Edvard Beneš se zasloužil o stát

Připadá mi velice vhodné, že socha Edvarda Beneše je před budovou ministerstva zahraničí, protože to byl on, kdo se snažil, vzhledem k  poloze naší republiky, uplatňovat politiku všech azimutů.

Lenka Procházková
Lenka Procházková

Text projevu, který autorka pronesla na Loretánském náměstí  u sochy doktora Edvarda Beneše na “vlastivědné pouti” v předvečer státního svátku.

Po vyhlášení svrchovanosti Československé republiky, v níž byl zaslouženě povolán do funkce ministra zahraničí, se téměř rok účastnil složitých mírových jednání v Paříži, kde zajistil nové hranice státu vůči Německu, Rakousku a Polsku.

Podepsal spojeneckou smlouvu s Francií a později i tzv. Malou dohodu s Jugoslávií a Rumunskem.

Edvard Beneš se podílel na založení Společnosti národů, byl její místopředseda, člen Rady a v roce 1935 předseda. Tehdy prosadil přijetí Sovětského svazu do Společnosti národů. Protože zastával politiku kolektivní bezpečnosti podepsal se Sovětským svazem spojeneckou smlouvu. Podle dobových médií vnímalo Rusko tuto smlouvu jako svůj návrat do Evropy. Beneš však sázel především na závazky Francie, země, kde studoval a jejíž kulturu a historii obdivoval. V témže roce (tedy 1935) byl po abdikaci TGM zvolen za druhého československého prezidenta.

Zatímco T. G. Masaryk byl nazýván prezidentem Osvoboditelem, Edvard Beneš měl přídomek prezident Budovatel. Ale na budování obrany státu už měl jen necelé tři roky. Po Mnichovu a zradě „sladké“ Francie abdikoval a odletěl se svou oddanou a milující ženou do zahraničí, což mu dodnes především nepamětníci a nevzdělanci vyčítají. Měli bychom však spíš obdivovat politické úsilí Edvarda Beneše a jeho rozhodnutí ujmout se vedení druhého zahraničního odboje a obklopit se lidmi schopnými koordinovat i vnitřní odboj. V březnu 1939 po obsazení Čech a Moravy německými okupačními vojsky a odtržení Slovenska zaslal protest vládám světových mocností a v politickém projevu (Z USA) konstatoval, že v Evropě je válka a že celý svět je v nebezpečí, že „bude zničena koncepce lidské mravnosti rozbitím všech vznešených pojmů poctivosti a slušnosti.“

Netroufám si odhadovat jakými slovy by Edvard Beneš hodnotil dnešní stav Evropy a směřování západního světa. Jeho socha tady na Loretánském náměstí pod okny ministerstva zahraničí mnohé provokuje, protože působí jako němá výčitka těm, co v jeho někdejší pracovně předstírají usilovnou práci pro stát. Co je nám platné, že ovládají cizí jazyky, v nichž jsou jim formulovány cizí požadavky, když české slovo vlast jim nic neříká?

4.6 13 hlasy
Hodnocení článku
29 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Vzhledem ke svému věku, jsem prezidenta Budovatele nezažil, zato mám v živé paměti, Václava H., čili prezidenta Likvidátora.

mikkesh
mikkesh
před 2 lety

No jó, paní Procházková, jenomže on ten president Beneš byl také jediný politik v tehdejší Evropě, který nepodal Hitlerovi ruku. Považte jaká hanba. On byl také jediný politik v tehdejší Evropě, který s Hitlerem nepodepsal žádnou smlouvu. Prostě úlet. On byl také jediný politik v tehdejší Evropě, který předpověděl kam vede fašismus.(pro kretény co… Číst vice »

spartak
spartak
před 2 lety

President Beneš byl slušný člověk ,tak jako Masaryk , že západ byl vojensky velmi slabý a na Hitlera neměl , to je snad jasné každému.K tomu fašisti kolaborující jako frantíci,Italové,rumuni,chorvaté atd. kteří bojovali po boku s Hitlerem.Beneš se v roce 1948 zachoval prozíravě, že v roce 1989 znovu zvítězila politika Hitlera je jiná.

orinoko
orinoko
před 2 lety

Nechci dělat chytrého, ale Beneš byl především politický technokrat. Svého druhu ouřada s minimem emocí. Já osobně bych mu přiřkl velké plus za prosazení operace Antropoid, jejíž realizací byl pověřen šéf české tajné služby Moravec. Do té doby jsme my Čížci byli považováni za těžkotonážní kolaboranty, jimž pod Ádou a Heyzlem bylo… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Ori A kdo nas povazoval za tezke kolaboranty…. nebyli to nahodou nasi spojenci, cili jak rikal jeden cesky basnik …..”Sladka Francie ,a Hrdy Albion, prave ty dva zasrane narody ktere nas zasantrocily Nemecke Risi? Zrejme jsi mlady a blby, tva mysl zatemnena post 89 “Dissidenty” tedy novou generaci ktera vzesla po normalizaci ktera… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

,,,,,pokracovani….nefungujjici anglicke samopaly, a zastarala Millsova bomba, – anglicka verse handgranatu, ktery misto do auta spadl pod zadni kolo, a potom, po zabiti jednoho opakuji jednoho SS mana ktery se mimo toho choval k cechum slusne, a dokonce ocenil pracovitost ceskych lidi….. tak bylo zabito 50 pro slavu naseho odboje 50 000 nevinych cechu, a kolem 30… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Znám jednoho, a ten když dopustí … tak i PC vyhřezne. Díky za plastické info o tvém duševním stavu. Netušil jsem, že je možné předvést takový dokonalý duševní sTRIPtýz i bez tyče.

maxim
maxim
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Orinoko, piš k věci a neurážej mého kámoše, nebo dostaneš po tlamě ..

orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

Tak on je tvůj kámoš? No to nezávidím ani jednomu z vás. Já reagoval v duchu jeho dědství, a to má grády. Když k věci, tak věci. Tak vám vyhovoval Áda a Heyzl. Český konzumní prasečák ve prospěch vepřů. S plnou držkou se pak těžce vnímá, že Heyzl chtěl Čechy vylikvidovat, poněmčit, a přemístit do Patagonie. Z toho… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Ori, nebejt tak starej tak ti nakopu prdel, protoze si vymejslis pitomosti, a zrejme ti to v makovici vodnati z perniku. o Adovi kterej dokonce mohl bejt Rakousko Ceskej parchant, toho nemam co co rici, ale je mozne ze je to tvuj pribuznej… Heydrich, jestlipak vis, ze kdyz mu CESKEJ RIDIC zabil jeho vlastni… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

Maxi, dik jsi hodny, ale ten Ori je – no vlastne nevim kolik mu je, ale musi mu bejt pod 50, — jen mlady tak do 40 muzou byt takhle nevedomi, ci blbi, blbi mozna ne, ale lobotomizovani post 69 dissidenty.. oni to uz po 69 ani dissidenti nebyli, byla to… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Naprostý souhlas, Hitler, z počátku podporovaný a zorganizovaný anglosaskými financiéry, se vymkl a chytrou politikou SSSR se na Rusko vrhl později!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

Připadá mi, že prezident Beneš se už narodil politikem. Oproti jiným státníkům byl poměrně nevýrazný. Věřil v uzavřené dohody mezi našim státem a hlavně Západem, který ho nakonec zradil. Měl to těžké. S J.Masarykem se nepřipojil k puči pravicových stran v roce 48. Tím se oba odřízli od svých bývalých přátel. A spolupráce s komunisty byla pro… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Těžko se ovšem podivovat i komunistům samotným, kteří Ed. Beneše vnímali jako představitele té politické koncepce (vlády kapitálu), od které se chtěli odstřihnout, aby se pokusili o vybudování státu založeného na vládě lidu a jeho politické emancipaci (jak mnozí jistě věřili). To, že se jim to nepovedlo, je už jiná kapitola našich dějin.… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

Oleve

podkud je jeste sezenes, (ja je mam ale nepujcuji) tak si precti spisy presidenta Benese, nebo jeho zivotopis nejlepe do 89 roku, potom uz ne

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Kutnaku, Narsocani, Lidovci a snad Agrarnici nas v 48 sami vehnali svym pitomym pucem do naruce komousu, a jeden z duvodu byl prave Mnichov, a prezirave chovani Anglie, ktere i president Benes tak “moc nemusel” nevim proc pises nevyrazny, Benes byl pragmaticky, a jedina jeho chyba v 39 byla ze odjel do Anglie.. No nebyla to chyba ale… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

No nebyla to chyba ale spise.. ” – tam musel, byl jim zavázaný, také kam jinam, do Francie, Itálie??

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Masaryk s Benešem rozbíjeli R-U pro západní financiéry a v jejich režii také fungovali naši legionáři v Rusku, po 1918. Po II. světové se Beneš musel připojit ke Stalinovi, poněvadž to byl Stalin, který jediný garantoval poválečné hranice ČSR!

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  vvenc

venco

pokud sezenes historii Ceskoslovenskych legii v Rusku, psanych samotnymi legionari, treba Kopta, a aj i Gajda, tak si poctes, a uvidis, co se tam delo, a komu vlastne legionari slouzili, a jak Anglospojenci Masaryka, Benese a aj i Stefanika politicky vydirali…..a ver mi ze mozna potom budes mit Anglany tak rad jako ja

cablik
cablik
před 2 lety

Šílenství nabírá na síle a sociální experiment pokračuje. Jak dlouho ještě??
http://svobodnenoviny.eu/silenstvi-nabira-na-sile-a-socialni-experiment-pokracuje-jak-dlouho-jeste/

Dánsko odhalilo náklady na imigraci: 5 miliard dolarů ročně
http://svobodnenoviny.eu/dansko-odhalilo-naklady-na-imigraci-5-miliard-dolaru-rocne/

Učitelé ze školy v Colorado Springs nutí děti lepit si roušky na obličej
http://svobodnenoviny.eu/ucitele-ze-skoly-v-colorado-springs-nuti-deti-lepit-si-rousky-na-oblicej

standa
standa
před 2 lety

Je fajn, že se nezapomíná na prezidenta Beneše. Ano pracoval pro stát. To se o dnešních koalicích nedá tvrdit ani náhodou. Většina lidí pracuje pro zahraniční zaměstnavatele a pro zahraniční politiky – v politice to jsou především koalice. Ty nepracují pro stát, ale proti státu a proto, že se jim líbí být poddaným a nesvobodným… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  standa

Neptá? Protože nechce!

maxim
maxim
před 2 lety

Druhý odboj byl také organizován komunisty z Moskvy, Klémou a spol, Kléma se stal po zásluze předsedou poválečné vlády … Na to by se nemělo zapomínat …

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

A Benešovu londýnskou vládu uznal nejdříve SSSR!

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

….”Druhý odboj byl také organizován komunisty z Moskvy, ””’ To “TAKE” laskave vynech, a nahrad HLAVNE , a nez mi zacnes nadavat do zasranych bolseviku, tak vez ze jsem nikdy v partaji nebyl, byl jsem PTP a divali se na mne jako na obhajce kapitalizmu, …..jen tak pro vysvetleni Anglii a Francouze jsem se naucil nemit rad… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

To by opravdu koukal co se děje kdyby mě to kdysi někdo říkal tak mu neuvěřím v 1 republice aspoň pracovali pro Český stát.