Ve Vídni se bojuje za Prahu

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Ivan David
 FB

V Rakousku se otevřeně rozhořel spor mezi kancléřem Sebastianem Kurzem (ÖVP) a prezidentem Rakouské republiky Alexanderem van der Bellenem (Zelení). Rakouský spolkový prezident vyzval u příležitosti zahájení Evropského fóra v Alpbachu k přijetí Afghánců.

Měly by to prý být především ženy a dívky, které pracovaly pro EU nebo jednotlivé členské země. Spolkový prezident věří, že „EU a její členské státy mají právní, morální a politickou povinnost poskytnout ochranu těm, kteří jsou nuceni opustit svou zemi.“ Van der Bellen v diskusi po svém projevu přiznal, že Rakousko – jak argumentoval kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) – v posledních letech skutečně přijalo velké množství uprchlíků z Afghánistánu. Ale jeho pointa je: „To je nyní irelevantní. Přijetí 100, 500 nebo 1 000 rodin by bylo samozřejmě technicky možné. S ohledem na údajné problémy s integrací, které Kurz nastínil, prezident také zdůraznil, že drtivá většina Afghánců v zemi se chová dobře. Nebyl by si tedy prý tak jistý, že Rakousko už žádné uprchlíky nepřijme.“, napsal web ORF.

Web Vienna.at k tomu píše: „Odmítnutí požadavku spolkového prezidenta ze strany tyrkysové (lidovecké) poloviny vlády přišlo rychle. Přijetím 44 000 Afghánců v minulé uprchlické vlně vykonalo Rakousko mnohem více než většina ostatních zemí, uvedla v písemném prohlášení pro agenturu APA ministryně pro EU a ochranu ústavy Karoline Edtstadlerová (ÖVP). “Je také fakt, že čelíme zásadním problémům a výzvám, zejména pokud jde o integraci Afghánců. To je další důvod, proč jsme proti dodatečnému, dobrovolnému přijímání nebo distribuci dalších kontingentů.”, uvedla ministryně.

Van der Bellen našel podporu u řecké prezidentky Kateřiny Sakellaropoulou. EU by prý měla slyšet zoufalé hlasy z Afghánistánu. Hodnoty žen je třeba bránit. Ale v úvodních projevech na zmiňovaném fóru také zaznělo, že Evropa musí jednou být dostatečně silná, aby nebyla v krizích, jako je ta v Afghánistánu, neustále (nejen vojensky) závislá na USA.

Ano, hodnoty žen je třeba bránit, proto tvoří většinu uprchlíků muži, kteří své ženy, sestry a matky nechávají napospas osudu. Tito muži budou rozhodně tím lépe dbát na práva žen evropských… Zdá se, že v rakouských Zelených je silně zakořeněná myšlenka, že je třeba chránit afghánské ženy. Nic proti tomu. Jejich muži, synové, otcové a bratři ale podle legislativy EU mají samozřejmě právo přijet za nimi. Jak lze takto dosáhnout ochrany žen, to je záhadou. Nemluvě o tom, že nově příchozí prchají před Tálibánem, dosavadní zřejmě před Američany a vojsky NATO. Jak se budou navzájem snášet, je celkem jasné – přenesou kompletní afghánskou válku do Evropy.

Nejen prezident Van der Bellen, i primátor Vídně Michael Ludwig (SPÖ) chce přijmout afghánské uprchlíky. Oba tak následují výzvu předsedkyně Evropské komise Uršuly von der Leyenové a oběma pánům mnozí diskutující pod články ve Vienna.at hojně doporučují, aby si uprchlíky vzali k sobě domů. V případě prezidenta do Hofburgu, v případě starosty Vídně do jeho „zahradního domu ve Florisdorfu“. Stejně tak vyjadřují diskutující téměř unisono názor, že celou afghánskou krizi spískali Američané, tak ať si ji „vyžerou“. Mnozí také připomínají kriminalitu Afghánců, kteří již v Rakousku jsou, naposledy smrt 13leté Leonie ve Vídni.

Zdá se, že Rakušané mají Willkommenspolitik plné zuby. Kdo stojí za prezidentem a kdo za premiérem, by se mohlo prokázat v případném referendu, které je zakotveno v rakouské Ústavě, pokud by k tomuto institutu kancléř Kurz sáhl.

Vláda, kterou tvoří lidovci a Zelení, je afghánskou krizí rozštěpena asi nejvíce od svého vzniku v roce 2019. Zelení jsou pod silným tlakem médií i vlastních členů, že podléhají „tvrdé linii“ lidovců. Lidovci mohou ze své linie těžko ustoupit, v zádech totiž mají rakouské Svobodné, kteří by tuto agendu rádi kompletně převzali. Může dojít i na pád vlády a následnou vládu úřednickou, kterou by jmenoval prezident a která by mohla udělat to, co chce on. Předčasné volby by pak už na přijetí uprchlíků těžko mohly něco změnit. Ale třeba se nestane nic, Kurz a jeho ministr vnitra Nehammer zůstanou neoblomní a Rakousko odolá stejně jako Maďarsko a Polsko, které jsou asi nejrozhodnější. Tím ochrání i nás. Protože my ani nemáme koho postavit na hranice, jako to udělali Rakušané a už i Poláci, jejichž „nemilosrdně tvrdé zacházení s uprchlíky“ kritizuje včerejší WELT.

4 15 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 2 lety

Pan Kurz má naprostou pravdu a ještě že máme Maďary a Poláky kteří nás chrání také. Zatím Babiš dělá co slíbil ani migranta do republiky.

jara
jara
před 2 lety

Všichni ti mladí afghánští muži jsou jen zbaběllé plundry. Jediné, kde se blýsknou je v tom, že i svoji ženu mají za míň než slepici v kurníku. Zde projevují svou nadřazenost nad ženami, svůj machismus, ale aby vzali flintu /v Afghu je jich poměrně dost/ a šli bojovat proti tomu, kdo je údajně vyhání… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Kdybychom měli Orbána nebo Kurze,ale Blbiš mluví jeden den tak a po pokecu na koberečku ohne hřbet a otočí se jako správná korouhvička po větru fašoEU a amioupantů!

MON
MON
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

Přesně tak, já mu říkám pan ANO/NE

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety

Ani práva žen se nesmí probojovávat bodáky mužů. V tom je tragédie USA a jejich pojetí demokracie. Mimochodem lidská práva byla vždy zástupná jiným zájmům. Tyto zájmy jsou příčinou všech emigrací. vrátit moc OSN nebo ji zrušit jako bezzubou civilizační složku humanizace světového společenství. Je třeba ubrat moc politikům, přidat světovému společenství… Číst vice »

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Jo, nevoleni a nezodpovedni sociologove by meli mit vic moci?! No to je napad.

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Paní Věro, sociologie je vědní obor, na kterém jsou závislí i politici. Asi jste mi neporozuměla. Nedávám ji moc politickou, jen žádám veřejnou debatu v médiích o směru naší i světové společnosti. V takové debatě máme my dole větší šanci se prosadit a donutit politiky nás respektovat. Vaši averzi proti některým “sociologům” chápu, také manipulují veřejností,… Číst vice »

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Jasne, debata je potreba, ale ne tzv. odborniku. Pekne si to pri kovidu podelali, ti odbornici, a prosustrovana reputace se tak hned nespravi.

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Paní Věro, jakou debatu byste si přála? Není snad i jejich debata nad kovidem demokracií a můžete si vybrat? Nebo raději přiznat pravdu jedné straně a např. uzákonit očkování?

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Pane Miroslave, prala bych si debatu vsech lidi, co jsou ochotni a schopni mluvit bez osobnich utoku. Proc preferovat nejake pochybne odborniky?

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Vidím paní Věro, že jste neústupná, já také. Jsou debaty, celospolečenské, kde každý hlas má cenu, jako jsou volby, tedy otázky rodiny, národa, státu ap. K jiným potřebujete znát názor odborníků a z nich si vybrat “košili”.Já nedisponuji žádnou vědeckou ani jinou vyšší odborností, proto si zachovávám aspoň přirozenou výši IQ, která mi… Číst vice »

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Podivejte se, co sam rikate. Kazdy hlas ma cenu. Presne tak. Nevylucuji hlas odborniku, ale ani tyto hlasy nepovysuji nad hlasy obycenych lidi. Ja si cenim nejvic zdravy selsky rozum. Ale ani blby z diskuze nevylucuji… nekdy blb da tu nejlepsi otazku, protoze nemusi maskoval, ze je blb.

vera
vera
před 2 lety

Milanku, jsem zpet. Hod cislo. Budu cekat do zitra do poledne.

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Vítám Tě, Věruško!

Normálně, v ČR, je to 773 526 937, s mezinárodní předvolbou +420 773 526 937, a z USA, jak jsem vyčetl na wiki, by to mělo být 011 420 773 526 937. Blbnu, žejo.
Tak zatím.

tomaskova
tomaskova
před 2 lety

Kéž bychom měli stejně zásadového premiéra, jako rakušáci. Nevím, kam ta naše lidumilnost povede.

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  tomaskova

No to je právě ono. Komu jsou volení zástupci zodpovědní a povinováni.Jenže ona ani ta odvolatelnost politiků není všelék?JAk dokážete že zrovna vy jste jej volili a nelíbí se vám že se zpronevěřil svému programu?Ono to chce více občanské angažovanosti ale je to příliš nereálné.

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Chce to obrovskou hormadu hnoje, a velkou defenestraci.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Hnůj bude padat při defenestraci a tudíž není třeba ho pod okna dovážet.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Já bych tu hromadu radikálně zmenšil.
Ona dlažba má někdy větší efekt.
Obrazně.

vera
vera
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Haha. Voni by tam mohli zapomenout par vidli.

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera

Jo. Pod voknama a zapíchlý násadou do země – dlažba by byla vedle na hromadě pro strejdu Příhodu.

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Nereálné? Hm… Tak porovnejte situaci Ruska v Jelcinově době a nyní. Přišlo by vám v éře rozvratu a rozkrádání Ruska reálné to, čeho jsme už dvě dekády očitými svědky? I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem, praví prastaré moudro. Takže jde o to, mít odvahu vykročit a ten první krok učinit. Putin ji měl. A vykročil. A my? My… Číst vice »

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

Nejsem Milane tak pesimistický, Zeman naznačuje a je na nás koho vyhodíme z kola ven.