Reminiscence afghánského debaklu – hloupost, pokrytectví, lži a hnus

Avatar
Původní autoři

-vlkp-

 

18.8.2021  KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com/

Jsme doslova zaplavení reakcemi na zhroucení loutkové vlády v Afghanistanu.

Nevím jak vám, ale mne z toho jde jednak hlava kolem! Valí se na nás doslova hora náhlých analýz, komentářů, odsudků, atd. atd. toho, co se od neděle stalo v Kábulu. Nevěřím vlastním očím a uším. A zvedá se mi z toho většinou žaludek!!!

Najednou čtu, že všichni věděli, že se na námi podporovanou afghánskou vládu nešlo spoléhat, že s odchodem US Army ji stejně čekal zánik, jen se nevědělo, že tak rychlý…..

Vedle toho nás různí moralisté doslova bičují srdceryvnými příběhy o tmářské středověké hrůze, co kráčí ruku v ruce s Táliby, o tom jak afghánské ženy směřují do otroctví, jak tálibské právo šaría zavádí barbarské středověké tresty. Aniž by se někdo z těch plaček obtěžoval otázkou – tak proč sakra ti utlačovaní Afghánci nebojovali???

Ta černá (na základě termínu červená) knihovna je střídána příběhy o tom jak selhala konkrétní americká/německá/česká vláda, která nechala své afghánské konfidenty, pardon – spolupracovníky, na pospas vítězům a neodvezla je čas z Afghu před Talibánem.

A do téhle kakofonie, respektive přehlídky hlouposti, pokrytectví, drzosti, lží a hnusu z papalášských a mediálních mluvidel celého západního světa sem tam zazní ještě „hrdinské“ – vždyť afghánská mise splnila svůj cíl – vždyť my jsme tam šli potrestat Al Kajdu, za 11. září, zničit ji dosáhnout toho, že Západ bude před teroristickými útoky bezpečný! Což je pochopitelně gigantický nesmysl!

Takhle argumentují zejména tuzemští psáči, politikáři a generalita. Kdo viděl nedělní speciál ČT 24 k Afghánistánu, ví o čem je řeč. Že takhle blábolí politikáři, potřebující najít nějaké ospravedlnění pro to Waterloo, které zavinili nebo dlouhodobě udržovali v chodu, to ještě chápu. Ale že tuhle písničku zpívá i bývalý náčelník generálního štábu Šedivý, kterého jsem si doposud vážil nebo bývalý velitel sil NATO na kábulském letišti – gen. Dvořák je doopravdy na pováženou! To oba musí dělat stafáž politikářům, co tvrdili, že pod Kábulem se bojuje za Prahu??? Proč?

Že takhle lže americký ministr zahraničí tváří v tvář naprosto ostudnému americkému selhání s tragickým vyústěním stále probíhající tragédie na kábulském letišti, která nevídaným způsobem překonává panické scény ze Saigonu – cituji:

 

„Před 20 lety jsme šli do Afghánistánu s určitým posláním, a tím posláním bylo vypořádat se s těmi, kdo na nás 11. září (2001) zaútočili. Tento úkol jsme splnili,“

Washingtonu se podle Blinkena povedlo zabránit dalším útokům teroristů, které Tálibán ukrývá.

to bych také ještě jakž takž snad pochopil. Ono být ministrem zahraničí v administrativě amerického prezidenta, která je vystavena takovéhle potupě, je doopravdy něčím, co má devastující účinky, proti kterým je osobní bankrot slavným úspěchem. Devastuje to osobnost se vším všudy.

Ale proč něco takového opakuje kdokoliv z Česka, kdo navíc není zodpovědný za žádné politické rozhodnutí, spojené s Afghem!!! Proč kvůli takové blamáži opravdu dějinného rozměru dává v sázku svou reputaci???

Co za zoufalce je Bliinken zač, ukazují jeho další slova:

„Toto není Saigon,“ prohlásil Blinken v televizi CNN s odkazem na odchod amerických vojsk ze Saigonu v roce 1975 na konci vietnamské války, ve které Američané utrpěli porážku. Jejich úprk tehdy zachytili fotografové a slavné snímky, na kterých evakuovaní nastupují do posledního vrtulníku na střeše ambasády, tehdy obletěly celý svět.

To není Saigon? Opravdu ne, Kábul je mnohem horší a větší potupa!!! Protože ten útěk z roku 1975 se týkal sice nikoliv malého, ale ve srovnání s hororem kábulského letiště v podstatě nepatrného počtu jak amerických, tak jiných diplomatů a jejich domácích přisluhovačů. V Afghánistánu jde o obrovskou katastrofu jiné dimenze. Když Talibán bez odporu vtrhnul do hlavního města, prakticky všechny západní ambasády pracovaly. Když ne v plném, tak více než dostatečném obsazení. Nikdo včas neevakuoval dokonce ani rodinné příslušníky diplomatů! Natož místní kolaboranty. Tohle Saigon z větší části minulo. Tam se vítězství Vietkongu a Severního Vietnamu viditelně, po tzv. vietnamizaci války rýsovalo řadu let. Pamětníci vědí, že tu Nixon vyhlásil v roce 1969, prakticky začal realizovat o tři roky později, zpečetil Pařížskými dohodami /1973/ a Saigon padl „až“ o další dva roky později.

Afghánistán se zhroutil ještě tehdy, když v zemi zůstali američtí vojáci!!!! Před datem definitivního odchodu, dohodnutého s Talibánem!!!! Aniž by kdokoliv hnul brvou!!!!

Když proskočily před třemi roky první zprávy o kontaktech mezi Trumpovými lidmi a Talibánem, s tím, že začala jednání, četli jste na Kose ten den toto:

 

Takže se ptám znovu – co vlastně děláme v Afghánistánu? Opravdu bojujeme a potlačujeme ten mezinárodní terorismus? Nebo tam Česká armád a uvízla ve faktické pasti a aktuálním smyslem celé operace už je jen zabránit evidentní porážce a hledá se nějaká další vietnamizace další války?

Tu první pamatuji osobně – s tou přišel Nixon, když chtěl vyvázat americké jednotky z nekonečného konfliktu ve Vietnamu. Když se tak stalo, Jižní Vietnam se zhroutil….

Zeman by si měl uvědomit, že nějaký trochu účinný boj proti terorismu vypadá úplně jinak.

Tedy kromě jiného, protože šlo o druhý díl fundamentální analýzy afghánského konfliktu.

V březnu 2020 se Kosa, po uzavření dohody v Dauhá mezi Trumpovými USA a Talibánem, k „vietnamizaci“ vrátila. Takto:

 

Jeden ze zakladatelů hnutí Tálibán, mulla Abdul Ghání Baradar, jenž zastupoval hnutí v Dauhá, hovořil telefonicky s prezidentem Spojených států, který rozhovor charakterizoval jako „dlouhý“ a „dobrý“.

„Mé vztahy s mullou jsou velmi dobré. Chtějí ukončit násilí,“ uvedl Trump v úterý, tedy už po obnovení povstaleckých útoků proti afghánským vládním silám.

Nějaký problém? Ti dva si poklábosili a smlouva, jak vidno platí dál! Inu vietnamizace jako vyšitá! Už jsem o ní psal minule.

Talibán v podstatě jen testuje, co všechno mu projde. Nebude toho málo! Kábulská vláda má od US pouze právo souhlasu a to ještě kdo ví jestli.

Do úplného stažení Američanů zbývá dlouhých 14 měsíců. Talibové je nepochybně využijí k tmu, že budou útočit proti vládní armádě a policii ve stále vyšší míře. Aby si tyhle silové složky loutkového režimu uvědomily, že se staly nahými v trní a že jim nikdo nepomůže a jsou bez budoucnosti. Aby soustavně podlamovali morálku jejich příslušníků. Když Američané ve stahován budou pokračovat? Tak celá afghánská vládní struktura roztaje rychleji, než příslovečná sněhová koule v pekle. A až budou pryč, tak Talibán ovládne Afghánistán rychle a brutálně.

Mimochodem onen mulla Abdul Ghání Baradar, s kterým měl Trump ty dobré vztahy, je ten, kdo řídí Talibán a je novou hlavou země!!!!

Dnes, jak už jste četli v úvodu, se politáři všech potrefených zemích a ještě více všemožní i s tvrzeními, že zhroucení zkorumpovaného kábulského režimu bylo nevyhnutelné a že se vlastně ani té rychlosti divit nesmíme! Ptám se, kde se všichni tihle chytrolíni skrývali v době, kdy Kosa přesně predikovala, co nastane?

Asi tam co takový Václav Klaus! On respektive nominálně Institut Václava Klause předevčírem vydal k sesypání kábulského režimu a potupnému útěku z Afghu dlouhé a zásadní prohlášení:

Stanovisko IVK k situaci v Afghánistánu

Netuším, zdali jste ho četli či zaznamenali. Pokud ne, doporučuji. Podepsal bych v něm každé písmenko. Protože s takovými tezemi jako:

 

Afghánská zdrcující porážka západního expanzionismu je jen dalším příkladem v řadě: Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina. To jsou země, kde se Západ snažil bez jakýchkoliv skrupulí vměšovat do jejich vnitřních problémů, aby je nakonec zradil, opustil, nesplnil očekávání, na základě kterých v těchto zemích intervenoval a podporoval tu část společnosti, která se zdála být Západu nakloněna.

Překvapivý konec afgánské války a předání moci Tálibánu bez ohledu na osud dosavadních přátel a spojenců je mementem a varováním pro všechny, kdo se vydávají do rukou mocných, spoléhají na ně a zapomínají se starat o zajištění vlastní bezpečnosti. Dnešní debakl potvrdil, že velmoci nemají přátele, ale pouze zájmy. Neplatí to samozřejmě jen pro Afghánistán.

Vítězství Tálibánu není překvapením, jak se tváří dnešní komentátoři, neboť se k němu schylovalo již celá léta. To, že NATO a USA tento fakt zlehčovaly, je dalším důkazem jejich nepochopení afghánské společnosti. Je důkazem pokrytectví těch, kteří z dvě desetiletí trvající války masivně profitovali a měli na jejím prodlužování zájem bez ohledu na její skutečné výsledky.

I ve světle této zkušenosti si přiznejme, že dnešní Západ nemá oprávnění komukoliv ve světě vnucovat uspořádání společnosti podle svých představ.

Ano, s tím nelze nesouhlasit. Jak říkám, bez váhání bych připojil svůj podpis. Kdyby… ano, kdyby Václav Klaus neseděl celých 10 let v úřadě prezidenta!!! Od roku 2003 do roku 2013. Myslím, že českou vnitřní politiku sleduji dostatečně pečlivě, abych zaznamenal nějaké jeho prezidentské se vymezení minimálně proti české účasti na téhle válce!

Naopak Gůgl mi vyhodil toto:

 

Afghánistán podle českého prezidenta Klause zatím není schopný převzít kontrolu nad svojí bezpečností. Václav Klaus to řekl České televizi před summitem NATO, který dnes začíná v severoamerickém Chicagu. 

Abych jej citoval přesně:

 

„Bylo by falešné, abychom si namlouvali, že afghánská vláda a afghánské ozbrojené síly jsou schopné převzít odpovědnost za Afghánistán. To není možné“.

Prezident si proto myslí, že mise v Afghánistánu bude pokračovat i po roce 2014, na kdy je naplánované úplně stažení aliančních sil.

To nemluvím o tom, že když Miloš Zeman jako premiér na sklonku roku 2001 rozhodl o odeslání prvního českého vojenského kontingentu, čímž reagoval na žádost NATO, Klaus jako předseda sněmovny a Zemanův smluvně opoziční partner, ani neceknul!

Pro mne je nynější stanovisko Klause/IVK vrcholem pokrytectví, ba hnusu. Za všechny ostatní, co v podstatě do konce minulého týdne souhlasili s intervencí pod Hindukůš a dělali z ní dokonce věc národní cti, pod heslem – CO BY TOMU ŘEKLI SPOJENCI?????

Dnes od téhle neblahé mise dávají všichni ruce pryč! Tedy s výjimkou stále méně početné množiny těch, co tvrdí, že svoje poslání splnila, protože Al-Kajda byla rozehnána.

Je zajímavé, že se řeší zejména zcela podružné věci. V zemích, kde je těsně před volbami – typicky Německo a ČR a pak v USA, se politická opozice ukájí a exhibuje především na tom, proč vlády zaspaly s evakuací svého diplomatického personálu a jejich rodin a s odvozem místní kolaborantů. A dělají vlny, aby těch kolaborujících se odtransportovalo co nejvíce.

Tahle témata nyní ovládají stránky novin, zpravodajských webů a televizní obrazovky. Nechce se mi to moc pitvat. Až na jeden fundamentální úhel pohledu.

Ale přeci se s touhle, promiňte – politickou bižuterií, trochu vypořádat musím. Ty pláče kolem chudáků afghánských pomahačů, zanechaných svému osudu – nesdílím. Vím, že to je cynické. Ale jiný pohled je pro mne vadný. Ano, pracovali pro nás. Rozhodli se k tomu ovšem zcela dobrovolně! Tak jako se kdokoliv může u nás stát hasičem, horníkem nebo pyrotechnikem.

Když nastupovali do pracovního poměru pro západní interventy, dobře znali rizika, jimiž vystavují sebe a své rodiny. Že pro část svých soukmenovců jsou prostě zrádci. Jenže oni se rozhodli, že rizika z toho vyplývající, jsou výrazně menší než benefity s touto prací spojené. Šli za naprosto místně nadstandardním příjmem, za pocitem, že jsou na straně vítězů, že jim a jejich rodinám se podaří přesídlit regulérně na Západ! Zkrátka vzali na sebe rizika. Nikoliv z touhy zavést ve své zemi demokracii, nýbrž proto, že se jim naskytla příležitost patřit k nové afghánské elitě. A v řadě případů i navázat se bezprostředně na západní penězovody. Nejpozději minulou neděli zjistili, že jejich sázka, po dlouhé době výher a dalších profitů – zbankrotovala.

Nepamatuji válku. Ale sovětskou okupaci ano. A vím, jak jsme se dívali na místní normalizátory a jiné přisluhovače Brežněva a spol. A to jsme v civilizované střední Evropě. Oni dnes všemožně naším světem oplakávaní afghánští spolupracovníci dostávali za své služby zaplaceno. A dobře. A nyní jako se kvůli nim má hroutit svět? Nepamatuji se, že by se něco takového v našich zeměpisných šířkách odehrávalo, když se službě či práci zahyne hasič, policista, voják, havíř, řidič dálkového kamionu, strojvůdce, atd. atd. Jsou snad afghánští tzv. tlumočníci něco víc? Oni si svůj osud vybrali sami. A za svou práci dostali zaplaceno. Dobře zaplaceno! Předpokládám, že ti chytřejší už dávno a dávno stejně z Afghu odešli. Protože si dostatečně včas uvědomili, k čemu to u nich spěje.

Ale jak říkám – ve Spojených státech a v zemích, kde probíhá předvolební kampaň je z jejich odsunu a chaosu při transportu diplomatů s rodinami obrovské a neskonale cyničtější téma než moje úvaha o tom, že oni „tlumočníci“ si svůj osud vybrali dobrovolně sami a za riziko spojené se svou prací dostali dobře zaplaceno.

Jsem už politikáři všeho druhu a národností dostatečně vyškolen, abych pokládal za jisté, že je nějací Afghánci zhola nic nezajímají! Že jde prostě jen o snahu na jejich zádech, či chcete-li – mrtvolách, získat politické body oproti současným držitelům moci! Totéž platí pro odsun diplomatů! Žádný z těch, co dnes vše plamenně kritizují, by to nezvládl lépe. Tím si jsme naprosto jistý!

V Americe poražený Trump a jeho republikáni ze zhroucení Kábulu udělali klacek na Bidena. Kdybyste si rozklikli link, který dávám k telefonátu mully Abdula Gháního Baradara s Trumpem -viz výše, tak byste zjistili, že následoval po tom, co navzdory smlouvě z Dauhá Talibán zaútočil na americké vojáky! Smlouva nesmlouva. A Trump má nyní tu drzost tvrdit, že tristně Biden selhal. Protože se nedržel Trumpem zanechaného plánu. Ačkoliv hlavním mottem toho slavného, leč chymérického plánu, bylo stažení Američanů už do konce května!

Stejné je to s německou/českou a kdo ví jakou jinou opozicí. Ta se nyní vozí na tom, že vláda trestuhodně spala, reagovala až čtvrt hodiny po dvanácté a vůbec ničemu nerozumí. A proto by jí to voliči u uren měli spočítat!

Ano, vlády trestuhodně zaspaly. Ve srovnání s Kosou. Ze všech zemí, co jich v Aghu vojensky Američanům přicmrndávalo, jen pár z nich osvědčilo elementární soudnost a stáhlo svoje vojáky dávno před 16. srpnem 2021 a jsou tak mimo tuto historickou porážku NATO. Nevím to přesně, ale někde v hlavě mám, že se to týkalo Dánska a Španělska, Ale pravou ruku bych na to nevsadil. Ale pár osvícených států se našlo.

A vlastně ani nejde o to, kterých pár zemí disponuje vládami, co preferují zdravý rozum. Je zajímavé, že nikdo si neklade tu úplně zásadní otázku – co je příčinou toho, že všechny členské státy NATO a pár nečlenských Talibán nachytal s dokonale staženými kalhotami?

No ono to je vlastně jinak! On si leckdo tento dotaz položil. Ale všichni se bojí na něj odpovědět!!! Nejvíce si dovolila kancléřka Merkelová, když na otázku, jak mohla její vláda tak trestuhodně zanedbat svoje povinnosti ohledně odsunu německých státních příslušníků a kolaborantů, odpověděla: jsme na tom jako ostatní, to se stalo všem.

Podobně troufalejší novináři řeší, jak je možné, že tak trestuhodně selhaly zpravodajské služby. Zejména ty americké. Že nedokázaly identifikovat, jak prohnilý je afghánský režim a jak malou podporou ve veřejnosti disponuje!

Ta odpověď je při tom na všechny vyřčené a nezodpovězené otázky až primitivně jednoduchá – co by tomu řekli spojenci!!!!

To neplatí jen pro Českou republiku! Afghánistán tvrdě zdokumentoval, že tuhle mantru vyznávají všechny členské země NATO! A že přesná verze věty co by tomu řekli spojenci!!!!, v reálu zní CO BY TOMU ŘEKL AMERICKÝ SPOJENEC !!!!
Nikdo, až na opravdu pár výjimek si netroufl stáhnout svoje vojáky z Afghu dříve, než Američané. I přesto, že velící důstojníci jednotlivých národních kontingentů nepochybně správně četli situaci na bojišti. Jsem si jistý i tím, že řada zpravodajských služeb zejména britských, německých, francouzských, určitě disponovala dostatkem kvalitních informací o tom, co a jak v Afghánistánu. Ale nikdo si netroufl jim věřit, když Američané vyznávali jiný pohled!!!!

A pokud jde o stahování diplomatického personálu, tak v Německu je velký skandál momentálně z toho, že tamní německé zastoupení o evakuaci žádalo už řadu měsíců, leč nikdo tyto žádosti nebral na vědomí!!!!!

Proč?

No protože co by tomu řekl spojenec?????
Státy NATO prostě zcela rezignovaly na svoji vlastní afghánskou politiku a plně se podřídily Washingtonu. Vojensky, zpravodajsky, situačně! Zkrátka zcela dobrovolně se dostaly do role hostů na hostině pořádané britskou královnou!

Tam prý platí dvě železná pravidla

-nikdo nesmí začít jíst nebo se posadit ke stolu, dokud tak tak neučiní královna

 

-nikdo nesmí jíst dále nebo zůstat sedět u stolu, když tak učiní královna

Všichni dělali jen to, co Američané, všichni mysleli jen to, co Američané! Nikdo si netroufl uplatnit sebemenší samostatnost v konání a vyhodnocování situace! Jen proboha žádný vlastní rozum nebo iniciativa! Myslet za všechny členy NATO může jen Washington. Získávat a vyhodnocovat informace opět může jen Washington. A protože ten zůstal mimo realitu a v pásmu fikcí, iluzí a svých přání, vše dopadlo v Afghánistánu, jak jsme toho přímo svědky.

Zatímco u nás a v převážné části západního světa tuhle fatální chybu většinou nikdo neřeší, sem tam se v evropském kontextu přeci jen najde politik, který si troufne nesměle konstatovat, kde je problém a že král by mohl býti nahý.

Nejvíce jsou tyhle věty slyšet z Německa. O kancléřce Merkelové už byla řeč. Její plánovaný nástupce Armin Laschett řekl v pondělí v Berlíně po zasedání předsednictva CDU: ——-„Toto je největší debakl, který NATO od svého vzniku utrpělo, a je to změna epochy, které nás čeká“.—

Jeho kolega, šéf bavorské CSU Markus Söder ještě v neděli požadoval okamžité svolání vrcholných orgánů NATO a projednání afghánského selhání. Cituji:

 

Je nutné, aby Američané konzultovali se svými evropskými spojenci. Hlavním viníkem situace je svévolné stažení amerických jednotek. Bundeswehr v zemi nemohl zůstat sám, pokud USA odešly.

Nyní je vrcholně žádoucí spustit sadu jednání. Nikoli jen na úrovni Evropské unie, ale především jednání uvnitř NATO. Musí dojít k nouzovému zasedání!

Zdaleka nejostřeji se vyjádřil Norbert Röttgen, Laschettův protikandidát při volbě nástupce Angely Merkelové a předseda zahraničního výboru Bundestagu. Ten přímo napadl Spojené státy a předhodil jim naprosto amatérské jednání, uvažování a rozhodování, bez jakékoliv konzultace se spojenci! Dále prohlásil, že jde o velké historické selhání Západu, s tím, že nyní ponese dlouhodobé hluboké důsledky tohoto selhání. Že ztratil důvěryhodnost. A to v obrovském měřítku. Spojenci podle něj chybu ještě umocnili tím, že jednostranná americká rozhodnutí okamžitě a bez námitek akceptovali.

Něco, co je v evropském kontextu nevídané! O tom, že by si něco takového dovolili čeští žvátorové typu Babiš nebo Fiala ani nemluvě. Ti nejspíš intervenci v Afghu podporují ještě teď..

Zmínění němečtí politici trefili přesně na komoru afghánského problému a afghánské agonie. Středobodem je slepá víra ve Spojené státy, jejich politiku, jejich znalosti a v samém závěru se vše přeměnilo v porážku nevídaného rozsahu. Jen kvůli tomu, že se ve „společnosti rovných“ nikdo neodváží myslet sám vlastní hlavou, natož aby si troufl definovat nějaký vlastní zájem a důsledně za ním šel. To se ve „společnosti rovných“ nenosí a dost možná ani nesmí. Protože když královna nesedí a nejí, nesmí jíst nikdo! Co by tomu řekl spojenec????


Dodatek:

Ještě jsem ani nezredigoval tenhle text a už píši dodatek. Musím.

ČTK právě vydala Zemanův koment afghánského debaklu. Platí u něj totéž, co stojí u toho Klausova výše! Podepsal bych každé každičké slovo. Nebo skoro každé. Protože Zeman opět zdůrazňuje, jak ON by byl v Afghu válčil dál, jak to do očí říkal na zasedáních NATO Trumpovi , tak Bidenovi! Asi z invalidního vozíku ví , jak Talibán porazit! On jediný na celém světě! Ale to není důležité. Cituji:

 

„Podle mého názoru odchodem z Afghánistánu Američané ztratili prestiž světového lídra a samo NATO teď vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence,“

„Jestliže zde NATO selhalo, mělo by to vést i k přehodnocení našich obranných výdajů a k většímu důrazu na obranu národní,“ poznamenal. Uvedl, že české obranné výdaje byly dosud motivovány spíše požadavky Severoatlantické aliance. A tyto požadavky jsou zase motivovány přáním zahraničních zbrojařských firem, tak si myslím, že naše zbrojní výdaje by se nyní, když investovat do NATO je tak trochu vyhazováním peněz, měly soustředit na národní obranu, na národní akvizice,“ řekl. „Jinými slovy důraz na národní armádu a národní stát by byl přirozeným důsledkem selhání NATO v Afghánistánu.“


Zeman dnes řekl, že podporoval misi v Afghánistánu a v Sahelu.

„Dokud tyto mise existovaly, podporoval jsem i zvyšování našeho obranného rozpočtu na ta mystická dvě procenta HDP, a jestliže se situace změnila, logicky se změnil i můj postoj,“

K tomu v podstatě nelze nic dodat. Nemá to totiž chybu!

Až na jednu trivialitu – on nás do toho afghánského bezedného bahna zatáhl. On byl první, který slepě uvěřil americkému leadershipu ve světě obecně a v Afghánistánu speciálně. Přiznává se sám k tomu, že on by na téhle beznadějné misi setrval dál. A klackem futroval do Afghánců naše, či jeho hodnoty. To už je dokonale jedno!!! Aniž by nám sdělil, jak dlouho by v Afghánistánu chtěl být a jak by zařídil konečné vítězství. Ovšem nevylučuji, že to prozradil Svědkům Milošovým a ti to dokonale utajují před námi, Nehodnými toho velkého tajemství.

Takže když všechno u Zemana sečtu, mám to s ním jako u Klause – napsal to fajnově, jen v jeho podání jde opět o neskutečné pokrytectví a drzost!

Mám svědomí čisté, nejsem generálem po boji, který vydává skvělá stanoviska až když je vše prohráno! Jako Zeman nebo Klaus a spousta dalších.

O Afghu Kosa píše dlouho. A pořád drží stejnou linku. V prvním článku v jejím archivu na tohle téma, který vyšel 16.července 2014!!!!, stojí také toto:

 

Měl jsem osobně pro afghánskou misi docela dlouho pochopení. Věřím na smrtelné nebezpečí naší civilizace pocházející od islamistických fanatických militantů. S těmi se opravdu nedá vyjednávat. Tady je to jasné, buď naše nebo jejich civilizace. A my sami jsme je v Afghánistánu na souboj vyzvali. Nic proti tomu. oni narušují hodnoty našeho světa každý den a každou hodinu v roce.

Základní poučka pro každou válku však zní zcela jasně – jestliže sáhneš po zbrani, nemáš jinou volbu než vyhrát. A tahle základní strategická podmínka , od samého začátku nebyla naplňována. Západ prostě nebyl ochoten přinést míru obětí , nutnou k celkovému vítězství. Vést válku tak, aby zvítězil. Chtěl technologickou válku počítačových her, bez obětí. Ale to v Hindukůši neplatí. Stejně jako sázka na tamní politiky. Nebo odhodlání Afghánců, že západní demokracii nadřadí nad svoje náboženství a kmenovou příslušnost. Přidejme si k tomu více či méně skrytou podporu islamistům od všech možných prozápadních islámských spojenců Saudy počínajíc a Pákistánem konče. Takže celá operace, která má, tuším, nanejvýš nepatřičný název Trvalá svoboda, nutně musí skončit celkovým fiaskem. Nikoli svobodou Afghánců a už vůbec ne trvalou. Je zcela zřejmé, že naše hodnoty jim nic neříkají a naopak , že je považují a těžce dekadentní a pro sebe nepřijatelné. Jediné, co je zajímá, pokud zrovna ne jak aliančním vojákům podříznout krk, jsou západní peníze.

S polovičatým přístupem k vedení vojenských operací, nechutím platit za výhru krví a proti vůli těch, kvůli kterým se prý válčí, se naprosto nic nedá vyhrát!

Opakuji – tohle Kosa vydala 16.července 2014!!!! V době kdy se o vojenské operaci ANTO nikdo z politiků, novinářů, analytiků a podobných neodvážil ani ve snu pochybovat!

Neuvádím to proto, abych si vytahoval triko. Nýbrž kvůli tomu, abych doložil, že selský rozum a trocha logiky, při absenci politického fandovství a demagogie vedou ke správným závěrům dlouho a dlouho předem!

Protože Afghánistán to je přehlídka přesně opačného postoje – západní hlouposti, pokrytectví, lži a hnusu. V podání politických a společenských elit. Bez ohledu, ať bereme úroveň národní či nadnárodní! Jakou budoucnost má civilizace, postavená na takovýchhle základech? Asi jako liberálně demokratický Afghánistán!
– – –

Dodatek ze středečního poledne:

Německý Bild dnes vydal chronografii, ve které rozebírá ne/činnost spolkové vlády a dalších institucí tváří v tvář hroutícímu se Afghánistánu. Je to velmi interesantní čtení!

Der unwürdige Streit um das Versagen von Kabul

Němčináři si ho jistě vychutnají. Prostě bez požehnání Američanů nikdo nic nerozhodl.

Ale úplně nejlibovější kousek je ze 13. srpna!

Především ta část, kde Bild cituje z utajené zprávy rozvědky BND ohledně vývoje situace v Afghánistánu a eventuálního převzetí moci Talibánem:

Překlad:

Převzetí Kábulu Talibánem před 11.zářím je nepravděpodobné! Talibán momentálně nemá zájem na opanování Kábulu!!!

Tohle dodala BND své vládě v okamžiku, kdy už do pádu afghánské metropole zbývaly jen hodiny!!!

Prostě Američané nedodali situační zprávu. Tak se Němci ani nepodívali z oken, natož aby začali přemýšlet, co z nich vlastně vidí. Co by tomu řekl spojenec???


Další doplněk:

Server ntv.de pak Bild ještě dále doplňuje o další detail:

Pracovníci BND v červnu vyslovili prognózu, že převzetí moci Talibánem bude ještě dlouho trvat. Na utajeném jednání s poslanci Bundestagu sdělili, že sic nemá být počítáno s vítězstvím Talibánu, ale nejdříve za 18 až 24 měsíců…..

Rolničky, rolničky kdopak vám dal hlas? Kašpárek z BND maličký nebo děda Mráz???? Čekám, kdy se konečně provalí, že za všechno může Putin, Rusko, GRU a Čuk a Gek.

Doplněk ze středečního odpoledne:

V základním textu dnešního článku upozorňuji na vyjádření Miloše Zemana k afghánskému debaklu.

Konstatoval jsem, že bych podepsal každé jeho slovo ohledně selhání NATO a závěrů, které z toho prezident vyvodil, kdyby… ale to bych se opakoval a mrhal vaší trpělivostí.

Jenže opozice okamžitě nastartovala a požaduje aby – viz článek Seznamu.cz

Babiš by se měl proti Zemanově kritice NATO ohradit, žádá opozice

Moc pěkné čtení!!!!

Dám z něj jen headliny:

Šéf STAN Vít Rakušan o nezbytnosti existence NATO nemá žádné pochyby. Připomněl, že Severoatlantická aliance je obraná struktura, která zajišťuje bezpečnost Evropy a Severní Ameriky už desítky let.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je odchod z Afghánistánu chyba, která oslabuje bezpečnost Evropy. Ani on ale nesouhlasí s útokem prezidenta na Severoatlantickou alianci.

Šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou prezidentova slova nepřekvapila, opět se podle ní potvrdilo, že prezident hájí ruské zájmy.

Beru na vědomí, že podle těchle NATO v Afghu v podstatě obstálo a tak nějak jsme tam vyhráli, obětované životy a vyhozené dva biliony dolarů se nám vyplatily, atd. atd. Jen samá pozitiva a sociální jistoty, řečeno s klasikem!

Je nesmírně interesantní, že nikdo z těch tří moudřeců se ani slůvkem nezmínil a stanovisku Václava Klause, který v podstatě řekl totéž, co Zeman!!! Inu Fiala statečný!! A ti zbylí jak by smet!

V Německu už se vede velmi ostrá diskuse o slepé poslušnosti vůči Spojeným státům. V Česku zjevně mnohým ještě nedoklaplo vo co doopravdy v Afghu go!!!!

Ať zavolají do Bílého baráku. Okamžitě. Snad jim to nějaký podvrátný, který by asi tak jejich telefon zvedl – objasní!!!

Netrpělivě čekám na Babišův koment Zemanovy prostořekosti!
Tohle si fakt užívám!!!!