Retro: Češi jsou poraženým národem, na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

“Společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, přímo škodí” – napsal světoznámý francouzský ekonom. Thomas Piketty.

Thomas Piketty
Thomas Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce data z Eurostatu i z jiných renomovaných zdrojů a došel k jednoznačným závěrům. Nyní varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí. Článek publikoval uznávaný ekonom Piketty už v lednu, nyní nicméně v Česku jeho překlad začal obíhat po sociálních sítích.

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly. Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě. Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), patří jim čtvrtina“ napsal v lednu letošního roku na svůj blog známý francouzský ekonom Thomas Piketty, který se zabývá otázkami příjmové nerovnosti. Jako nejvíce poražený stát z tohoto srovnání vychází jednoznačně Česká republika, což dokládá i přiložený graf.

Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evropských dotacích.

Podle oficiálních statistik Eurostatu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP.

“V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu „vrátilo“ 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let.

Roční minus dosahuje 241 miliard korun. V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP,” jak uvedla analytička Lenka Zlámalová v březnu na serveru Echo24.cz v článku ,,Z Česka se stal krmelec Evropy”, kde rovněž označuje Česko za ,,nejvíce poražený stát”, pokud jde o poměr přílivu eurodotací a odlivu dividend.

„Evropa bude muset překonat mnohé výzvy. Tou hlavní je obecný přesun celého světa směrem k příjmové nerovnosti. Evropa své občany neuklidní vysvětlením, že jsou na tom lépe než ve Spojených státech nebo v Brazílii. Nerovnost roste ve všech zemích a je podpořena fiskální soutěživostí, která odměňuje ty nejmobilnější. Evropa jen přikládá pod kotel. Nebezpečí kulturního izolacionismu a hledání obětního beránka může být s úspěchem odvráceno pouze tehdy, pokud dokážeme dělnické třídě a mladším generacím nabídnout skutečné strategie ke snížení nerovnosti a k investování do budoucnosti,“ píše dále Piketty.

“Samozřejmě, jeden by mohl rozumně namítnout, že západní investice umožnily nárůst produktivity předmětných ekonomik, a tím pádem na tom vydělali všichni. Ale východoevropští lídři nikdy neopomenou příležitost připomenout, že investoři zneužívají své dominantní pozice k tomu, aby udrželi mzdy na nízké úrovni a ponechali si přehnané marže,“ domnívá se Piketty.

 

Zdroj: Thomas Piketty – bloga autoraParlamentníListy (vyšlo 23.7.2018)

5 14 hlasy
Hodnocení článku
20 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

Každá demokracie něco stojí. Někdy životy desítek tisíc domorodců nebo stovky miliard.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem

Co krom buzerace,ničení českého potravinového trhu,nucené placení desátků jako za kolaboranta knížete Václava a neoprávněné cpaní lemplů z palmy do Evropy máme jako Češi z fašoEU?!!!
ANI TO KULOVÝY N-ÓNO NE!

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel
anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Joooo,výhrůžky fašoEU jsou velmi podovné výhrůžkám fašistů po Antentátu na Heydricha….fašoEU-Unter…nsch!

cablik
cablik
před 1 rokem
cablik
cablik
před 1 rokem

Pirátský podvod. To zle skončí. Profesor o Česku za pár let 

Konzervativci tak mohou nanejvýš doufat v dosažení kompromisu v podobě pokračování vlády hnutí ANO, čímž získají určitý čas pro opětovnou konsolidaci, vypracování nosného programu a získání podpory napříč všemi společenskými vrstvami.

 https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Piratsky-podvod-To-zle-skonci-Profesor-o-Cesku-za-par-let-675143

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Víte, co mne překvapilo ? Podpraporčík Michal Koudelka, šéf a náčelník BIS, Bezpečnostní informační služby, veřejně komentuje skoro vše, přednedávnem se nechal jedním svým kamarádem z ODS dokonce jmenovat ” brigádním generálem Jihočeského kraje.” Logicky jsem tedy očekával, že nějak okomentuje včerejší kolo 1. české fotbalové ligy. A ono nic. Nevíte, není nemocen ?

maxim
maxim
před 1 rokem

Před sto lety, kdy se Československo osamostatnilo z Rakouska -Uherska a bylo stále jeho krmelcem, tak tento hospodářský problém řešil náš stát Zákonem o podnicích č.12/1920 Sb. (tzv. Nostrifikačním zákonem) .. Z Wikipedie : Nostrifikační zákon (plným názvem Zákon o podnicích, které mají sídlo mimo území československého státu; zákon č. 12/1920 Sb. je zákon, jímž Československá republika… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Obávám se, že pořád na tom nejsme ještě tak špatně, aby nemohlo být hůř. Jsou tu sice politické subjekty, které tu situaci vnímají a chtějí něco řešit. Tedy alespoň slovně. Ale nedostanou většinovou podporu, aby to mohli realizovat. Lze použít a využít docela dost námětů, zákonů, platných v jiných zemích EU, na ochranu… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

To máte pravdu a zvací dopis by rádi poslali kdyby se dostali k moci slouhové západu. Po volbách opět žádné změny nečekám.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem cablik
basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

jb prave to o cem pises )pajcovat) Evropu je ta nejvetsi pitomost pod sluncem. Podivej se kam vas, (a bohuzel i mne ted) pajcovani lepsi Evropy privedlo v 89, proste byli jste ci vasi predci nepoucitelni. Vstan od pocitace, a projdi se treba po Prikopech a uvidis jak nase spolecnost nabyva “na barevnosti”, ….ale nic – brzy,… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Tos mě trochu nepochopil basosi. Já mám na mysli to, že si jednotlivé státy EU umí ochránit své hospodářské!!! zájmy, nejrůznějšími předpisy a nám to, údajně, nedovolí. Poláci, jako jedni z mála východo evropských zemí si vybojovali alespoň něco, a evidentně nechtějí moc ohýbat hřbet. To naši jsou jiní borci. O tom je podstata… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Ale pochopi, ovsem ta ochrana evropy zacala uz davno, kdy prave ty hovnostatecky ze strachu? pred — no ale ted nevim pred kym, ale oficialne to bylo EHS nebo BENELUX (uz se mi to plete) kde se prave tyto prdsatecky semkly dohromady aby mozna? celili Nemecku, ackoliv Adenauer nebyl expansionista… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Náš národ reagoval rychle po roce 1948 ,ale v roce 1989 nějak zamrzl na 30let a v dohledu není vidět změna.

Plebej
Plebej
před 1 rokem

Těžko si představit, že by západní vlastníci svých zdejších investic jen tak připustili, aby jim ta česká slípka, co jim přičinlivě snáší zlatá vejce, vyklouzla z ruky. Piketty nám tím posílá hned dvě špatné zprávy, a sice tu o tom, že jim snášíme, a tu druhou, abychom tím pádem rychle zapomněli na odchod z EU.… Číst vice »

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Ta druhá neznamená abychom rychle zapomněli na odchod z Protektorátu, ale naopak abychom udělali možné i nemožné pro trhnutí se od něj!

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Milan

Milane!, přál bych totéž, ale! Domnívám se, že nelze ztotožňovat zahr. vlastníky zdejších podniků, z nichž jim plynou pohádkové zisky, a byrokraticko-politický aparát EU, která vykonává (obsluhuje) politické zájmy silných finančních a průmyslových korporací, povětšinou nadnárodních. Pokud bychom i hypoteticky odstoupili ze členství v EU, co by se stalo ve sféře vlastnických vztahů? K tomu, abychom… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Milan

… jo, a ještě jedno. Sám se domnívám, že je nutno vycházet z reality, jak je, a programově (a trpělivě) ji měnit. Příkladem by snad mohl být postoj prezidenta Zemana, který dlouhodobě razí koncepci mnoha-vektorové zahraniční spolupráce, aniž by bylo “bezhlavě” bořeno to, co bylo ve vztahu k západním trhům dosaženo. A proto se domnívám, že… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

nevim, mne v mem veku muzou byt moreplavci z Afriky a levanty u prdele, ale jde o vas, tedy o etnickych Cesis. V tom je prave problem, zustanete li v EU tak mozna ekonomicky prezijete, ale ne etnicky, moreplavci se mnozi jak lumikove, ci kralici. takze mate na vybranou odnarodnenou prosperitou nebo vetsi bidu (ne o moc) ale zachovani… Číst vice »