Obětuje Biden Harrisovou pro svou záchranu?

Avatar
Původní autoři

Russtrat překlad Zvědavec
24. 8. 2021

Velké chyby v zahraniční i domácí politice americké viceprezidentky Kamaly Harrisové ji mohou stát místo. Za necelých osm měsíců Kamala Harrisová nedokázala prokázat, že je dostatečně kvalifikovaná pro výkon funkce druhé osoby v Bílém domě. Nedokázala vyřešit problém s uprchlíky na hranicích s Texasem a také přiznala, že je zodpovědná za krizi v Afghánistánu. Ve svém článku o tom píše americký novinář Micah Curtis.  

Domnívá se, že státní úředník na této úrovni by měl mít odpovídající kvalifikaci. Podle jeho názoru se Harrisová dostala do funkce jen proto, že je žena a patří k rasové menšině. To však pro zastávání tak vysoké funkce zjevně nestačí, shrnuje autor.

Když byla Kamala Harrisová oznámena jako kandidátka na post viceprezidentky, pro mnohé byla tato zpráva šokující. V tu chvíli si říkali, že na tak zodpovědnou funkci není připravena. A pouhých osm měsíců po volbách se ukázalo, že ti, kteří předpovídali neúspěch tandemu Biden – Harrisová, měli pravdu.

Nedávno Harrisová převzala odpovědnost za krizi v Afghánistánu. Podle ní to byla právě ona, kdo v mnoha ohledech ovlivnil prezidentovo rozhodnutí o urychleném stažení vojsk. Nyní se podle Curtise tato situace stala pro Spojené státy mezinárodní ostudou. Ať tak či onak, zdá se, že viceprezidentka bude muset nést za současnou situaci odpovědnost. Podle autorových zdrojů z Kapitolu Harrisová před svým prohlášením zopakovala: „Na mě to nesvádějte.“ „Ať už je to pravda, nebo ne, jasné je, že Harrisová se zdráhá oslovit americký lid ohledně rozvíjejícího se fiaska,“ shrnuje autor.

Připomeňme, že afghánský příběh je druhým velkým selháním amerického viceprezidenta. V zimě ji Joe Biden pověřil dohledem nad řešením krize na jižní hranici země, kde se situace s uprchlíky značně zkomplikovala. Harrisová však cestu z různých důvodů odkládala a do regionu nikdy nezavítala. V květnu ji prezident Biden znovu vyzval, aby se osobně vydala do Texasu a problém posoudila. Ale teprve v červnu, po nepříjemném rozhovoru s patronem, se Harrisová „nečekaně“ rozhodla na jižní hranici vyrazit. Bylo to tak nečekané, že to překvapilo i novináře akreditované v Bílém domě. Ti jsou obvykle varováni týden před cestou.

Prvním bodem na cestě viceprezidentky bylo El Paso v Texasu, kde se nachází největší počet uprchlíků. Podle zpráv médií v El Pasu pronesla projev, v němž oznámila zákaz příchodu nelegálních přistěhovalců do Spojených států. Kromě toho kritizovala bývalého prezidenta Donalda Trumpa a vyzvala nechápavého posluchače, „aby na ni neukazoval prstem“. Novináři tvrdí, že Harrisové projev nikdo neposlouchal. Následně spolustraníci demokratů obvinili prezidentskou administrativu, že příběh o cestě na hranice je ranou pro image strany.

Během své krátké cesty se viceprezidentka setkala s migrantkami ve věku 9-16 let, které jsou v péči státních zařízení. Setkání s nimi si velmi pochvalovala, o čemž informovala zástupce médií. Kritici v reakci na to Harrisové doporučili, aby navštívila stanový komplex v nedaleké pevnosti Fort Bliss, kde jsou děti migrantů drženy za ostnatým drátem a ve vazbě. Novináři BBC tam zavítali a hovořili o hladových dětech, sexuálním násilí, epidemiích COVID a písečných bouřích pokrývajících stanové tábory v poušti, kde žijí děti a dospívající.

Během návštěvy se Harrisova kolona setkala s protestujícími – Trumpovými příznivci. Na plakátu jednoho z demonstrantů stálo: „Kolik holčiček musí být znásilněno, aby se z toho stala krize?“.

Harrisovou kritizovali jak republikáni, tak demokratičtí kolegové. Texaský senátor Ted Cruz označil její návštěvu za „oslavné focení“. Jeho stranický kolega, kongresman Henry Cuellar, jehož volební obvod se nachází na části jižní hranice, prohlásil, že administrativa dělá z demokratů „slabochy“.

Autor článku se domnívá, že Biden a jeho tým udělali velkou chybu, když Harrisové nabídli tak vysokou funkci, která je zcela neadekvátní úrovni jejích kompetencí. To vedlo k chaosu na jižní hranici a nyní pravděpodobně povede k úmrtí mnoha lidí v Afghánistánu.

Biden se může k takovému kroku uchýlit – hodit afghánský neúspěch a krizi na hranici s Mexikem na Harrisovou, aby se zachránil před impeachmentem. Otázkou je, jaké rozhodnutí deep state učiní a koho se rozhodne obětovat – politického nováčka nebo starého harcovníka politických her.