Ředitel Vojenského zpravodajství potvrdil, že české zpravodajské služby teprve shánějí informace o zapojení ruské GRU do kauzy „Vrbětice“, což se shoduje s tápáním NCOZ

Agentura EXANPRO
Specifická analýza a hodnocení (12103)

Na počátku května 2021 se v českých médiích šířilo vyjádření ředitele Vojenského zpravodajství* Jana Berouna, který se velmi zřetelně vyslovil v tom smyslu, že české zpravodajské služby* teprve hledají informace o zapojení ruské vojenské rozvědky* GRU*/GU* do výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích. V Berounově formulaci si tohoto sdělení možná všiml málokdo, ale použitá a zaznamenaná slova jsou natolik explicitní, že jejich význam nemůže nikdo popřít.

Berounova slova korespondují s vyjádřením Jiřího Mazánka, ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), který v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že vyšetřovatelé z NCOZ stále nemají dostatek důkazů*, aby mohli zahájit trestní stíhání (rozhovor byl na zpravodajském serveru Českého rozhlasu publikován 30. června 2021). Mazánek pak kromě tohoto zásadního sdělení přidal několik hanebných lží (lépe to už ani nazvat nelze) se snahou udržovat obraz o tom, že do vrbětické kauzy byli zapojeni operativci* ruské GRU (detailní rozbor Mazánkových výroků a dalších faktů a lží o kauze „Vrbětice“ viz produkt 11158).

Ono to není o dostatku důkazů (i tady si Mazánek „lehce“ vymýšlel), nýbrž o takových důkazech (nejlépe přímých důkazech*), které by jednoznačně nasvědčovaly tomu, že byl ze strany GRU na území ČR spáchán trestný čin*. Pak by policisté museli neprodleně zahájit trestní stíhání neboli přejít z fáze prověřování do fáze vyšetřování*, přičemž to, kde se ruští operativci nyní nacházejí, nemá na zahájení trestního stíhání žádný vliv – zdůrazňujeme „na zahájení“ trestního stíhání, nikoli na jeho průběh. Pokud by to bylo o jakémsi dostatku důkazů, pak bychom se museli Mazánka ptát, co je podle něj dostatečný počet důkazů pro zahájení trestního stíhání. Je to 30 různých důkazů, nebo snad 50 důkazů? Vidíme, že je to hloupá otázka, kterou však reagujeme na Mazánkův hloupý výrok.

Vraťme se k vyjádření ředitele Vojenského zpravodajství (VZ), který mluvil za všechny české zpravodajské služby, a podívejme se, co přesně ředitel VZ pronesl a co to znamená pro kauzu „Vrbětice“, pro počínání české vlády a pro samotné české zpravodajské služby (VZ, BIS* a ÚZSI*).

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.