Nejvíce zničující tisková konference amerického prezidenta

Avatar
Původní autoři

Moon of Alabama
17.8.2021

Taliban osvobodil Kábul – vyhlásí prozatímní vládu.
Všechna města jsou nyní v rukou Talibanu, stejně jako všechny hraniční přechody. Prezident Ašraf Ghaní odstoupil.
Nová prozatímní vláda bude vyhlášena, jakmile do Kábulu dorazí mulla Abdul Ghaní Baradar. USA horečně evakuují své velvyslanectví.

Tisková konference prezidenta Bidena ke stahování amerických sil v Afghánistánu – 8. července 2021:

Otázka: Je nyní převzetí moci v Afghánistánu Talibanem nevyhnutelné?

PREZIDENT: Ne, není.

Otázka: Proč?

PREZIDENT: Protože vy – afghánské jednotky mají 300 000 dobře vybavených – stejně dobře vybavených jako kterákoli armáda na světě – a letectvo proti zhruba 75 000 Talibů. Není to nevyhnutelné.

Otázka: Pane prezidente, mohl byste tuto otázku rozšířit, prosím? Mohl byste, prosím, rozšířit svou odpověď – proč nevěříte Talibanu?

PREZIDENT: To je – to je hloupá otázka. Věřím Talibanu? Ne. Ale věřím schopnostem afghánské armády, která je lépe vycvičená, lépe vybavená a re- – kompetentnější, pokud jde o vedení války.

Otázka: Pane prezidente, někteří vietnamští veteráni vidí v tomto stažení z Afghánistánu ozvěny svých zkušeností. Vidíte nějaké paralely mezi tímto stahováním a tím, co se stalo ve Vietnamu, kdy někteří lidé mají pocit, že –

PREZIDENT: Vůbec žádné. Nula. To, co jste zažili, je – měli jste celé brigády, které prorazily bránu našeho velvyslanectví – šest, pokud se nemýlím. Taliban není jižní – severovietnamská armáda. Nejsou – nejsou ani vzdáleně srovnatelní, pokud jde o schopnosti. Nenastanou žádné okolnosti, za kterých byste viděli, jak jsou ze střechy velvyslanectví ve – Spojených státech z Afghánistánu evakuováni lidé. To není vůbec srovnatelné. To se vůbec nedá srovnávat. Jedná se o zcela jiný … typ vrtulníku.