Jablka v krámě došla a byla za 90. Okamura věděl, že štve novináře. Tak přidal

“Kdybychom byli soběstační v základních potravinách, které lze pěstovat na území České republiky, bude nám tady mnohem lépe ,” řekl Okamura

Avatar
Anonymní autor

Zdroj: ParlamentníListy

„Ještě v devadesátých letech jsme byli potravinově soběstačnou zemí v základních potravinách, které lze pěstovat na území České republiky. Projížděl jsem teď s Radimem Fialou celý den Olomouckým krajem. Na lánech úrodné půdy jsou buď kvůli Evropské unii postavené solární elektrárny, nebo kvůli EU je tam řepka. Kam jsme se to dostali. My to chceme změnit. Na úrodnou půdu chceme vrátit zpátky brambory, mrkev, petržel. Chceme mít naše kvalitní maso, a ne nějaké šunty,“ konstatoval na Českém jarmarku pořádaném SPD v Pardubicích předseda tohoto hnutí Tomio Okamura.

Klobása za dvacku, pivo za patnáct. Na velmi příznivé ceny narazili návštěvníci Českého jarmarku pořádaného SPD v neděli odpoledne v Pardubicích. Kromě potravin zde byl i jeden stánek s knihami. Historickými. V nabídce byly tři tituly a zcela zdarma. A zájemce mohl získat i podpis autora, který byl přítomen. Jaroslav Bašta, disident, bývalý ministr v Zemanově vládě, náměstek na Ministerstvu zahraničí, velvyslanec na Ukrajině a v Rusku, ale také archeolog, spisovatel a publicista, je jedničkou SPD v Pardubickém kraji. „Dejte mi jednu knížku. Snad bude lepší než ta Babišova,“ požádal jeden z návštěvníků jarmarku, který je sympatizantem SPD. „Líbí se mi, že hájí naše české zájmy, brání nás před migranty a Bruselem,“ objasnil důvody svých voličských preferencí.

SPD nic nenakupuje, nic nedotuje a nic neprodává

Jarmark byl otevřen hodinu po poledni, oficiální část začala o hodinu později a zahájil ji místopředseda hnutí Radim Fiala, který vysvětlil, jak to s tím jarmarkem je.

„Mnoho novinářů se nás ptá, proč to děláme dohromady s jarmarkem. Kolik nás to stojí, kolik do toho dáváme peněz. A proč to dotujeme. Odpověď pro všechny je jedna. SPD nic nenakupuje, nic nedotuje a nic neprodává,“ vysvětlil.

„Rozhodli jsme se, že podpoříme české zemědělce, oni za námi do Poslanecké sněmovny přišli a řekli, pomozte nám něco udělat, protože české výrobky českých zemědělců, potravinářů mizí z českého trhu a jsou nahrazovány výrobky ze Západu či výrobky ze třetích zemí. Jde pouze o zisk. Nemá s tím nic společného Česko, zemědělství, krajina a příroda,“ upozornil.

„My ale tyto věci akcentujeme. Řekli jsme, že budeme propagovat hnutí SPD, řekneme vám, jaký je náš program. Zemědělci a potravináři tady budou ukazovat svoje výrobky, můžete si je koupit. Prodávají je za ceny, které po nich většinou chtějí velkoobchodníci, supermarkety. To znamená, že oni mají stejnou marži jako by to prodali velkým nadnárodním korporacím. Oni nic netratí a my s nimi nemáme finančně nic společného. SPD nic nenakupuje, nedotuje a neprodává,“ objasnil.

„Takže si nakupte, myslím, že budete mile překvapeni kvalitou tohoto českého zboží. Nás spojuje pouze to, že jsme Češi, chceme pomoci českému zemědělství. Samozřejmě to má velký vliv na českou krajinu a přírodu. Pořád slyšíme, že je sucho, ale viděli jste někde na poli jeteloviny, víceleté pícniny, které drží vodu? Ne. Na polích je přece jenom kukuřice, řepka a solární panely. Když naprší, tak to zase rychle odteče. Z těch polí do řek a pak pryč. Jak máme vodu udržet, když zemědělství nefunguje, jak by mělo. S krajinou jsou to spojené nádoby. Musíme se jak o zemědělství, tak o krajinu starat. My podporujeme české zemědělce a české výrobky,“ zdůraznil Fiala.

Připomněl, že jediné, na co mají jako SPD na těchto jarmarcích vliv, je pivo. „Nechali jsme si v pivovaru Nová Paka udělat speciální edici piva, které se jmenuje espéďácký speciál. Můžete si ho dát, prodáváme ho za 15 korun. Mně to pivo moc chutná a je dobré. Dál tu máme klobásy, které si můžete od prodejců zakoupit za 20 korun. A já se vždycky těším, když jedu na jarmarky, na tu pikantní,“ prozradil Radim Fiala.

Posléze zazněla ve videoklipu hymna SPD, kterou nazpíval Petr Kolář a podle Tomia Okamury je to vlastně zhudebněný program SPD:

„Ať už je co nejmíň zrad a ztrát, ať naše země mohou zrát. Českou vlajku nedat za jinou, přát jí nad rodnou krajinou, svobodně, radostně vlát. Za lidi férově hrát, chránit svůj národ, svůj stát. Ať kvetou pouta rodinná, ať víme, co se skrývá v dějinách a svárům už sbohem můžem dát. Společně procházet životem v hojnosti, vykročit ke štěstí, k cíli jít s radostí. A srdce do toho dát. Celé srdce do toho dát,“ zní v textu písně.

Ukázali jsme, že lze mít kvalitní české potraviny za dostupné ceny

Po hymně vystoupil s dlouhým projevem předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Ten přítomným prozradil, že jeho hnutí už nedovolí žádný lockdown a chce návrat k normálnímu životu. Také je pro uznávání protilátek. Na akci se ostatně podepisovaly dvě petice – jedna proti zavedení eura v České republice a druhá právě za uznávání protilátek proti covidu. Jsou také proti opatřením ve školách, proti nímž podali správní žalobu. O očkování a protilátkách Okamura uvedl: „Jsou nás statisíce, co nejsou očkováni a mají protilátky. Nemáme nic proti očkování. Jen říkáme, ať je to … (celou reportáž najdete ZDE)

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 2 lety

Byla jsem na jarmarku v sobotu v Hradci a mohu potvrdit, že potraviny byly za slušné ceny, ale neviděla jsem, že by se o ně přítomní nějak zvláště drali. Přišli podpořit SPD, to byla ta hlavní věc.

cablik
cablik
před 2 lety

Tak správně mluví SPD co tu můžeme vypěstovat to by jsme měli dělat. Jinak západní sluhové chtějí prodat Budvar.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Joooo,kde že loňské sněhy jsou????Komunisti nebyli červený ani rudý,byli proti těm,co nás zaprodali fašoEU a amiokupantům ZLATÝ!!!!