Otevřený dopis prezidenta republiky primátorovi hl. m. Prahy

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v úterý dne 7. září 2021 otevřený dopis primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi.

Pražský Hrad
Pražský Hrad

Zdroj: Prezident republiky

Vážený pane primátore,

v politice se řídím několika zásadami, mezi které patří i určitá míra shovívavosti vůči politickým nováčkům. Doba hájení nicméně uplynula a já již nehodlám skrývat rozčarování nad Vašimi přešlapy.

Když jste před časem varoval před údajně plánovaným kácením stromu v Jelením příkopu Pražského hradu, načež se ukázalo, že žádný takový strom neexistuje a že jste si společně s týmem Vašich sedmi mediálních poradců spletl Jelení příkop s Jelení ulicí nacházející se na zcela jiném místě, přijal jsem tuto skutečnost s pozdvihnutým obočím, ale zároveň s jistým pochopením. Již v té době jsem se ale podivoval nad tím, že coby pražský primátor máte čas na podobné aktivity. Vaši předchůdci se v období jara a léta věnovali především a výhradně koordinaci oprav dopravní infrastruktury, protože každý dobrý starosta či primátor ví, že právě to je období vhodné pro opravy silnic, chodníků či tratí.

Nijak nesnižuji seznam Vašich politických úspěchů z období jara a léta roku 2021, mezi které soudě dle Vašich mediálních výstupů patří například vyjednání slevy na vstupné v Muzeu vidlí či nabídka bezplatných výpůjček růžových sdílených kol. Přesto Vás nyní jako hlava státu, které náleží dbát o dobro všech obyvatel naší země, vyzývám k okamžité nápravě dramatické situace v pražské dopravě a vyvození patřičných důsledků z pochybení, které v české komunální politice nemá obdoby.

Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním.

Vaše představa řidičů automobilů jako někoho, kdo tento způsob dopravy využívá kvůli vlastnímu pohodlí, je zcela nemístná. Automobil slouží především těm lidem, kteří jej využívají k dopravě do zaměstnání, přepravě zboží, objemných nákupů, transportu dětí do škol či k vyšetřením v nemocnici. Přestože systém MHD je v Praze již z dřívějších dob poměrně kvalitní, ne vždy a všem vychází využití hromadné dopravy jako ta nejvýhodnější varianta, ať už z hlediska času či nyní po zdražení jízdného i z hlediska finančního. Především ale není úlohou nás politiků hodnotit a nařizovat, jakým způsobem se mají lidé přepravovat. Primátor zastupuje zájmy všech Pražanů, tedy i těch, kteří z jakéhokoli důvodu preferují osobní přepravu. Nehledě na fakt, že současná dopravní situace je tak kritická, že v konečném důsledku zasahuje i Vámi propagovanou MHD – například v ulici Zenklova, kde kvůli okolním uzavírkám stojí jak auta, tak tramvaje, či nově v ulici Veselská, kde pro změnu stojí autobusy dopravující do Prahy lidi z širokého okolí.

To, že opravy silnic jsou zcela nekoordinované, chaotické a nedomyšlené, způsobuje dennodenně komplikace statisícům obyvatel. Vyzývám Vás tímto k několika okamžitým krokům:

1. Pokorná omluva všem lidem, kterých se Vaše selhání v současné době dotýká,

2. Sjednání okamžité nápravy ve formě nařízení rekoordinace oprav infrastruktury, ve které se vezme ohled na zajištění objízdných tras,

3. Ukončení spolupráce s Vašimi poradci, kteří se na sociálních sítích hrubě a nemístně vysmívají všem stěžovatelům na současnou kritickou situaci,

4. Zvážení vyhlášení stavu nebezpečí, neboť současná dopravní situace je natolik kritická, že ohrožuje mimo jiné práci složek integrovaného záchranného systému,

5. Zvážení rezignace na funkci primátora hlavního města Prahy.

Vaše počínání dovedlo metropoli na pokraj chaosu, za což jste politicky odpovědný. Pane primátore, každá prohra je poloviční vítězství, pokud se z boje poučíte.

S úctou

Ing. Miloš Zeman

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

4.6 14 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
haf
haf
před 2 lety

tak tohle jde, ale v mezinárodní politice bývá Zeman dost vedle, viz příchylnost ke státu Izrael a jeho zločinům vůči Palestincům, nebo to jeho dost slaboduché “u Kábulu se bojuje za Prahu”….bojím se ale, že při příštích volbách prezidenta nebue nikdo lepší k mání.

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  haf

Buď jsem se smazal omylem nebo jsem psal závadně, tak znovu. Zeman se nepodbízí Izraeli ale poukazuje, jak se má chovat suverénní stát. Mít národní armádu, tajné služby a vlastnit pozemky. Víte, že jejich státu patří cca 95% území, které jen pronajímá i vlastním občanům na max. 50 let s opcí, pokud jsou… Číst vice »

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety

Zeman je i vtipný, když “vyzvedl” jeho úspěchy, myslím jediné. Možná primátor pozapomněl, na co se vidle ve středověku používaly.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety

U sebestředného aroganta je jakákoliv sebereflexe vyloučena.

cablik
cablik
před 2 lety

Pár článků o situaci v Praze jsem četl a souhlasím s presidentem. Navíc by prašivce měli poděkovat podnikatelé když je zbavil Čínských a Ruských turistů.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 lety

Pokud ho budou obyvatelé Prahy hodnotit podle toho, kolik pomníků zboural a kolik ulic přejmenoval, vítězství ho v příštích volbách nemine.
Ale třeba se najde pár pražáků, kterým spíš vadí chaos v dopravě, stav ulic, kriminálníci na nádražích či laškování s ukro nácky a a dají mu to “sežrat”… Třeba opravdu takoví existují.

reproduktor
reproduktor
před 2 lety
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

No? Maji co chteli, změnu. Mam ještě v Praze příbuzný a rikam jim, proc tady zijete! Najem 20t. mesicne a kazdy ma dve prace. Praha jiz davno ztratila punc mesta ktete ma bufoucnost. A soucasne vedeni Prahu potápí jsk Titanic. Prezident Zeman napsal dopis tomu hnupovi Hribovi pravdivě, ale ten nema zadnou sebereflexi a nevidi… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Když byla minulý rok v běhu pseudopandemie covidu,mohl ten PYJát opravovat vesele a udělal by dobře.Ovšem to by nesměl mít v palici haldu průvanu smísenou s megadávkou marijány!