kontinentů“, bude nasazeno 5 000 vojáků, 32 lodí, 40 letadel a „18 týmů pro speciální operace a potápění“. Všichni se zavázali, že budou realizovat a zlepšovat tu kouzelnou koncepci NATO: „součinnost“.

Nyní rozptýlíme mlhu a přejdeme k jádru věci. NATO vytváří dojem, že ve jménu „míru“ přebírá vybrané úseky Černého moře. Hlavními články víry, které aliance NATO zopakovala na svém posledním summitu, jsou „nezákonná anexe Krymu Ruskem“ a „podpora suverenity Ukrajiny“. Takže pro NATO je Rusko nepřítelem „míru“. Vše ostatní je zamlžení hybridní válkou.

NATO nejenže „neuznává a ani neuzná nezákonnou a nelegitimní anexi Krymu Ruskem“, ale také veřejně odsuzuje jeho „dočasnou okupaci“. Tento scénář, redigovaný ve Washingtonu, odříkává Kyjev a prakticky celá EU.

Aliance NATO o sobě uvádí, že je oddaná „transatlantické sjednocenosti“. Ze zeměpisu víme, že Černé moře nebylo připojeno k Atlantiku. To však není žádná překážka pro dobrou vůli NATO – která, jak ukazují záznamy, proměnila Libyi na severu Afriky v pustinu, ovládanou milicemi. Co se týče průsečíku střední a jižní Asie, banda otrhaných Paštunů vykopla bez dlouhých cavyků NATO za pomoci falešných kalašnikovů.

 

Seznamte se s Bukurešťskou devítkou

Bílý dům definuje své spojence na východním křídle NATO jako Bukurešťskou devítku.

Bukurešťská devítka zahrnuje členy Visegrádské čtyřky (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko), trojici pobaltských republik (Estonsko, Lotyšsko a Litva) a dva černomořské sousedy (Bulharsko a Rumunsko). Žádná Ukrajina – alespoň prozatím.

Když Bílý dům hovoří o „posilování transatlantických vztahů“, znamená to především „užší spolupráci s našimi devíti spojenci ve střední Evropě a v pobaltském a černomořském regionu v rámci celé škály výzev“. Překlad: „celá škála výzev“ znamená Rusko.

Takže vítejte zpět, a to stylově, do Intermaria – tj. „mezi moři“, především Baltským a Černým mořem, přičemž Jadran zůstává jako vedlejší atrakce.

Po první světové válce se snaha o vytvoření geopolitické dohody týkala tří pobaltských zemí, Jugoslávie, Československa, Maďarska, Rumunska, Běloruska a Ukrajiny. Toto zosnování vzniklo v Polsku.

Nyní se pod vedením hegemona a jeho ozbrojené paže NATO prosazuje obnovení mezimoří, prostoru mezi Baltským a Černým mořem, jako nová železná zeď proti Rusku, studená válka 2.0. Proto je pro Washington tak důležité, aby byla Ukrajina definitivně začleněna do NATO – protože by to jednou provždy upevnilo mezimoří.

007 předvádí Monty Python

Show NATO „Sea Breeze“ dějově předcházel minulý týden směšný senzační kousek s vlasteneckou písní „Britannia Rules The Waves“ (Británie vládne vlnám), který se odehrál jako skeč Monty Python – avšak s potenciálně výbušným nádechem.

Představte si, že čekáte na autobusové zastávce někde v Kentu a v odpadkovém koši uvidíte rozmočený chuchvalec – téměř 50 stran – tajných dokumentů s podrobnými informacemi, rozpracovanými ministerstvem obrany, ohledně vysloveně provokativního nasazení torpédoborce Defender poblíž Sevastopolu u krymského pobřeží.

Dokonce i novinář BBC, který byl na palubě torpédoborce, vyvrátil oficiální výmysl Londýna, že šlo o pouhou „nevinnou plavbu“. Navíc byly zbraně na Defenderu plně nabité – když proplouval dvě námořní míle v ruských teritoriálních vodách. Moskva zveřejnila video, dokumentující tento kaskadérský kousek.

Je to ještě lepší. Rozmočené dokumenty, nalezené v Kentu, odhalily nejen diskuse o možné reakci Ruska na „nevinnou plavbu“, ale také odbočení o Britech, „podporovaných“ Američany, kteří zanechají v Afghánistánu svá komanda, až se od příštího 11. září stáhnou vojska.

To by se dalo kvalifikovat jako další důkaz, že kombinace Británie-USA-NATO ve skutečnosti Afghánistán „neopustí“.

Na BBC se obrátil blíže neurčený „člen veřejnosti“, který nevinným způsobem objevil geopoliticky radioaktivní materiály. Nikdo neví, zda šlo o únik informací, past nebo hloupý omyl. Kdyby byl tento „člen veřejnosti“ skutečný informátor, šel by přes WikiLeaks, nikoli BBC.

K „nevinné plavbě“ došlo jen několik hodin poté, co Londýn podepsal dohodu s Kyjevem o „posílení námořních schopností Ukrajiny“.

Na ruském reakčním čele vše shrnula mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová: „Londýn předvedl další provokativní akci, po níž následovala snůška lží, která to měla zakrýt. Agenti 007 už nejsou to, co bývali.“

Mezitím na středomořské frontě, kterou NATO považuje za své Mare nostrum (Naše moře), byly minulý týden do Sýrie přesunuty dvě ruské stíhačky Mig-31k, schopné nést hypersonické střely Kinžál. Dosah střel Kinžál zahrnuje celé Středomoří, východní i západní.

Na celém globálním Jihu musí NATO, prosazující „globální mír“ v přístavu Oděsa v Černém moři, nutně evokovat stíny Libye společně s Afghánistánem. Austin Powers, samozvaný dvojitý agent Ach, chovej se!, by se dokonale hodil do eskapády s „tajnými dokumenty“ v odpadkovém koši v Kentu. „Ach, chovej se!“ se zcela hodí pro „Sea Breeze“. Jinak by se mohla naskytnout příležitost pozdravit pana Kinžála.