Procenta vyhozená z okna

Pokud by alespoň polovinu z takto propadlých hlasů dostalo např. hnutí SPD, disponovalo by v nové Sněmovně 39 mandáty –  a společně s hnutím ANO pak   většinou 103 mandátů. Mnohé by mohlo být jinak…

Zdroj: První zprávy

Aniž bych si sebeméně chtěl přisvojovat odbornou kompetenci politologů, přece jen si neodpustím krátké vyjádření k výsledkům letošních parlamentních voleb, píše v komentáři Jiří Kobza.

Co z nich plyne na první pohled? V Poslanecké sněmovně získají zřejmě převahu strany tzv. eurooptimistické. A to ať jsou verbálně programově nalevo, či napravo. Spojuje je to, že odezírají ze rtů eurokomisi, nebojují za větší nezávislost naší legislativy, ani za české národní zájmy obecně.

Dá se tedy předpokládat, že ze strany české reprezentace nyní vůči Bruselu a Berlínu nějaký čas neodejde ani jedna námitka či kritika. Potvrzuje to svým způsobem i vyjádření ODS, která nechce v příští vládě post ministra zahraničí, protože prý není důležitý, neboť vztahy s EU obstará premiér a na ostatním nesejde.

To je právě ten nejtragičtější omyl. Takto nahlížená zahraniční politika, tedy jen jako derivát postojů EU případně NATO, vrhá naši zemi do stavu naprosté (p)oddanosti, nikoli nepodobné té z časů RVHP a Varšavské smlouvy. Důsledkem může být mlčenlivý souhlas exekutivy s masovou imigrací, další angažmá našich vojáků v konfliktech, které jsou vedeny někým jiným pro jeho, nikoli naše zájmy atd.
 

 
A samozřejmě postupné poslušné zvedání výdajů na zbrojení do výše 2%, které po nás požaduje NATO. Nikdo se neptá, kde se ta 2% vezmou. Ze zdravotnictví? Sociální oblasti? Kultury? Výstavby dopravní infrastruktury? Nevíme. Ale optimismu máme mít na rozdávání.

Slyšeli jsme před volbami, že tzv. vlastenecké strany zbytečně tříští síly, jejich množství spíše roste a přivazují k sobě sice často malá a pro vstup do Sněmovny nedostačující, ale přece jen v celkovém součtu chybějící procenta. Je to projev jisté politické infantility. V politice je přece zásadní to, co je zapotřebí pro občany, ať už v oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti, ale i v těch dalších výše uvedených.

Řada malých, a někdy víceméně na poslední chvíli ustavených stran by se nepochybně na nejdůležitějších věcech shodla. Přesto z nějakých, možná prestižních, důvodů vytáhly do boje samostatně. Typicky Trikolora (2,76%), Volný blok (1,33%), Švýcarská demokracie (0,31%) nebo Otevřeme ČR normálnímu životu (0,40%) a další.

Když sečtu (propadlé) hlasy všech voličů, kteří dali svůj hlas některé z (většinou nových) stran s deklarovanou vlasteneckou, euroskeptickou a konzervativní orientací a připočtu k nim hlasy odevzdané pro KSČM (což jsou ve své drtivé většině též hlasy proti výprodeji české státní suverenity a zcela jistě hlasy proti vládě „bruselské pětky“) s polovinou hlasů, které získalo hnutí Přísaha (což byly do velké míry hlasy někdejších voličů hnutí ANO a SPD hledajících z různých důvodů novou alternativu, a tudíž opět hlasy „protibruselské“) a polovinou hlasů, které obdržela ČSSD (protože i tuto formaci stále volí v nemalém množství lidé konzervativně sociálního a řekněme „zemanovského“ zaměření), dojdu k číslu 734 943, což představuje 13,67%  ze všech letos odevzdaných platných voličských hlasů.

Dle propočtu, který jsem po jednotlivých volebních krajících s kolegy provedl, platí, že pokud by alespoň polovinu z takto propadlých hlasů dostalo např. hnutí SPD, disponovalo by v nové Sněmovně 39 mandáty –  a společně s hnutím ANO pak   většinou 103 mandátů. Mnohé by mohlo být jinak…

V politice, stejně jako v praktickém životě však neplatí slůvko kdyby. Nicméně povolební vývoj se mohl ubírat jiným směrem i v případě, kdyby se alespoň ty malé subjekty, které deklarují jako své hlavní cíle ochranu českých národních zájmů a tradičních hodnot proti útokům globalismu a Evropské unie sjednotily do jednoho volebního bloku. Neřkuli, kdyby takový blok určitým způsobem participoval na podpoře kandidátky  dnes skutečně jediné relevantní eurorealistické parlamentní strany –  SPD.
 
Dnes to snad vidí každý střízlivě a pragmaticky politicky uvažující člověk. Bohužel, ti, co to měli vidět (a vědět) mnohem dříve, to neviděli, anebo spíše vidět nechtěli. V následujících čtyřech letech nás tento jejich politický avanturismus může vyjít sakra draho! končí komentář Jiří Kobza.

4.4 10 hlasy
Hodnocení článku
34 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 2 lety

Co by kdyby je o ničem. Vaše strana nemá takovou důvěru mezi občany, aby vás volili a s tím se musíte prostě smířit a nebo začít opravdu pracovat ve prospěch lidí a ne jen o tom za 100 tisíc mluvit ve sněmovně.

Tatran
Tatran
před 2 lety

Já si myslím, že Babiš a všichni, kteří ve volbách neuspěli mohou být rádi. Ukázalo se, že kapitalismus přivedl tuto planetu ke krachu, neboť vydrancoval nejvzácnější suroviny a to energetické a tak bude k ničemu bohatství i těm nejbohatším. Energie se nedá nahradit ani zlatem. To právě ukázka, že kapitalismus přezrál a musí být nahrazen regulovaným… Číst vice »

Kubrt
Kubrt
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Máte naprostou pravdu. Kapitalismus ve staré podobě dožívá. Ale bez kapitalismu to nepůjde. O čemž se přesvědčili v Číně. Tam funguje regulovaný kapitalismus a viditelně to Číně a jejím občanům prospívá, neboť Čína má takové ekonomické přírůstky, o kterých se Evropě a Americe může jenom zdát. Když má nějaká západní země nárůst ekonomiky půl procenta, tak… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 2 lety

Je zbytečné “plakat nad rozlitým mlékem” a začít opět tvrdě pracovat ! Nezapomínejte, že po plánovaném odstranění prezidenta republiky, zřejmě dojde mj. i na likvidaci SPD.
Postoj SPD k dehonestaci Miloše Zemana ze strany Senátu a dalších politických stran hnutí je zatím, dle mne, dost “vlažný”.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Ludvik
vera havrankova
vera havrankova
před 2 lety

Pan Kobza má pravdu, nejvíc mě mrzí, že lidé nalítli Šlachtovi, který léta věrně sloužil vládnoucí sebrance a náhle prozřel a na nesplnitelné sliby nalákal dost voličů, čímž oslabil vlastence!

Kubrt
Kubrt
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera havrankova

Lidi čas od času potřebují dostat po držce, aby se jim rozsvítilo v makovicích. A přesně o tom dání po držce byly tyto volby. Lidi naházeli milion hlasů do hajzlu, tak teď holt poprávu dostanou po držce. A s držkou plnou modřin si budou moci za čtyři roky složit reparát.;-)

Wrkb
Wrkb
před 2 lety

Hmm, to je samé kdyby. Nechápu, jak si může mr. Kobza nárokovat hlasy ČSSD. Když se ho před volbami v jednom rozhovoru takovej mladíček ptal, jestli je SPD pravice či levice, odpověděl (Kobza), že jsou “pravicová strana se silným sociálním programem”. Koukal jsem s otevřenou pusou, oni jsou kočkopes. Chápu, že je levičáctví… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  Wrkb

A ona byla ČSSD pod vedením Al-Hamajdy levice?

Wrkb
Wrkb
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

Tak ono je celkem jedno, jak ČSSD vnímáte Vy nebo já. Nehledě na to, že odvádíte debatu zcela špatným směrem. ČSSD sama, velké procento obyvatel ČR, a dokonce i mnoho komentátorů, politologů, ekonomů tuto stranu jako levici vnímá, a to i přestože levicově nejedná. Naproti tomu SPD, kteří mají národně socialistický program i voliče, nejsou… Číst vice »