Jaroslav Bašta: Němci nikdy nedělají malé chyby

Po letošních volbách do Spolkového sněmu jsem si vzpomněl na tento bonmot, který se naposledy objevil v roce 2015, po německém otevření Evropské unie nelegální migraci pod heslem „My to zvládneme!“ (Wir schaffen das!).

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Zdroj: PrvníZprávy

Zdá se, že minulou neděli v parlamentních volbách pokračovali dále v sebevražedném trendu započatém nešťastným rozhodnutím Angely Merkelové. Němečtí voliči, snad ve snaze vynahradit si dlouhou éru stabilní vlády své první kancléřky, rozptýlili své hlasy napříč politickým spektrem. Vytvořili jak pro Německo, tak pro Evropskou unii velmi nestabilní situaci pro budoucnost, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Posledních deset let se totiž náš západní soused stal poprvé od II. světové války vedoucí silou v Evropě. Angela Merkelová svým nenápadným, zdánlivě nenásilným a konsenzuálním stylem vládnutí postupně provázela Německo a celou EU všemi krizemi. Její politika se vyznačovala tím, co bývá označováno jako soft power. Předpokladem byla politická stabilita a ekonomická síla Spolkové republiky. Výsledky hlasování, které proběhlo minulou neděli, však mohou ukončit obojí.

Největší obavy totiž vyvolává faktický úspěch radikální strany Zelených. Ta sice dlouho patřila k předpokládaným vítězům voleb, ale v posledních měsících, když občanům došlo, co bude její politika znamenat v každodenním životě země, se propadla až na třetí místo. Zelení přesto dosáhli svého nejlepšího výsledku v historii a mají zajištěno místo ve vládě, ať již ji bude sestavovat kdokoliv. Řekl bych, že jejich vydírací potenciál jim umožní realizovat ve vládě svůj program stejně, jako kdyby volby vyhráli.

Což je špatná zpráva nejen pro Německo a jím řízenou Evropskou unii, ale hlavně pro Českou republiku. A to bez ohledu na to, jak příští týden uspěje v našich parlamentních volbách jejich český klon Pirátská strana a proněmecká koalice SPOLU. V našem západním sousedství totiž vznikne nebezpečné monstrum protichůdných a sebedestruktivních ideologických koncepcí. Budou zároveň prosazovat Green Deal, multikulturalismus, LGBT a islamizaci Evropy, k tomu hnutí Black Lives Matter a politickou korektnost. Výsledkem bude smrtící mix, který negativně zasáhne nejen hospodářství, ale také normální chod společnosti. Začne to likvidací německé energetiky a průmyslu v jejich dnešní podobě.

Volby do Bundestagu přinesly ještě jeden moment, jehož důsledky se mohou projevit až při prosazování výše zmíněné zelené anticivilizační politiky. Alternativa pro Německo (AfD) sice ve spolkovém měřítku ztratila asi 2% hlasů, ale stala se nejvýznamnější politickou silou na východě Německa, obdobně jako CSU v Bavorsku. Někteří komentátoři při pohledu na mapu výsledků voleb konstatovali, že bývalá NDR se vrátila. Zdá se, že zkušenosti s marxismem vyvolaly silnou hladinu protilátek proti zelenému neomarxismu.

Když to shrnu, výsledky německých voleb znamenají nejen pád Spolkové republiky do politické nestability, ale také (minimálně dočasný) konec Německa jako lídra Evropy. Pro Českou republiku nastává velmi složité období, v němž se bude muset vyrovnat s tím, že dosavadní nejdůležitější soused nejprve přestane být předvídatelný, posléze (po prosazení „zelené politiky“) se dokonce může změnit na bezpečnostní, ekonomické a kulturní riziko. Česká republika se proto v zájmu svého přežití musí orientovat na spolupráci se zeměmi střední Evropy jako jediné alternativě odporu vůči zelené dystopii.
 

5 3 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 2 lety

Od pana Bašty je to skutečně výborný postřeh.Němci nedělají malé chyby , ale přímo katastrofální průser , jako bylo napadení Sovětského svazu.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  spartak

Za tu dostali na prdel,ale za tahání kozomrdů do Evropy sklízí chválu a to je kurva rozdíl!

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety

“Vedoucí role”, je jedno zda politická či hospodářská, je vždy nebezpečná. Známe to z minula i současnosti. Ta Ruská politická nás zavedla do průměrnosti, ta německá do montovny na vysoké úrovni. Co je lepší pro sebedůvěru?

Není třeba pracovat na ni!

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

V té ruské bylo víc demokracie,než je 32 let pod hadráku a puči udavače a vlastizrádce Havla!

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

O to se nepřu, jen si vzpomínám na hesla pitomců, kteří kopírovali vše z SSSR, jako jejich potomci z EU!

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Hmm to nemyslíte vážně za socialismu šly vydělat peníze prací na dobrý život což v tomhle lumpen společenství nejde.

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Ano, tehdy byly peníze podloženy prací, dnes kšefty.

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 2 lety

Jako byste pane Bašto zapomenul, jak Merkelová organizovala převrat na Ukrajině, to bylo její mistrovské dílo, pak tam Janukovičovi zagarantovali dohodu s Kličkem a druhý den Janukoviče hned podvedli. Je to pořád ta mentalita těch Mnichovanů, na něčem se dohodnout a druhý den to hned porušit. To Vám, pane Bašto, bude chybět, ta podrazáckost Němců? Vzpomínáte si,… Číst vice »

LadyAnn
LadyAnn
před 2 lety

Zdá se, že s Angelou Merkelovou končí symbolicky zlatá éra evropské prosperity. Probíhající energetická, ekonomická i mezinárodně politická krize může citelně zamíchat kartami dosavadní stability jak v evropském, tak v celosvětovém měřítku. Brexit nebyl samoúčelný, o čemž svědčí nový pakt AUKUS. Země V4 už se taky nedrží moc za ruce (viz polsko-česká turbulence), nemluvě o vpádu… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 2 lety
Odpověď uživateli  LadyAnn

pouhé fráze

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  LadyAnn

Jejich „prosperita” končí jejich dluhy a vyčerpanými zdroji a proto se dějí takové věci vládnoucí boháči usoudili že by nakupováním zdrojů moc nevydělali. Tak se snaží svoji populaci nahnat do středověku doufám že jim to zlomí vaz pryč s liberální holotou.

vvenc
vvenc
před 2 lety

“. pád Spolkové republiky do politické nestability, ale také (minimálně dočasný) konec Německa jako lídra Evropy.” – přece anglosaský svět nemůže dovolit napojení německé technologické zdatnosti na zdrojovou základnu Ruska, to by již nikdo jeho globální zájmy nerespektoval! Udělá a také činí vše pro to, aby tomu tak nebylo.

cablik
cablik
před 2 lety

Ano jedině V4 a případně Rakousko a další státy co by se chtěly přidat zastaví skopčácký fanatismus který je VŽDY zhoubný pro Evropu.