Expert na případ Francetti: Praha zavírá vyhlídky na zlepšení vztahů s Ruskem

Česká republika učinila nový krok ve vztazích s Ruskem, když na základě ukrajinského zatykače zadržela ruského občana Alexandra Franchettiho. Možnosti Ruska, jak mu pomoci, jsou omezené.

Zdroj:  PravdaRu, překlad Zvědavec, Ljuba Lulko , na snímku Alexandr Frančetti v své pražské posilovně

Účastník Krymského jara zadržen v Praze

Ruský občan Alexander Franchetti byl v neděli 12. září na základě zatykače vydaného Ukrajinou zadržen na pražském letišti.

“Na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou byl na letišti zadržen občan Ruské federace,” potvrdil mluvčí policie Ondřej Moravčík.

Česká policie však odmítla poskytnout další informace o zadrženém muži.

Informaci potvrdil i mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Nikolaj Brjakin. Velvyslanectví již vyslalo konzulárního úředníka, který zadrženému poskytne veškerou potřebnou pomoc. Velvyslanectví je rovněž v kontaktu s rodinou Franchettiových, uvedl Bryakin.

V roce 2019 zveřejnil irozhlas.cz podrobný popis Francettiho činnosti během “krymského jara”, který vychází z jeho vlastního vyprávění na internetu.

Cílem naší skupiny bylo zabránit různým skupinám v pronikání na území Sevastopolu. Rozdělili jsme si oblast na oblasti, kde se stále pohybovaly hlídky, a to jak pohyblivé, tak stacionární. Monitorovali jsme okolí, pohyb vozidel, neobvyklá vozidla, hledali úkryty,” řekl Franchetti a zdůraznil, že všechny údaje byly předány ruskému námořnímu velení.

Český list uvedl, že Rus má v České republice povolení k pobytu od roku 2000, a upozornil, že Francettiho sledují bezpečnostní služby a jeho případem se “zabývá” ministerstvo vnitra.

Pokud se ukáže, že cizinec s platným povolením k pobytu ohrožuje bezpečnost České republiky, budou využity všechny zákonné prostředky k zajištění bezpečnosti českých občanů. Mezi tyto prostředky patří například možnost odebrat takové osobě povolení k pobytu,” uvedl zástupce ministerstva.

O dva roky později byl ruský občan zatčen na základě ukrajinského zatykače.

 

Česká republika nejedná samostatně

Jak pro Pravdu.ru uvedl vedoucí vědecký pracovník Centra evropských studií Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů (IMEMO) Ruské akademie věd Vladimir Olenčenko, Francetti není na českém území novou tváří, tj. žil zde a užíval všech výhod. A skutečnost, že se s ním nyní takto zachází, ukazuje, že české úřady jednají “ne podle svého scénáře a ne podle svého plánu”.

Podle experta takové kroky uzavírají pražské vyhlídky na zlepšení rusko-českých vztahů, ačkoli se Česká republika v poslední době vyslovila pro jejich normalizaci.

A to vyvolává nedůvěru v české úřady, protože je těžké předvídat jejich kroky,” řekl Vladimir Olenčenko.

Expert je přesvědčen, že ruská strana vyvodí závěry.

Mluvíme o ruském občanovi. Z ruské strany bude samozřejmě učiněno vše pro to, aby nebyla porušena jeho práva,” řekl expert pro Pravda.ru.

 

Diplomatická ochrana a pomoc právníka

Dmitrij Labin, profesor katedry mezinárodního práva Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), v komentáři pro Pravda.Ru poznamenal, že z právního hlediska Ruská federace v tomto případě “nemá mnoho možností a prostředků, jak bojovat za svého občana”.

Jsou omezeny na diplomatické prostředky a případně na pomoc při najímání právníků.

Každý občan je zodpovědný za svůj osud a musí se postarat o svou ochranu, ale stát by rozhodně neměl své občany v těžké situaci opouštět. Nicméně jeho možnosti jsou poměrně omezené. V historii se vyskytly případy, kdy stát, který vzal svého občana pod diplomatickou ochranu, vyzval jiný stát, aby uvedl své chování do souladu s mezinárodním právem všemi dostupnými mírovými prostředky řešení sporů,” řekl Dzmitrij Labin.

Zdůraznil, že je možné pomoci před vydáním na Ukrajinu, protože jde o vydání osoby podezřelé ze spáchání trestného činu v cizí zemi, a toto řízení se obvykle provádí prostřednictvím místního soudu a také trvá delší dobu.

I v této fázi je samozřejmě žádoucí, aby ruská diplomatická mise a konzulát poskytly veškerou možnou právní podporu s cílem prokázat, že neexistují důvody pro obvinění a vydání. Český soud již zváží všechny předložené argumenty a důvody a rozhodne o předání či nepředání,” uvedl pro Pravdu.ru Dzmitry Labin.

Krym uvedl, že ruští obyvatelé mohou být unášeni do zahraničí za příspěvky na sociálních sítích na podporu ruského Krymu. Takto komentoval zadržení ruského občana v Praze vedoucí pracovní skupiny pro mezinárodněprávní otázky při stálém zastoupení Krymu Alexandr Molochov.

4.3 12 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
basos
basos
před 1 rokem

Pred chvilkou mi volal Putin, ze kvuliva nasi vlade place, a place, a aj i Angelka ho utesovala v jeho hori, a mimo toho uz proplakal vsecky snuptychly, takze mu nejake musim sehnat, takze prosim kdo mate nejaky suchy, nemusi byt cisty, hlavne suchy, tak se prihlaste

Lubez
Lubez
před 1 rokem

Tohle jde za socanama a Al Hamaidem spolu s ANO a Babišem.
Al Hamaida a jeho předsudečná nenávist která nemá v našem právním systému oporu ale je prosazovaná.
Babišova dvojí tvář.
Konec obchodní činnosti i diplomacie.
Čo bolo to bolo, terazky sme fašisti.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Blbiš je potomek z Greténa,jinak si jeho chování a servilnost k fašoEU a amiokupantovi neLZE vysvětlit!

cablik
cablik
před 1 rokem

Podle mě odpoví Rusko na tuhle špinavost a České kapitalisty to bude bolet. Jistí rádoby občané tu vyřvávají že patří na západ ty spolupracují s jistou mocností.

ladi
ladi
před 1 rokem

Smutné je,že Moskva se opět ukáže jako bezzubá. Nedávno dalo Česko azyl ruskému občanu Ginsburgovi,který zpronevěřil několik miliard rublů při stavbě kosmodromu a Moskva na něho vydala zatykač.Česká,vlezdoprdelistická republika ignorovala zatykač, Moskva ani nepípla. Je v tomto slabá a bezzubá.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  ladi

Rus NEzapomíná,to mi věřte!

Karol
Karol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

přesně tak ,

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  ladi

Odpověď Rusů není prezentována za Vrbětice byly vyřazeny České výrobky a nahrazeny jiným zbožím to bude kapitalisty bolet a to na ně platí.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem

kULHÁNEK je stejná havlo3,14ča,jako Petříček!
A Rus si pamatuje,nenechme se mýlit!