Poslední čínské varování: po Putinovi a Lavrovovi promluvil Šojgu

USA svými vojenskými a politickými provokacemi udělaly z Ruska a Číny silné spojence, na které Spojené státy nemají ani hospodářsky ani vojensky.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Zdroj: Cargrad překlad Janinna

Během jednání s čínským ministrem obrany hovořil Sergej Šojgu o výhružném chování Spojených států. A tak s největší pravděpodobností je to další signál, který bude muset Washington zvážit. Dá se říci, že čínské varování Šojgu přichází bezprostředně po jasných prohlášeních Putina a Lavrova.

Sergej Šojgu, šéf ministerstva obrany Ruska, uvedl, že v bezprostřední blízkosti státní hranice země výrazně vzrostla aktivita strategického bombardovacího letectva Spojených států amerických. Tuto skutečnost potvrzuje naše (viz ruská) armáda.

Za poslední měsíc bylo uskutečněno asi 30 letů k hranicím Ruské federace, což je 2,5krát více než ve stejném období loňského roku, uvedl ministr Šojgu.

Čínské varování

Je důležité, že Sergej Šojgu učinil prohlášení během jednání se svým čínským protějškem Wei Fenghe.  Podle ministra obrany, je minimální vzdálenost, na kterou se vojenská letadla USA přiblížila k hranici Ruska, jen asi 20 kilometrů. Jejich cvičení byla zároveň zaměřena na nácvik jaderného úderu:

…tento měsíc během cvičení amerických strategických sil Global Thunder 10 strategických bombardérů nacvičovalo možnost použití jaderných zbraní proti Rusku a to téměř současně ze západního a východního směru, uvedl Šojgu v prohlášení.

V kontextu „rostoucích geopolitických turbulencí a nárůstu konfliktního potenciálu v různých částech světa, pokračoval Šojgu, se rozvoj spolupráce mezi Ruskem a Čínou, včetně té obranné, stává mimořádně aktuální“. 

Je třeba říci, že ve Spojených státech je spojenectví Ruska a Číny považováno za jednu z největších hrozeb. Proto tomu, co řekl Šojgu, bude nepochybně věnována pozornost. Navíc již dříve jasné signály vyslali ruský prezident Vladimir Putin a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Jak to říct mírně…“

Koncem minulého týdne Vladimir Putin vydal varování Spojeným státům. Zdůraznil, že síly NATO v oblasti Černého moře se chovají mimořádně arogantně. Nejnovější akce aliančního letectva přesahují všechny meze.

Strategické bombardéry létají ve vzdálenosti 20 kilometrů od naší státní hranice,

– vysvětlil Putin a dnes, jak víme, Šojgu zopakoval totéž v rozhovoru se svými čínskými partnery.

Hlava státu naznačila, že tato bojová letadla nesou vážné zbraně, což samozřejmě Rusko musí znepokojovat.

Ano, neustále vyjadřujeme své obavy, mluvíme o červených čarách, ale samozřejmě chápeme, že naši partneři jsou velmi svérázní a .. jak to říci mírně – ke všem našim varováním a rozhovorům o červených čarách, přistupují velmi povrchně, zdůraznil Putin.

Zbývá jen dodat, že po své linii pracuje i ministr Sergej Lavrov. V předvečer schůzky dal Lavrov jasně najevo, že Rusko vyzývá Spojené státy k přímému rozhovoru o Donbasu. A nyní už bez prostředníků,  kteří zasahují do vyplnění Minských dohod.

Sergej Lavrov řekl, že Rusko je připraveno diskutovat o situaci na Donbasu se Spojenými státy, protože je zřejmé, že Berlín a Paříž se distancují, zatímco Washington naopak přebírá iniciativu. Rozhovor bude probíhat na úrovni nejvyšších představitelů.

Spojenectví Ruska a Číny tak, jak je

Čínský ministr obrany Wei Fenghe na pracovním setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu hovořil o úspěchu spolupráce mezi oběma zeměmi.

Zdůraznil, že ve všech oblastech probíhá plodná práce.

“Pokud jde o obranný průmysl,” podotkl generálplukovník, “souhra ozbrojených sil obou států v oblasti pořádání bojových výcvikových akcí se „znatelně rozvinula“.

Fenghe také podpořil Šojguovu vizi ohledně vojenské hrozby ze strany USA.

“Spojené státy podnikají proti Číně stejně agresivní akce ve vojenské sféře a taktiku zadržování jako vůči Rusku,” řekl čínský ministr.

Během pracovní schůzky, která se konala ve video formátu, Fenghe také zdůraznil to, co si o počínání Ameriky myslí celý svět. Ve skutečnosti, upozornil ministr obrany ČLR, americká strana neskrývá vedení studené války v nové podobě.

Tváří v tvář šílenému omezování a tlaku ze strany USA jsou Čína a Rusko sjednoceny dohromady, jako velká hora. Naše přátelství je nezničitelné. Společně jsme se postavili proti hegemonii USA a vystupujeme proti falešnému demokratickému režimu USA a falešnému multikulturalismu, stejně jako proti novým projevům studené války v nové podobě – uvedl ministr obrany ČLR.

Po jednáních Rusko a Čína schválily plán rozvoje vojenské spolupráce na období 2021–2025.

4.8 10 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
anti Havel
anti Havel
před 2 lety

Yellowstone,už to těm zlodějům indiánské půdy konečně spočítej i s úroky…..a na Zemi bude klid!

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

Být Rusy či Číňany, na tu yellowsteovskou horkou bych nespoléhal.
To např. hyperzvuková či elmagetická “diplomacie” je pro US vizigóty mnohem srozumitelnější a také i dostatečně expresní.

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

No bohužel to bude klid úplný a definitivní. Pro všechny.

Tatran
Tatran
před 2 lety

Pokud se Rusko a Čína nezhroutí zevnitř není na světě síly, která by je porazila nato zdegenerované USA se svými lokajskými loutkami. Přece každému soudnému člověku musí být jasné, že USA jsou teroristický stát, závislý na zbrojní výrobě a tedy na vyvolávání konfliktu či napětí ve světě aby mohly vůbec existovat. Ať žijí… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

O Rusku i Číně můžeme mluvit jako o státech. Proti nim ovšem nestojí jiné státy, ale organizace a korporace. NATO, EU, banky, média, nadnárodní koncerny a společnosti, neziskovky, zbrojařské i  farmaceutické společnosti, které všechny vidí kořist a velký zisk pokud si podmaní i tyto státy. Jestli se tak stane tak tuto zvrácenost dokáže napravit až matka… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety

NE. Dokud nepodepíší pakt, kdy napadení jednoho znamená okamžité vyhlášení války i druhému, jsou to jen slova. A ty jak víme nic nestojí. Každopádně jejich pevné spojenectví, jak v hospodářské, kulturní, ale zejména vojenské oblasti je klíčové pro přežití obou velmocí.

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Máte pravdu, ale! Číňané už tradičně neradi vstupují do konfliktů (natožpak cizích) a také i Rusové jsou opatrní ve vztahu k (ekonomicky) nesouměřitelně silné Číně. Můžeme si však být jisti, že pokud by se pro ně situace vyhrotila až k předvídatelnému a otevřenému konfliktu s tou mezinárodní kapitálově-predátorskou chobotnicí, spojenecké závazky přijmou.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Plebej