Aktuální rozhovor Ivana Davida pro Parlamentní listy

Mnoho voličů nepostřehlo, že jim koalice nabídly líbivé cíle, ale žádné reálné cesty, jak jich dosáhnout. Lid se vždy znovu poučí, aby poučení znovu zapomněl.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Senátní komise pro Ústavu se shodla na tom, že má prezident Miloš Zeman přijít o pravomoci hlavy státu podle článku 66 Ústavy České republiky. Podle Ústřední vojenské nemocnice nyní není Zeman schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Jaký je prosím Váš názor na dění, které se týká prezidenta republiky?

Jsem přesvědčen o tom, že „Ústřední vojenská nemocnice“ není nadána právem se vyjadřovat ke schopnosti prezidenta republiky vykonávat pravomoci. Nevím, že by je někdo zbavil povinné mlčenlivosti a nevím, zda mají právo si sami zvolit kritéria pro rozhodování. Naproti tomu obě komory Parlamentu se podle Ústavy na takovém usnesení shodnout mohou, ačkoli všichni senátoři dohromady získali ve volbách méně hlasů než prezident republiky. Je zřejmé, že by se mohli shodnout, kdykoli se prezident nebude líbit. Kritéria nejsou Ústavou stanovena. Takto čtu formulace v Ústavě. Rozhodnutí Parlamentu sice posuzuje Ústavní soud, s jeho rozhodováním ale máme svoje zkušenosti. Koalice se hrnou k moci, jako by nevěděly, že je v demokracii spojena s odpovědností a nebudou se moci stále odvolávat na chyby předchozí vlády.

V posledních dnech a hodinách pozorujeme dost rychlý sled událostí. Jak to působí na Vás? Je nutné takto spěchat s odebíráním pravomocí?

Jsem teď v Evropském parlamentu ve Štrasburku a nemohu to podrobně sledovat. SPD nebyla v předchozí vládě a nebude v budoucí. Máme možnost situaci komentovat pouzetěch médiích, která nás neignorují. Uvidíme, jak jsou koalice připraveny na vládní odpovědnost a čím „potěší“ občany včetně svých voličů a nevoličů. Bude na koalicích, aby vysvětlily rozhořčeným občanům, že se mají stále lépe. Rychlost útoku se řídí známým pravidlem „do nich, dokud jsou blbí“. Mnozí politici spěchají získat „zásluhy“.

Vyšetřovatelé se budou například zajímat, zda někdo okolí hlavy státu nezfalšoval jeho podpis pod dokumentem svolávajícím schůzi Sněmovny na 8. listopadu nebo prezidentovo jmenování předsedy brněnského krajského soudu. Je to na místě?

Svolání schůze na výročí bitvy na Bílé hoře je typický projev vůle současného prezidenta. Jestliže si však stejné strany nyní zastoupené v trojkoalici vybraly toto datum pro schválení „církevních restitucí“ s vydáváním majetku, které církev nikdy nevlastnila a rozdáváním majetku církvím, které v prvorepublikové pozemkové republiky o nic nepřišly a ani v roce 1948 neexistovaly, tak by se jim toto datum mohlo líbit.

Podle dostupných informací, předpokládáte, že by prezident mohl do dění zásadně zasáhnout před 8. listopadem?

Nevím, zdá se, že „Ústřední vojenská nemocnice“ už k němu nikoho nepustí. Možná snad ombudsmana, který má právo kontrolovat instituce, v nichž je omezována možnost pohybu a kontaktu s okolím v rozporu s vůlí institucializovaných osob.

Lídryně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová napsala, že výzva k rezignaci Vratislava Mynáře je od Andreje Babiše krokem k prezidentské kandidatuře. Myslíte si, že je správné, že premiér žádá odvolání šéfa Kanceláře prezidenta republiky? A i když to odmítá, je případná jeho kandidatura na prezidenta?

Žádat může každý, co chce. Dokonce i premiér. Ale nerozhoduje o tom. Andrej Babiš by mohl být prezidentem, pokud by se dostal do druhého kola voleb, kde by stál proti ještě méně přijatelnému kandidátovi. Vždyť mnoho občanů bylo takto nuceno volit Miloše Zemana, ačkoli ho vůbec neměli rádi. Uvidíme. Proti politicky promiskuitnímu generálu Pavlovi, Patům a Matům bude také možno postavit například nějakého tentokrát bystrého a morálně zachovalého profesora.

Šéfové stran pětikoalice – ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů – ve Sněmovně jednají o poměru křesel v nové vládě, kterou by měl vést předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala. Co předpokládáte v souvislosti s nástupem nové vlády?  

Když jsem se ptal svého srbského kolegy Milana Smiljaniče na politickou situaci v Srbsku, řekl mi, že současná vláda je po dlouhé době první, která není horší než ta předchozí. Podobné hodnocení v České republice nehrozí. Vláda bude tragikomická. Komická svým úsilím a projevy, tragická důsledky svých činů. Ale nemusí to trvat dlouho. Ne, že by je spolu nedržely peníze, ale ani v České republice není trpělivost občanů nekonečná. Oni se poučí. Chtěli změnu a zjistí, že ne každá změna je k lepšímu. Mnoho občanů se jen nechalo naočkovat nenávistí k miliardáři, jako jiní se nechali miliardářem zavázat vděčností, že jim z veřejných zdrojů dal peníze, které měli dostat už dávno. Mnoho voličů nepostřehlo, že jim koalice nabídly líbivé cíle, ale žádné reálné cesty, jak jich dosáhnout. Lid se vždy znovu poučí, aby poučení znovu zapomněl.

Jaké reakce očekávat co se týká Zeleného údělu od nové vlády Spolu a PirSTAN? Část ODS je vůči některým opatřením skeptická. Jak budeme schopní reagovat?

Nové vládě nezbude než souhlasit s krajně škodlivými akcemi v rámci unijního Zeleného údělu. Budou se snažit hujersky dokázat, jak jsou proevropští – totiž prounijní. ODS má sice k Zelenému údělu podle jejich hlasování v Evropském parlamentu ambivalentní postoj, TOP09, KDÚ-ČSL, Piráti a StaN ho ovšem bezvýhradně podporují. Růst cen energií a paliv, škodlivé zásahy do zemědělství atd. se tedy musí přičíst jim.

Jak budeme reagovat? My? Parlamentní listy budou dávat prostor i kritickým hlasům, já budu dále mluvit a psát o tom, jaké jsou skutečné příčiny a důsledky unijní politiky.

Už teď hovoří Vít Rakušan o nutnosti přípravy na předsednictví EU. Co očekávat od našeho předsednictví?

Myslím, že to bude trapas jako minule. Uvidíme, zda opět padne vláda ODS. Vznikla by hezká tradice a další zajímavá příhoda v historii posledních desetiletí. Nejspíše se ale nestane nic zvláštního, a všichni, kteří mohou do „veřejnoprávních“ médií, budou projevovat spokojenost.

Otázky kladla Daniela Čunková

4.5 13 hlasy
Hodnocení článku
34 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
verajelin
verajelin
před 2 měsíci

Dobrý večer. Možná se bude jevit, že můj příspěvek je mimo mísu, ale v diskusi padlo jméno Jourová, EU atd. Já jsem vstup ČR do EU nevolila, hodila jsem do urny lístek s “NE”. https://issuu.com/…_-e …souhrnná a přehledná hrůza o cestě k dokonalé Evropě !!! …a je o čem přemýšlet – co jsme a pro jakou cestu jsme… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 2 měsíci

Zavolala mě žena. Honem pojď Vystrčil je v tv a nějak vyjukaný a s ním ta hnida Růžička . Ano šlo o Zemana. Co je tohle za svoloč to mě hlava nebere. Jim nestačí ani to video a ještě se to ohání rouškama. Babiši omluv se Vondráčkovi a přiznej barvu. Taky máš svůj podíl na odevzdávání pravomocí… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Lubez
Vlada_z_Brna
Vlada_z_Brna
před 2 měsíci

Výborné, slušné (nedá se říct korektní, tohle slovo už má dnes jiný význam), a přitom přesné, výstižné, vtipné.
Dr. David zraje jako víno…

basos
basos
před 2 měsíci

Nasel jsem to na Webu, takze pane Davide je to pravda???? …”Evropská komise nebude čekat na verdikt Soudního dvora Evropské unie a pravděpodobně začne využívat nová pravidla, která podmiňují čerpání z fondů EU dodržováním zásad právního státu, uvedla místopředsedkyně Komise Věra Jourová. Podle Jourové poskytla exekutiva EU členským státům a Evropskému parlamentu podrobnosti… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 2 měsíci

Mám obavu, že prezidenta opravdu ,,léčí Koudelčokem”.

anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Hokarc

Ilja Kotík už nemá důvěru….naštěstí!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci

Nevím, proč ten spěch s odstavením prezidenta. Vláda věcí našich je pevně v rukou EU, tak čeho se bát? K panu Zemanovi: Jíst ovar, jitrnice nebo bůček a zapíjet to při cukrovkovém onemocnění becherovkou, nebolí. Ale když se ta nemoc naštve a rozjede, nic už ji nezastaví a dokáže být hodně krutá a rychlá. Dálší věc, jak to… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Kdy měl prezident naposledy Becherovku?

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  anti Havel

Nevím, vy to víte? No ta jídla co si chtěl objednat do nemocnice rozhodně dietní nebyla…Cukrovka vás nechá léta na pokoji. Tak se žere vše ale když pak udeří. tak oslepuje, trhá nohy ničí ledbviny, játra…

anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Tím,že si dám občas ovar a vinnou klobásu se cukrovka nepodělá.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  anti Havel

No, když myslíte…ale o tom článek není, netřeba v tomto tématu pokračovat.

anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Máte recht Cecílie.

basos
basos
před 2 měsíci

Pan Dvid ma jako obvykle pravdu, ovsem ne uplnou..nevim kdy tento clanek psal, ale chybi mi rozbor pripad (dneska se rika “kauza”) Babis a jeho hnizdo, ktere je vyvolano a bude projednavano, protoze nova vlada s parchantiky prevlecenymi za ministry k tomu svoli, ba bude v tom pripade aktivni….podle mne se jedna o Babisovych presidentskych aspiracich,… Číst vice »

basos
basos
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  basos

…bojich o koryta, ministerskych koryt je malo a svini hodne, takze se to zacne brzy rozlepovat, ci rozkoalicnikovat, plne koryto je atraktivnejsi, nez pul plne….. Vsadil bych na Piraty, a mozna i nejake slusne ODSaky, moc jich tedy neznam, Kalouskovi pohrobnici urcite nebudou rebelovat, uz jen k vuli Posseltovi. Zbyva snad nekdo ze STAnistu..moc o nich… Číst vice »

basos
basos
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  basos

kteri si pokud dostanou jen jedno Minstrkoryto, je jedno jakekoliv ale koryto, si pujdou po krku..mozna ze by se na to dalo sazet… Takze ..muzete se tesit, bude to jizda jako na horske draze, je jen zajimave jak dlouho to vydrzi, a kolik vas/ no i mne to bude stat, a jak nas narod… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 měsíci

„Němci nás budou vysávat, dokud bude z čeho.“ Upřímný Topolánek. I o Putinovi
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nemci-nas-budou-vysavat-dokud-bude-z-ceho-Uprimny-Topolanek-I-o-Putinovi-680846

anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci

Kéž by měl doktor David pravdu a historie jménem “””Pád ODS””” se opakovala!!!!.-)

laskra
laskra
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  anti Havel

Myslím si ,že doktor David vychází z reality. Ten slepenec drží pohromadě vidina koryt.

anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  laskra

Máte pravdu,aneb jak říkali naši moudří předkové….
NIC NETRVÁ VĚČNĚ A VŠEHO DO ČASU!

Lubez
Lubez
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  anti Havel

Bude mít pravdu. O tom jsem přesvědčen.

Tatran
Tatran
před 2 měsíci

Myslím si, že EU spěje ke krachu. Energetickou krizi, tak jak se náhle objevila, už nebude schopný nikdo bez sociálních dopadu zažehnat. Neustálý růst, na němž je založen úspěch kapitalismu pomalu končí a bude nutné nahradit volnou ruku kapitalistického trhu přísnou regulací se všemi důsledky.

Pohoda
Pohoda
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Tatran

Je nutno si položit si otázku, kdo způsobil energetickou krizi, kdo vyvolal kovidové šílenství? To není náhoda, ale účel. EU spěje opravdu ke krachu, ano bude nahrazena Světovládou – přísné regulace lidí, otroctví lidí,… To chcete?

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Pohoda
Tatran
Tatran
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pohoda

Regulace neznamená otroctví, ale naopak. Přece není možné aby se svět řítil do záhuby vydrancováním surovinového bohatství této planety a po nás potopa? To chcete?

cablik
cablik
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Tatran

Nic není náhoda už ten korák a zelený úděl dělají protože nemají zdroje a nehodlají je kupovat od „nepřátel.” Vše co se děje je namířeno proti Rusku a Číně.

Pohoda
Pohoda
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Tatran

Tesla navrhnul a vyvinul elektřinu zdarma pro všechny! Kde je? Kdo tomu brání? Proč to lidi nechtějí? Protože myslí tak, jak jim je předkládáno! Kdo drancuje suroviny, vypaluje lesy, chemikalizuje vodu, pole? Kdo o tom rozhoduje? Pokud si odpovíš, začneš přemýšlet jiným směrem!

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Pohoda
anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pohoda

Kde skočily materiály z hotelu,kde byl Tesla v emerice ubytován,respektive,kolik se jich vrátilo do Srbska v rámci pozůstalosti?

Pohoda
Pohoda
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  anti Havel

Podle informacích, tak za dobu života byl na Teslu nasazen člověk od CIA a důležité dokumenty zabaveny.Málo-kdo ví, že i před Teslou byly podzemní dráhy a v některých kostelích se svítilo a to ne jen svíčkama. Proč nám je historie zamlčována a naopak vkládány nesmysly?

anti Havel
anti Havel
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pohoda

Máme stejný názor na Teslu i na zloděje z emeriky.
Svítilo se nejen v kostelích,ale už v dobách faraónů při stavbách pyramid.

Pohoda
Pohoda
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  anti Havel

Chachach, něco na tom bude…

eFPe
eFPe
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pohoda

To je téma které,opravdu rád čtu a sleduju tyhle prý konspirační teorie, I knihy profesor Zillmera, nebo Zechary Sitchina, mnohé naznačují. A Tesla je další díl skládanky už z moderní doby. Kdyby jste tady uměli dát nějaké odkazy bylo by fajn

basos
basos
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pohoda

Pohodnej,

kdyby nas bylo min, a hlavne tech v Jizni Asii, Indonesii, Africe, a Jizni Americe kde vsude se lide premnozuji jako mysi, tak bys nemusel kecat o drancovani planety.

takze to vezmi jako abecedu hezky od A

Lubez
Lubez
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Tatran

Modlím se abys měl pravdu.