První obětí nového US velvyslance na Ukrajině se stal ministr vnitra Avakov

Avatar
Původní autoři

Natalija Poluljach a -rp-
14. 7. 2021 StranaUaPrvníZprávy

Dlouholetý ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov, od roku 2014, napsal rezignační dopis den po setkání s novýma americkým velvyslancem na Ukrajině Georgem Kentem.

(Grafika: takto je prezentován Arsen Avakov, bývalý ukrajinský ministr vnitra, na ukrajinském webu Centra proti korupci)

Navíc se to stalo krátce poté, co Avakov na svém Twitteru zveřejnil fotografii s novým šéfem velvyslanectví USA na Ukrajině Georgem Kentem . A udělal to jako první mezi všemi ukrajinskými úředníky.

Podle zdrojů v Radě ukrajinského webu Strana.ua a v prezidentské kanceláři přímo souvisí s Avakovovou rezignací jeho setkání s Kentem. Interpretace rezignace je však odlišná.

Verze 1: Zelenskij ukazuje, že má na starosti zemi, nikoli Kenta.
Podle jedné z verzí Avakovovo setkání s Kentem velmi rozzlobilo Vladimíra Zelenského, který v tom cítil hrozbu samostatné hry vlivného ministra s Američany, který již dlouho vede svou vlastní linii, oddělenou od prezidenta, v zásadních otázkách, jako jsou sankce uložené Radou národní bezpečnosti a obrany.

Podle zdrojů měl Zelenskij navíc nesmírně obavy z příchodu Kenta a dokonce zakázal úředníkům a zástupcům strany Služebník lidu setkat se s ním bez svolení Bankovy.

Proto po schůzce ministra s Kentem položil Zelenskij otázku přímo Avakovovi a on prohlásil. „To znamená, že Zelenskij ukazuje, že zemi má na starosti on, ne Kent,“

Verze 2: byl požádán Kentem, aby opustil úřad
Podle druhé verze, byl Avakov požádán o rezignaci samotným Kentem, protože Američané a ukrajinští „protikorupční aktivisté“ jim blízcí považují šéfa ministerstva vnitřních věcí za „brzdu reforem“ a jednoho z hlavních lobbistů za zachování vlivu oligarchů na Ukrajině …

„Proto Kent sliboval klidné stáří a poradil Avakovovi, aby podal rezignaci sám, “ řekl zdroj.

Je zajímavé, že Avakovova rezignace již vyvolala pozitivní emoce v kruzích pozemních aktivistů poblíž západních ambasád. Zde je příklad toho, jak protikorupční centrum Vitalije Šabunina reagovalo na tuto zprávu:

„Je-li druhá verze pravdivá – že Kent podnítil Avakovovu rezignaci, nebudou problémy s hlasováním pro ni ve Nejvyšší radě. S dalším chováním ministra nebudou žádné problémy: bude jen klidně stát na vedlejší koleji situace se nezmění tak, aby mohl znovu vstoupit do velké hry.

Pokud je první verze správná, možnosti se mohou velmi lišit. Včetně ulic Kyjeva.

Mezitím zdroj obklopený šéfem ministerstva vnitra řekl Straně o Avakovových plánech takto: „Arsen Borisovič pracoval na této pozici 2694 dní. Je unavený.”

Kdo nahradí Avakova
Prezident Zelenskij již nominoval šéfa Rady pro prosazování práva, který nahradí Avakova Denise Monastyrského jako šéfa ministerstva vnitra.

„Monastyrsk byl dříve považován za Avakovova muže. V poslední době se však přeorientoval na Kancelář prezidenta,“ uvedl zdroj pro web Strana.ua

Připomeňme, že Avakovovo oznámení o rezignaci bylo známé večer 13. července .

Přestože loni v létě Rada pro profil Rady doporučila zástupcům lidu, aby zvážili otázku rezignace Avakova, tak Zelenskij se postavil proti jeho odchodu ..