Jaroslav Bašta: Komici u moci

Dvacetiletá válka v Afganistánu skončila způsobem, který plně potvrdil tezi George Friedmana, že NATO je špatná aliance ve špatný čas, a čeká ji zásadní změna, neboť musí být nahrazena nějakým novým uskupením, které bude více odpovídat změněné situaci.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Zdroj: PrvníZprávy

Prorocky dodal, že to přijde po hluboké krizi. Naivně jsem se domníval, že čas na sebereflexi přišel právě teď. Ukrajinský prezident Vladimír Zelenský mě vyvedl z omylu, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Po své návštěvě ve Spojených státech a dlouho odkládaném rozhovoru s prezidentem Joe Bidenem všechny překvapil hned třemi významnými prohlášeními. Jsou vzájemně logicky spojené, Ukrajinu označil za předsunutou pevnost (forpost) Západu, která má chránit Evropu před ruskou agresí. Proto se jeho země musí v krátké době stát členem Severoatlantické aliance. Její armáda a speciální jednotky již jsou na to připraveny. Pokud se tak nestane, Evropská unie i Aliance utrpí vážné ztráty a čeká je postupné oslabení až marginalizace.

Vzápětí všem explicitně vysvětlil, co bude vstup Ukrajiny do NATO pro Alianci (a vlastně celou Evropu) znamenat: velká válka Ukrajiny s Ruskou federací a Běloruskem je nevyhnutelná. Začne kvůli hluboké propasti, kterou vytvořilo agresivní počínání Kremlu mezi Rusy a Ukrajinci. Situace již došla tak daleko, že jiné řešení než plnohodnotná totální válka neexistuje. Samozřejmě dodal, že vojenská konfrontace se stane osudovou chybou Ruska.

Tento týden jsem si povídal s jedním svým kamarádem o politice, a on mě překvapil jedním postřehem – stále častěji ve volbách vítězí komici. Považuje to za jeden ze symptomů krize demokracie. Snad jde o znamení doby a doklad degenerace Západu. Počínaje Ronaldem Reaganem se v politice začali docela výrazně prosazovat herci (třeba Arnold Schwarzenegger). Původně tací, kteří hráli hrdiny až superhrdiny. Čas však oponou trhl, a v naší době stále častěji ve volbách vítězí buď komici jako Vladimír Zelenský nebo komediální šoumeni jako Donald Trump. Duch času je tak silný, že občas dokáží pobavit voliče ti, kdo se tváří seriózně. Například vystoupení   Joe Bidena či našeho pana premiéra Babiše svým kouzlem nechtěného překonávají i nejhumornější komediální skeče.

Situace bohužel připomíná události staré více než osmdesát let, na které geniálně reagovali Jan Werich a Jiří Voskovec ve hře Kat blázen a král. „Dnes už lid nepozná, koho se má bát a komu se smát“. A co se Vladimíra Zelenského týče, na toho lze vstáhnout závěrečné sloky písničky: „Prohlásil se za krále, za blázna, za kata, takže vznikla situace značně napjatá“… Pokračování zní – „vylíhnul se nový tvor, blázen diktátor“.


Také se obávám, že současný politický trend „komici u moci“ není žádná sranda.

5 1 hlasovat
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
basos
basos
před 2 lety

neni to komentar k panu Bastovi, “coural” jsem pred chvili po webu, kde jsem nasel nazor pirata Bartose jak ozivit ceskou ekononomiku 200 000 roboty, ….cituji Bartosova prispevku v  Parlamentnich listech.“Bartoš.Naším cílem je, aby v Česku bylo dvě stě tisíc robotů Jejich cílem je udělat z Česka evropskou technologickou velmoc. „Přechod na tento průmysl bude… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 2 lety

Ukrajinu přece nikdo nebere vážně, každý z ní má srandu.

cablik
cablik
před 2 lety

Jenomže tenhle komediant to může Evropě zavařit a brát ho do NATO a EU je sebevražedná politika.

Vendol
Vendol
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Pane, Ukrajinu nikdo nikdy do EU a NATO nevezme. Evropští lídři jsou sice jelita, ale je jim jasné, že by toho Ukrajina hned využila k rozpoutání války s Ruskem. A Evropa – a ani Amerika – do války s Ruskem jít nechtějí. Určitě ne kvůli legračním ukrajinským tragikomikům.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vendol

Pane tak mě řekněte proč nacistický režim podporují proč je nezmáčknou a nevykopnou banderovce od moci. Dokonce je zvou na oficiální návštěvy USA jsou stejní náckové jako oni.