Proč se generálové bojí Bidena

V záplavě článků a informací kolem západního debaklu v Aghánistánu můžeme narazit na zprávičku, která působí na první pohled nenápadně, píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Armádní velení i bezpečnostní poradci věděli, že stahování je velmi špatně připraveno, ale neodvážili se to prezidentovi říct. „Poradci byli příliš vystrašeni,“ říká jeden novinový titulek. „V Bílém domě vládne tvrdá disciplína. Jenže když řídíte despotickým způsobem, a nepovolíte projevit nesouhlas, jsou další členové týmu vlastně zbyteční,“ zní jedno ze svědectví z Bílého domu (publikované v britském Telegrafu).

Jenže moment! V Bílém domě nevládne žádný agresivní psychopat, nýbrž komická postavička trpící stařeckou senilitou. Ale ani když byl ještě při síle, nebyl Biden žádný ranař a válečník, nýbrž úředníček, který dělal to, co se od něj čekalo. A navíc už nežijeme v době, kdy byli neoblíbení rádcové napichováni na kůly. Nehrozí nic horšího než odchod z prezidentova týmu.
 
Jaké to tedy musí být povahy, když jsou ti lidé v Bílém domě „vystrašeni“? A to si vezměte, že šlo převážně o bezpečnostní poradce, tedy lidi z vojenského prostředí.

Pokud chceme pochopit, jak se změnily povahové rysy, je užitečné podívat se, jak vypadá výběr lidí na příslušné pozice. Co ti lidé museli udělat, aby se na ta místa dostali? Jaké vlastnosti museli osvědčit? A jak se to liší od jiných dob a jiných organizací?

Zkusme si představit, že by nebyl rok 2021, ale řekněme 1821. Jak by vypadala kariéra člena úzkého armádního velení? Jako poručík pronikl se svým oddílem mezi liniemi nepřítele, vykonal speciální operaci a rozhodl tím bitvu. Později se jako kapitán dostal do obklíčení, ale v beznadějné situaci dokázal motivovat vojáky, provedl nečekaný manévr a probil se ven. Později pluk, kterému po dalším povýšení velel, dvakrát rozhodl bitvu. Potom se teprve stal generálem, a posléze maršálem. Takhle vypadají všechny velitelské životopisy – s tím rozdílem, že ti urozenější začínali z vyšší pozice. Třeba legendární maršál Radecký začínal jako kapitán jezdectva.

Není těžké si představit, z jakých lidí se skládala armádní velení. Stateční, přímí, nezávislí, s obrovskými vůdcovskými schopnostmi. Ale také s psychopatickými rysy, tvrdí a nelítostní. Tak tomu bylo ještě za druhé světové války a podle všeho takové mentalita převažovala ve štábech ještě v 70. letech – ve státech NATO i ve státech Varšavské smlouvy.

Podívejme se ale třeba na náčelníka generálního štábu amerických ozbrojených sil Marka Milleyho. Vystudoval prestižní školu, pak prošel celou řadou velitelských funkcí, ale v jeho životopise nikde nenajdeme ani zmínku o tom, že by byl osobně zapojen do nějaké bojové operace, natož, že by přijal nějaké odvážné rozhodnutí nebo podal nějaký výjimečný výkon. Prostě vykonával rutinní velení, posílal správná hlášení, nikdy neměl žádný nepovolený názor, nikdy se nedostal do konfliktu… a postoupil až na náčelníka generálního štábu. Nebyl vybrán proto, že by měl srdce bojovníka. Byl vybrán proto, že je to šedý bezkrevný byrokrat.

Asi nepřekvapí, že když loni hořela centra amerických měst, Mark Milley odmítal podniknout cokoliv na obranu obyvatel. Místo toho řešil, s kým se objevil na jaké fotografii. A samozřejmě se věnoval otázce transsexuálů v ozbrojených silách.

Když se podíváte na stránku amerického generálního štábu a projdete životopisy, zjistíte, že tam jsou POUZE takové postavy (https://www.jcs.mil/) A nedělejme si iluze, že v jiných armádách NATO je to lepší. Stačí připomenout manekýna, který momentálně kandiduje na českého prezidenta.

Ne, že by nebylo skutečných bojovníků. Ano, v době nové citlivé výchovy a boje proti „toxické maskulinitě“ jich je méně. Ale ti nedokážou být povýšeni nad určitou úroveň, nebo dokonce odcházejí. Kdyby dnes žil Napoleon, zůstal by poručíkem.

Před bitvou u Kurska šel Georgij Žukov za Stalinem a přesvědčil ho, aby úplně změnil bojový plán. Zkuste si na jeho místě představit někoho ze současných velitelů.

Zdroj:  PrvniZpravy.cz

4.4 11 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Milan
před 1 rokem

Protože kde blb, tam nebezpečno.

Plebej
Plebej
před 1 rokem

Úspěšný státník snad ani nemusí být vždy nedostižně nadprůměrným. Zato by měl mít schopnost obklopit se lidmi, kteří jeho individuální schopnost znásobí. I kdyby byl mimořádně nadprůměrným. Zbavovat se poradců jen proto, že oponují “autoritě”, je příznakem nepochopení role lídra a také i začátkem konce jeho smutného příběhu. Za všechny úspěšné řídicí osobnosti… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 rokem

Až teď jsem to přečetl. To je velmi dobrý a hlavně užitečný postřeh. Mnohé to vysvětluje. I takto nějak vypadá součást deepstaty. Soukolí a transmise blbečků s klotovými rukávy. Katakomby dle Buriana. Anebo švihání bičíkem jako ze Švejka: Nemyslete si, že jste tady na krmníku, prasata!! … Tomu říkám disciPLÍNA!!

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Z amerického Bideta si dělají lidi srandu jako u nás z Michala Koudelky, takzvaného šéfa BIS. Jeho zoufalé lpění na korytu začíná být opravdu výživné a zábavné. Tohle není šéf tajné služby, ale srandovní panák a legrační hovádko.

orinoko
orinoko
před 1 rokem

Njn, diskuse teď připomíná Dobře utajené housle od Miroslava Horníčka.

standa
standa
před 1 rokem

Buďme rádi, že USA a NATO disponuje teoretickým i důstojniky, alespoň válka Amíků s Ruskem (kterou USA chtějí) nebude trvat dlouho. Amíci dostanou “cez držku” a bude konec války. Avšak nejlepší vítězství je bez války.

cablik
cablik
před 1 rokem

Afghánský politik tajně pro PL: „USA sledují zcela jiný záměr. Cíl je Putin. Jde o Turkmenistán a Tádžikistán. Co dělá NATO, kde je Brusel?” https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/armada-policie/Afghansky-politik-tajne-pro-PL-USA-sleduji-zcela-jiny-zamer-Cil-je-Putin-Jde-o-Turkmenistan-a-Tadzikistan-Co-dela-NATO-kde-je-Brusel-674894 Okamura: Pokud Afghánci u nás někoho napadnou, zavraždí či znásilní, ponese plnou odpovědnost premiér Babiš https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Okamura-Pokud-Afghanci-u-nas-nekoho-napadnou-zavrazdi-ci-znasilni-ponese-plnou-odpovednost-premier-Babis-674927 Pekarová Adamová zaútočila na Okamuru přes jeho rodinu. Rána! Vše je lež. Toto… Číst vice »

Wiloni
Wiloni
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Pokud jde o ten Afghánistán, tak to bylo původně plánem, jenže jedna věc krutě nevyšla. A to Taliban. Kdo se pozorně dívá, tam uvidí analogii Taliban/ISIL ve střetu trockisté/bolševici. Kdy v případě obou šlo o dosažení dané ideologie státní moci, ovšem v případě bolševiků/talibanu v hranicích vlastního státu, zatímco v případě trockistů/isil zažehnutí “celosvětové” revoluce. To, že… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Wiloni
vvenc
vvenc
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Wiloni

Zdravím, naprostý souhlas s Vaším pohledem! Je signifikantní, že ISIL i Taliban jsou/byli konstrukcemi USA a něco dopadlo, jako vždycky..

cablik
cablik
před 1 rokem

Pane Hample to je stejné jako u nás Parkanová jen zazpívala páníčkům jejich hymnu a to byl celý přínos. Dělej si funkce jako trafiky a  na odbornost nekoukají.